مشکل تنفس از بینی و چاقی

محققان به تازگی دریافته اند که بینی افراد نقش انکارناپذیری  در چاق شدن آنها دارد و برای لاغر شدن می بایست مشکلات تنفسی بینی خود را نیز در نظر بگیرند.

براساس جدیدترین تحقیقات صورت گرفته، بینی انسان جز ارکان شگفت انگیز است و به کمک آن افراد می توانند به شناسایی محیط پیرامون خود بپردازند.

پزشکان دریافته اند که بینی برخی افراد چاق توانایی بویایی بسیار قوی تری به نسبت سایر افراد دارد و این باعث تحریک اشتها در آنان و خوردن غذای بیشتر و در نتیجه اضافه وزن بالا می شود.

بررسی ها نشان می دهند علاوه بر تحریک اشتها، وجود راه های انسدادی در بینی می تواند منجر به چاقی از طریق ایجاد وقفه های تنفسی ناشی از مشکل تنفس از بینی یا همان آپنه خواب در طول خواب شبانه در افراد و در نهایت اضافه وزن در آنان شود.

آپنه خواب ناشی از مشکل تنفس از بینی علاوه بر ایجاد اضافه وزن، سبب افزایش فشار خون، بروز دیابت، افسردگی و بیماریهای قلبی- عروقی در افراد می شود.

پزشکان به افرادی که قصد لاغر شدن دارند توصیه می کنند: تا در کنار انجام ورزش منظم و رژیم غذایی سالم چنانچه دچار آپنه تنفسی ناشی از مشکل تنفس از بینی هستند در این باره با پزشک مشاور انجام دهند.

کودکانی که مشکل تنفسی از بینی داشتند چاق‌تر بودند و اندازه دور کمر آنها از هم سن وسال‌هایشان بیشتر بود. تاکنون تصور می‌شد لوزه‌ها و غدد لنفاوی بزرگ مهم‌ترین دلیل مشکل تنفسی در میان کودکان است، اما تحقیقات جدید نشان داد بین این دو عامل هیچ گونه ارتباطی وجود ندارد. این تحقیقات توسط آکادمی طب دارویی در آمریکا صورت گرفته است. ادوارد بیکسلر از دانشگاه پنسیلوانیا و نویسنده این تحقیق گفت: چاقی نقش مهم‌تری در بروز این مشکلات تنفسی در کودکان بازی می‌کند. مشکلات تنفسی می‌تواند از خفیف تا شدید دسته‌بندی شود.

نوع خفیف مشکل تنفسی بیشتر به دلیل ناهنجاری‌های بینی مانند بیماری‌های سینوسی مزمن یا ورم غشای مخاطی بینی و آبریزش بینی است. درحالی که موارد حاد شامل انسداد تنفسی است که بسیار خطرناک بوده و در طول شب چندین بار جریان تنفسی بین ۱۰ تا ۲۰ ثانیه متوقف می‌شود و در موارد حاد این مشکل می‌تواند بین ۲۰ تا ۳۰ بار در هر ساعت رخ دهد.

این مشکل زمانی بروز پیدا می‌کند که بافت‌های نرم در پشت گلو مسیر هوایی را درحین خواب می‌بندند و راه تنفسی را برای مدتی بند می‌آورند. در کودکان خروپف کردن، قطع مکرر تنفس و نفس نفس زدن از نشانه‌های هشدار‌دهنده این مشکلات است. گاهی اوقات این کودکان به گونه‌ای در خواب تنفس می‌کنند که گویی در حال انجام کار سختی بوده‌اند.

این کودکان به دلیل این مشکلات در مدرسه با هوشیاری کمتری حاضر می‌شوند و در نتیجه نمرات ضعیف‌تری را کسب می‌کنند. به علاوه بعضی از آنها با مشکلات رفتاری نیز روبه‌رو هستند.

برای مطالعه " آپنه خواب و مشکل تنفسی بینی" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است