نقش استخوان و غضروف در عمل جراحی بینی

تغییر استخوان و غضروف در عمل جراحی بینی :

نیمه بالایی بینی استخوانی و نیمه ی پایینی آن غضروفی است. عمل راینوپلاستی هر دو را تغییر می دهد.

نقش استخوان در عمل جراحی بینی:

تغییر استخوان ممکن است بینی را کوچکتر، بزرگتر یا اصلاح نماید. غالباً برای کوچک کردن بینی باید آن را شکسته و وضعیت آن را تغییر داد. خانم هایی که پس از عمل به خاطر کوچک شدن بیش از حد بینی می خواهند جراحی ترمیمی انجام دهند، لازم است استخوان آنها را افزایش داد که برای این کار از استخوان خود فرد استفاده می شود. به عنوان مثال از استخوان ناحیه لگن، دنده یا جمجمه. استفاده از استخوان خودتان خطر عفونت را کاهش داده و در مقایسه با مواد مصنوعی مانند پلیمر های پلاستیکی از دوام بیشتری برخوردار است. اگر جراح پیوند استخوان را لازم بداند، شما را آگاه خواهد کرد.

نقش غضروف در عمل جراحی بینی:

غضروف را می توان با کم کردن، اصلاح یا افزایش آن اصلاح نمود. معمولاً در راینوپلاستی اولیه با برداشتن مقداری از غضروف آن را اصلاح می کنند. ممکن است غضروف لازم برای پیوند از بینی ، گوش یا دنده تأمین شود. همانند پیوندهای استخوانی برش دیگری لازم می گردد. به چند دلیل استفاده از مواد مصنوعی برای جایگزینی غضروف متداول و مناسب نمی باشد از جمله  " احتمال از جا درآمدن، بیرون زدگی، پیچ خوردگی یا ایجاد عفونت " .

اختلال مجرای هوایی بینی براثر عمل جراحی بینی:

ممکن است راینوپلاستی با تغییر ظاهر بینی منجر به تغییراتی در مجرای هوای بینی نیز شود.

بهبودی در مجرای هوای بینی:

تیغه ی بینی در داخل بینی قرار دارد که فضای آن  را به  دو حفره  راست  و  چپ  تقسیم می کند. اگر این  تیغه انحراف  داشته باشد، ممکن است با برطرف کردن آن تنفس بهبود یابد. به این روش جراحی سپتوپلاستی گفته می شود و روش آن از طریق ایجاد برش روی سطح داخلی بینی است. سپتوپلاستی بدون ایجاد تغییری در ظاهر ممکن است همراه با راینوپلاستی یا بدون آن انجام پذیرد. در صورت تأیید جراح مبنی بر ضروری بودن عمل سپتوپلاستی احتمال دارد شرکت بیمه هزینه این بخش از عمل را بپردازد. انسداد بینی ناشی از عللی چون آلرژی ، تورم بینی ،  پولیپ ، یا بزرگ شدن شاخک های بینی را نمی توان با راینوپلاستی یا سپتوپلاستی درمان کرد.

**  آنچه  از عمل جراحی بینی انتظار می رود:

ــ  نوع بیهوشی در عمل جراحی بینی :

بیهوشی عمومی ، بیهوشی سداتیو. ( در حال حاضر عموماً جراحی راینوپلاستی، به طور استاندارد و در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می شود.)

-  محل انجام عمل بینی :

مراکز جراحی یا بیمارستان.

- مدت زمان جراحی بینی :

یک تا سه ساعت.

-  مدت زمان بستری بعد از عمل جراحی بینی:

بدون بستری شدن (مرخص شدن در روز عمل)

- احساس ناراحتی  بعد از عمل جراحی بینی:

خفیف. ممکن است ۵ تا ۷ روز به مسکن احتیاج شود. با استفاده از اسپری نمکی بینی و مرطوب کننده ها راه تنفسی خود را مرطوب نگاه داشته تا احساس راحتی داشته باشید.

* منبع :  کتاب رازهای راینوپلاستی، جراحی زیبایی بینی

برای مطالعه " برنامه ریزی در عمل جراحی بینی" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است