مشکلات ناشی از بزرگی لوزه ها

جراحی برای برداشتن لوزه ها شایع ترین عمل جراحی کودکان است. لوزه ها قسمتی از بافت ایمنی بدن هستند. وجود لوزه ها از زمان تولد تا حدود شش ماهگی ضروری است. در شش ماهگی سیستم ایمنی بدن آنچنان گسترش یافته است که بودن یا نبودن لوزه مثل برداشتن سطل آبی از یک دریای بزرگ است. برخورد عوامل میکروبی و محرک به سلولهای ایمنی موجود در لوزه باعث بزرگ شدن لوزه ها می شود و بزرگی لوزه های کامی (که از طریق دهان قابل رویت هستند) و لوزه سوم (که در خلف بینی واقع شده) باعث مشکلات متعددی می شود.

از جمله:

. بزرگی لوزه ها باعث می شود، تنفس فرد دهانی شود. یعنی نتواند از بینی نفس بکشد و این امر خود باعث خرخر شبانه و تغییر حالت استخوان فک ها می شود. ضمنا هوا بجای اینکه از بینی عبور کرده، گرم و مرطوب و تمیز شده و به حلق برسد، مستقیماً به حلق رسیده و باعث تحریک مزمن گلو می گردد.

عفونت و بزرگی لوزه ها

. بزرگی لوزه ها می تواند باعث عفونت های مکرر گوش میانی و سینوس ها گردد.

. بزرگی لوزه ها مانع تغذیه مناسب کودک و همین طور اکسیژن رسانی می شود و این دو عامل خود باعث می شوند که رشد فیزیکی کودک با مشکل مواجه شود.

. گاهی اوقات لوزه ها مکرراً دچار عفونت چرکی می شوند که البته در چنین حالتی ممکن است بدنبال عفونت های چرکی مکرر اندازه لوزه ها حتی از حالت معمول هم کوچکتر شود اما جدای از اندازه آنها چون بعنوان کانون عفونت عمل می کنند مضر می باشند.

. بزرگی لوزه ها بخصوص لوزه سوم می تواند باعث تجمع مایع در پشت پرده گوش ها شود که این امر به نوبه خود می تواند می تواند مشکلات عفونی را برای کودک ایجاد کند.

با توجه به موارد فوق می بینیم لوزه هایی که خود باید باعث سلامتی ما باشند در موارد کمی بزرگی لوزه ها باعث بروز مشکلاتی می شوند و در چنین مواردی است که ما توصیه می کنیم باید لوزه ها برداشته شوند.

متأسفانه بعضی از والدین با این استدلال که با بزرگ شدن کودک مشکلات ناشی از بزرگی لوزه ها برطرف می شود سعی می کنند از عمل لوزه های کودکشان اجتناب نمایند حال آنکه چنین افرادی باید بدانند آنها با این کار عوارض ناشی از بزرگی لوزه ها را که بر شمردیم به کودکشان تحمیل می کنند. به عبارت دیگر همه ما مایل هستیم تا آنجائیکه ممکن است کودک و یا عزیزمان تحت عمل جراحی لوزه ها قرار نگیرد اما در چنین حالاتی دیگر حق انتخاب نداریم و عمل جراحی لوزه ها ضروری می باشد.

و یا بسیار مشاهده می‌شود که والدین کودکان مبتلا به بزرگی لوزه سوم با بروز کمترین ناراحتی، سر خود برای کودکشان آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند.

با توجه به اینکه لوزه سوم در بیشتر موارد اصلاً احتیاج به آنتی‌بیوتیک ندارد، بدیهی است تجویز آنتی بیوتیک به‌طور خودسرانه نه تنها باعث درمان بزرگی لوزه سوم نمی‌شود بلکه باعث ناراحتی‌های دیگر هم خواهد شد و اصلاً به صلاح سلامتی بچه نیست که بدون تجویز پزشک متخصص، اقدام به مصرف آنتی‌بیوتیک کند، چون مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک به‌تدریج باعث کاهش کارایی سیستم دفاعی بدن بچه می‌شود که حاصل آن ایجاد بیماری‌های فرصت طلب در بچه است.

برای آشنایی با درمان بزرگی لوزه سوم روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است