مشکلات تنفسی بینی(انحراف بینی –بزرگی شاخک بینی)

مشکلات تنفسی بینی که در زیر به توضیح آنها می پردازیم باعث می شود که فرد بیمار به جای تنفس از راه بینی و مزیت تنفس سالم محروم بماند و به دنبال آن دچار تنفس دهانی یا تنفس از ره دهان شود که این موضوع می تواندعوارضی از جمله پائین آمدن کیفیت زندگی ،خشکی دهان ، پوسیدگی دندانی و خرخر ، وقفه‌های تنفسی در هنگام خواب ، خواب‌آلودگی روزانه و ...

انحراف تیغه بینی

یکی از مهمترین مشکلات داخل بینی و مشکلات تنفسی که در جراحی‌های پلاستیک و زیبایی بینی فراروی جراحان بینی است، انحراف تیغه بینی است. در بسیاری از بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی، انحراف بیرونی بینی با درجات مختلفی از انحراف تیغه داخلی بینی همراه است.

در تعدادی از بیماران مبتلا به انحراف بینی که دچار مشکلات تنفسی هستند، بدون هیچ انحرافی درظاهر بینی، تیغه داخلی بینی دچار انحراف شدید است و این نوع از انحراف‌های بینی فقط با معاینه دقیق داخل بینی قابل تشخیص است. گاهی این بیماران با مشکلات تنفسی از شنیدن این که در داخل بینی دچار انحراف تیغه بینی هستند، متعجب می‌شوند. باید دانست که انحراف داخل بینی و انحراف ظاهر بینی لزوماً با هم موازی نیستند.

درمان انحراف تیغه بینی

به هر حال انحراف تیغه بینی که از علل شایع مشکلات تنفسی در هر دو دسته یاد شده نیاز به درمان در حین جراحی دارد. در ابتدای درمان جراحی انحراف تیغه بینی، قبل از شروع اقدامات مربوط به زیبایی و تغییر شکل ظاهری بینی، لازم است جراح بینی تمام تلاش خود را مصروف درمان انحراف تیغه بینی و درمان مشکل تنفسی ناشی از آن و باز نمودن راه تنفس نماید و پس از اطمینان از برقراری راه طبیعی تنفس، به قسمت دوم عمل جراحی که درمان ساختار ظاهری بینی با ایجاد تناسب در قسمت‌های مختلف بینی و صورت است، بپردازد

در صورتی که درمان تیغه داخلی بینی صورت نگیرد، پس از عمل بینی ، بیمار مبتلا به انحراف تیغه بینی با مشکلات تنفسی از راه بینی مواجه خواهد شد.

بزرگی شاخک های بینی

دیگر علت شایع مشکلات تنفسی داخل بینی، بزرگی شاخک‌های بینی است. در هر فرد به طور طبیعی، در هر سمت بینی سه بر آمدگی استخوانی در داخل بینی وجود دارد که در فارسی شاخک بینی و در اصطلاح پزشکی توربینیت بینی نامیده می‌شوند.

هوای تنفسی در حین عبور از راه بینی، از لابلای این برآمدگی‌ها عبور کرده و اعمال مختلف بینی مانند تصفیه، مرطوب سازی و گرم کردن هوا بر روی آن انجام می شود. بنابر علل مختلف، ممکن است این شاخک‌های بینی بیش از اندازه رشد کنند و موجب تنگ نمودن راه هوایی داخل بینی و مشکلات تنفسی ناشی از آن شوند.

درمان بزرگی شاخک های بینی

در صورتی که بزرگی شاخک های بینی با درمان‌های دارویی قابل درمان نباشد و مشکلات تنفسی بینی برای بیمار مبتلا به بزرگی شاخک های بینی ایجاد نموده باشد، با روش‌های مختلف درمان جراحی می‌توان از اندازه شاخک های بینی را کاست. در گذشته روش‌های درمان جراحی مشکلات تنفسی بینی ناشی از بزرگی شاخک های بینی شامل برداشتن تمام یا قسمت زیادی از این شاخک‌ها بوده است که این گونه اعمال جراحی با عوارض مختلفی همراه بوده است.

امروزه با پیشرفت‌های صورت گرفته در عمل بینی و درمان مشکلات تنفسی بینی، بدون برداشتن و یا دادن برش بر روی شاخک‌ های بینی، کاهش حجم آنها با استفاده از روش‌های نوین امکان پذیر شده است.

به عنوان مثال، با وارد کردن امواج رادیویی با فرکانس چند مگاهرتز به داخل شاخک‌های بینی ، یا با وارد نمودن فیبرهای بسیار ظریف لیزری به داخل شاخک های بینی، تغییرات بافتی در داخل بافت شاخک‌های بینی رخ می‌دهد که در درازمدت منجر به کوچک شدن و درمان مشکلات تنفسی ناشی از آنها می‌شود.

برای آشنایی با مشکلات تنفسی بینی ناشی از پولیپ بینی روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است