هماتوم بینی چیست؟

به تجمع خون زیر مخاط تیغه بینی ،هماتوم بینی گفته میشود. تیغه بینی قسمتی است که دو سوراخ بینی را از هم جدا میکند.

علائم هماتوم بینی

- انسداد تنفسی

- احتقان بینی

- تورم دردناک تیغه بینی

معاینه هماتوم بینی

پزشک شما با کمک چراغ درون بینی شما را معاینه کرده و به تیغه بینی از نظر وجود هماتوم بینی توجه میکند.

فشار آرام با کمک اپلیکاتور روی ناحیه دچار هماتوم ، احساس نرمی و تموج میدهد بطوریکه  اپلیکاتور در هنگام فشردن روی هماتوم بینی بالا و پایین می رود.(اصطلاحا" حالت تموج یا موجی شدن ).

در صورت وارد آمدن هر گونه ضربه سختی یا آسیبی  به بینی  لازمست که بینی توسط پزشک معاینه دقیق گردد و در صورت تشخیص هماتوم بینی ، اقدام درمانی صورت گیرد.

بطور طبیعی تیغه بینی باریک و سفت است.

عوارض هماتوم بینی

اگر شما برای مدت طولانی دچار هماتوم بینی بوده اید ممکن است که دچار عفونت شود که در اینصورت دردناک میگردد. شما ممکن است بدنبال آن دچار آبسه تیغه بینی و تب گردید.

اگر هماتوم بینی بموقع درمان نشود ممکن است منجر به ایجاد سوراخ در تیغه بینی گردد که می تواند باعث احتقان بینی شود و یا در اثر تخریب تیغه بینی ممکن است باعث خوابیدن دیواره بینی گردد که منجر به عارضه ای بنام بینی زینی شکل (saddle nose) شود و همچنین ممکن است تخریب تیغه بینی منجر به ناهنجاری های رشد بینی و ثلث میانی صورت گردد.

عفونت و آبسه تیغه میانی بینی و تخریب تیغه مذکور و بدشکلی های آتی بینی و انسداد راه هوایی.

هماتوم تیغه بینی ظرف ٣ روز منجر به نکروز و مرگ سلولی و تخریب غضروف می گردد.

عدم درمان هماتوم بینی منجر به تشکیل آبسه ۶ تا ٧ روز پس از آسیب به بینی می گردد. گسترش مجاورتی عفونت تیغه بینی خود ممکن است سبب عوارض بیشتر نظیر آبسه کاسه چشم و داخل جمجمه گردد.

جهت درمان هماتوم تیغه بینی در کودکان تحت بیهوشی عمومی روی پوشش مخاطی تیغه میانی بینی برش داده میشود و خون تجمع یافته ساکشن می گردد.

برای مطالعه " درمان هماتوم تیغه بینی " روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است