مهم ترین علت خون دماغ

مهم ‌ترین علت خون دماغ :

 سرماخوردگی‌های مکرر و گرفتگی مداوم بینی ، مصرف داروهای ضدحساسیت و آنتی‌هیستامین و قرص سرماخوردگی، همچنین خشکی و گرمی هوا می‌تواند باعث خشک شدن مخاط بینی شده و خون دماغ را به دنبال داشته باشد.

خونریزی بینی یا همان خون دماغ، وقتی اتفاق می‌افتد که به هر دلیلی رگ‌های داخلی بینی چه در پایین تیغه بینی و چه در قسمت‌های بالاتر پاره شود .  شایع‌ترین قسمتی که از آن خون دماغ آغاز می‌شود پایین بینی ، روی دو طرف بینی است که بیشتر به واسطه خشک شدن، دستکاری و پاره شدن رگ به وجود می‌آید.

قسمت پایینی بینی تلاقی چند رگ است که خون دماغ در  کودکان در آن قسمت شایع است چرا که نازک بودن بیش از اندازه مخاط بینی در کودکان و گرمی هوا می‌تواند به خون دماغ  منجر شود. سرماخوردگی‌های مکرر و گرفتگی بینی به صورت مداوم یا مصرف داروهای ضد حساسیت همچون آنتی‌هیستامین و مصرف قرص سرماخوردگی می‌تواند موجب کم شدن ترشحات بینی و در ادامه منجر به خشک شدن مخاط بینی و ترک مخاط و خون دماغ  شود که با دستکاری افراد فشار بیشتری به رگ‌ها وارد می‌شود و خون دماغ  شروع شده و شدت می‌گیرد.

اگر فرد دچار خون دماغ  شد باید سر را بالاتر قرار داده و انگشت سبابه را از همان طرفی که خون می‌آید از قسمت بیرون روی گودی بالای پره بینی قرار دهد و مایل به سمت پایین فشار دهد چرا که این فشار غیرمستقیم به مدت ۱ تا ۲ دقیقه می‌تواند موجب بند آمدن خونریزی شود.اگر فرد بعد از آن احساس گرفتگی بینی داشت باید آن را با پماد AD چرب کند.

 برای چرب کردن بینی نباید انگشت در داخل بینی کرد بلکه باید مقداری از پماد را داخل سوراخ بینی قرار داد و با نفس کشیدن پماد را به داخل بینی هدایت کرد و بعد از آن با انگشت از بیرون روی بینی کشید تا پماد پخش شود. فرد بعد از خون دماغ  نباید در محیط گرم باشد چرا که گرما باعث حل شدن لخته خون و ادامه خونریزی می‌شود؛ همچنین استرس، زور زدن و غذای داغ در تشدید خون دماغ  مؤثر است.

افزایش فشار خون باعث شکننده‌ تر شدن رگ‌ها می‌شود و در اثر تحریک یا یک ضربه کوچک خون دماغ اتفاق می‌افتد که باید در این حالت به پزشک مراجعه کرد تا فشار خون چک شود چرا که فشار خون بالا می‌تواند عوارضی چون سکته قلبی را به دنبال داشته باشد.

افرادی که از داروهای رقیق کننده خون، آنتی‌بیوتیک و داروهای ضد رماتیسم استفاده می‌کنند ممکن است دچار خون دماغ  شوند همچنین افرادی که دچار بیماری‌های خونی هستند با کمترین تلنگر و ضربه دچار خونریزی بینی می‌شوند شاید خونریزی اولین علامت باشد و باید به پزشک مراجعه کنند.اگر خون دماغ  همراه با گرفتگی بینی باشد یا اینکه خونریزی چند بار تکرار شود باید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه شود.

برای مطالعه " درمان خون دماغ( درمان خونریزی بینی)  " کلیک کنید .