مشکل تنفسی بعد از عمل بینی

علل متعددی منجر به مشکل تنفسی بعد از عمل بینی می‌شوند که مهمترین آن‌ها عدم توجه کافی به معاینه داخل بینی قبل از عمل جراحی می‌باشد. قبل از عمل حتماً باید معاینه داخل بینی جهت بررسی وضعیت تیغه بینی و انحراف بینی احتمالی آن و وضعیت شاخک‌های بینی و تورم و مشکلات احتمالی آن و بررسی ناحیه عبور هوا از داخل بینی انجام شود.

اگر بیمار انحراف تیغه بینی دارد، حتماً حین عمل بینی باید اصلاح شود. اگر شاخک‌های بینی در اثر حساسیت متورم هستند، حتماً باید بررسی شود و در صورت نیاز با تجویز دارو و یا جراحی اصلاح شوند. اخیراً تحقیقات نشان داده‌ در انحراف بینی‌هایی که همراه هوادار شدن شاخک میانی بینی است، اگر شاخک میانی اصلاح نشود، علیرغم اصلاح انحراف بینی، مشکل بیمار به صورت کامل برطرف نمی‌شود و علت مهم دیگر مشکل تنفسی بعد از عمل بینی عدم توجه به غضروف‌های طرف بینی می‌باشد. اگر مقدار زیادی از غضروف طرفی تحتانی بینی برداشته شود، فرد دچار مشکل تنفسی بعد از عمل بینی می‌شود. معمولا در افرادی مشکل تنفسی بعد از عمل بینی اتفاق می افتد که غضروفهای ضعیفی دارند و بینی خود را خیلی کوچک می کنند. ضعف غضروف های بینی در معاینات قبل از جرای بینی مشخص می شود. در این موارد ممکنست نیاز به پیوند غضروف برای پیشگیری از مشکل تنفسی بعد از عمل بینی باشد و باید از کوچک کردن شدید بینی اجتناب نمود.اگر غضروف‌های طرفی بینی، ضعیف و نازک باشند، باید حین عمل با تکنیک‌های خاص تقویت شوند و الا مشکل تنفسی بعد از عمل بینی ایجاد می‌گردد.

ساختمان بینی را می‌توان به یک خیمه بزرگ تشبیه کرد که روی یک ستون محکم بنا شده است. ستون محکم همان تیغه بینی است و چادر خیمه هم غضروف‌های طرفی بینی هستند. اگر ستون خیمه مشکل داشته باشد، فضای زیر چادر بسیار کوچک و نامناسب و غیرقابل استفاده خواهد بود و همین حالت هم در بینی رخ می‌دهد. اگر تیغه بینی منحرف باشد، ضعیف باشد یا غضروف‌های طرفی بینی نازک باشند یا بیش از حد کوچک شوند، مشکلات در تنفس از بینی ایجاد می‌شود.

در جراحی زیبایی ، بحث زیبایی و عملکرد و تنفس بینی هر یک روی یک کفه ترازو قرار دارند و هنر جراح این است که تعادل را بین این دو کفه حفظ نماید. اگر به خرج زیبایی بیشتر و کوچک تر کردن بینی کفه زیبایی سنگینی کند ، کفه تنفس سبک تر شده و مشکل تنفسی بعد از عمل بینی ایجاد خواهد کرد.لذا از جراحتان انتظار کوچک کردن شدید بینی ، سرسره ای و عروسکی کردن بینی نداشته باشید زیرا همه این موارد کفه تنفس را سبک کرده و در آینده تنفس از بینی بسیار مشکل خواهد شد و مشکل تنفسی بعد از عمل بینی ایجاد می شود. جراح ماهر با حفظ تعادل دو مورد فوق ، می تواند حداکثر نتیجه زیبایی مطلوب و حداکثر ظرفیت تنفسی را حفظ نماید و عملی بسیار موفق را به فرد تقدیم کند.لذا جراحی زیبایی بینی ، اصولا نباید ظرفیت تنفسی فرد را بکاهد(مگر در مواردی که فرد آلرژی دارد و به دنبال فعال شدن آلرژی و حساسیتش دچار گرفتگی بینی شده و آنرا به جراحی نسبت می دهد که در این موارد با استفاده از اسپری بینی و درمان دارویی می توان این مشکل را رفع کرد)

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است