مصرف آنتی بیوتیک و تشدید سینوزیت

مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک و تشدید سینوزیت :

با اینکه بیماری سینوزیت قابل درمان است اما خود درمانی روش مناسبی برای درمان این بیماری نیست، مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها از عوامل زمینه ‌ساز تشدید سینوزیت و مزمن شدن سینوزیت است.

عفونت سینوس‌ های صورت عامل بروز بیماری سینوزیت است . مقدمه ایجاد سینوزیت  ، سرماخوردگی است و در واقع علت اصلی ابتلا به بیماری سینوزیت ، التهاب ناشی از سرماخوردگی، حساسیت و تورم سینوس‌ها است.

 سینوس‌ های صورت سه دسته هستند و زمانی که دچار عفونت و پولیپ می‌شوند فرد به سینوزیت مبتلا شده است .

دسته اول  ؛  سینوس پیشانی است که در بالای چشم‌ها و ناحیه ابروها قرار گرفته است .

 دسته دوم  ؛ سینوس‌های فکی هستند که در گونه‌ها قرار دارند.

سینوس‌های دسته سوم ؛  در پشت پل بینی و میان چشم‌ها قرار گرفته‌اند که البته جایگاه اصلی‌ سینوس‌ها در ضخامت استخوان‌های صورت و جمجمه است.

معمولا افرادی که سابقه ابتلا به آلرژی و بیماری‌های التهابی و گرفتگی بینی دارند بیشتر مستعد ابتلا به سینوزیت هستند .  مجاری سینوس‌های بینی این افراد در سرما زودتر باز و این امر منجر به جمع شدن ترشحات در مجاری سینوس ‌ها و دردناک شدن این ناحیه می‌شود و بهتر است در فصل‌های سرد افراد مستعد سینوزیت این نواحی را بپوشانند.

 بیماری سینوزیت اشکال مختلفی دارد که به سه دسته : " سینوزیت حاد یا سینوزیت شدید ، سینوزیت تحت حاد و سینوزیت مزمن "  تقسیم می‌شود .

درمان سینوزیت  :

معمولا  "  درمان سینوزیت حاد یا سینوزیت شدید  " که در ارتباط مستقیم با یک سرماخوردگی و عفونت آلرژی است به چند هفته زمان نیاز دارد و اگر بیماری چند ماه ادامه داشته باشد از آن به عنوان "  سینوزیت تحت حاد "  یاد می‌کنند.  در صورتی که بیمار برای رفع بیماری سینوزیت  و بهبودی نیازمند به بیش از سه ماه مراقبت باشد و بیماری در او باقی ماند به نوع سوم یعنی سینوزیت از نوع مزمن مبتلا شده است.

خوشبختانه سینوزیت قابل درمان است . هر سه نوع  " سینوزیت حاد ، سینوزیت تحت حاد و سینوزیت مزمن "  با کمک انواع روش‌های درمانی و در صورت نیاز جراحی‌ و آندوسکوپی برطرف می‌شود.

بیماری سینوزیت قابل درمان است اما خود درمانی روش مناسبی برای رفع سینوزیت نیست . مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ ها از عوامل زمینه‌ساز تشدید و مزمن شدن سینوزیت است و اگر این بیماری با درمان‌های ساده و اولیه سرماخوردگی برطرف نشد به بیماران توصیه می‌شود از خود درمانی پرهیز و با مراجعه به پزشک از مزمن شدن سینوزیت جلوگیری کنند

تشخیص سینوزیت :

 تشخیص سینوزیت معمولا با معاینه دقیق توسط پزشک متخصص صورت می‌گیرد . پزشک با شرح حال و سابقه بیماری و هم چنین بررسی حلق و بینی بیمار نوع سینوزیت فرد را تشخیص می‌دهد اما در صورت نیاز از سایر عوامل مانند عکس برداری، آندوسکوپی و سی تی اسکن به منظور تشخیص راحت‌ تر نیز استفاده می‌شود.

شایع‌ترین علت بروز سینوزیت :

شایع‌ترین علت بروز سینوزیتانحراف تیغه بینی  " است . علاوه بر انحراف تیغه بینی ، پولیپ‌ها و تورم شاخک‌های بینی از عوامل ابتلا به سینوزیت مزمن است.

 جلوگیری از ابتلا به سینوزیت :

 اولین راه برای جلوگیری از ابتلا به سینوزیت  پیشگیری است . توجه و کنترل سرما خوردگی، استفاده از داروهای مناسب ضد سرما خوردگی، استراحت کافی و حتی استفاده از بخور از موارد است که با رعایت آن می‌توان از ابتلا به سینوزیت پیشگیری کرد.

 معمولا یک هفته تا ۱۰ روز بکارگیری روش‌های درمانی برای بهبودی کافی است اما در صورت باقی ماندن بیماری بیش از زمان مقرر مراجعه به پزشک لازم است.

 علل ایجاد سینوزیت :

 مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان یکی از علل ایجاد سینوزیت است .  مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان به مژک‌های بینی آسیب وارد کرده و موجب تجمع ترشحات و عفونت سینوس‌ها می‌شود و در واقع مصرف دخانیات سینوزیت را مزمن و مقاوم می‌کند.

 بیماری سینوزیت در فصل سرما در افرادی که به آلرژی مبتلا هستند و تغذیه خوب و استراحت کافی ندارند بیشتر شایع است، در حقیقت سینوزیت در افرادی که فرهنگ بهداشتی مناسبی ندارند شایع‌تر است.

برای مطالعه "  آثار سینوزیت مزمن "  کلیک کنید .