ورم عمل بینی

سه فاکتوراساسی که درمیزان ورم بینی بعد از عمل دخیل می باشند ، عبارت اند از :

۱- فاکتورهای ورم عمل بینی مربوط به جراح

۲- فاکتورهای ورم عمل بینی مربوط به بیهوشی

۳- فاکتورهای ورم عمل بینی مربوط به بیمار

فاکتورهای ورم عمل بینی مربوط به جراح

قطعاً هرچقدر جراحی با ظرافت بیشتری انجام شود ، ورم عمل بینی بیمار کمتر خواهد بود .

فاکتورهای ورم عمل بینی مربوط به بیهوشی

بدون شک هر چقدر بیهوشی بهترباشد و فشار خون بیمار حین عمل بینی کمتر باشد میزان خونریزی حین عمل بینی و ورم عمل بینی کمتر خواهد بود .

فاکتورهای ورم عمل بینی مربوط به بیمار

در هر صورت هر چقدر بینی مشکل تر و به اصطلاح پر کارتر باشد میزان ورم عمل بینی بیشتری خواهد داشت.

 به نظر می رسد بیمار بتواند تا با رعایت یکسری نکات و احیاناً مصرف داروهای خاصی در میزان ورم و کبودی بینی تاثیرگذار باشد.

۱ – در بیمارانی که پوست ضخیم و چرب دارند توصیه می شود تا از مدتی قبل از عمل بینی، از مصرف غذاهای پرکالری ( یا اصطلاحاً گرمی جات ) برای پیشگیری از ورم عمل بینی پرهیز کنند.

۲ – در بیمارانی که سابقه ابتلاء به جوش های صورت را دارند و در حال حاضر هم جوش های چرکی در صورت خود دارند بهتر است از ۲ الی ۳ هفته قبل از عمل بینی تحت نظر یک متخصص پوست ، داروهای ضد جوش مصرف کنند تا پس از عمل جراحی بینی دچار تورم پوست و ضعله ور شدن ضایعات پوستی نشوند.

۳ – مصرف داروهایی مثل آسپیرین ، ویتامین E ( فقط در دوز بالا ) ممکن است ورم عمل بینی را تشدید نمایند.

۴ – یکی از داروهایی که در بسیاری از منابع علمی در مورد آن ها تاکید شده است ویتامین C می باشد. توصیه شده است بیمار یک هفته قبل از عمل بینی ، روزانه یک گرم ویتامین C مصرف کند و این کار را تا یک هفته قبل از عمل بینی برای جلوگیری از ورم عمل بینی ادامه دهد .

۵ – دوتا از داروهایی که مصرف آن ها قبل و بعد از عمل بینی می تواند تا حدی در درمان ورم بینی بعد از عمل موثر باشد، عبارت اند از آرنیکا مونتانا  و بروملئین ( Arnica Montana – Bromelain ) . اما متاسفانه هیچ یک از این دو دارو که جزء داروهای گروه هومیوپاتی هستند در ایران فعلا موجود نمی باشند .

۶ – قرار دادن سر بالاتر از بدن در هنگام دراز کشیدن می تواند در رفع ورم عمل بینی مؤثر باشد .

۷ – بهتر است بلافاصله پس از خاتمه عمل بینی و زمانی که بیمار به بخش تحویل داده می شود ، نسبت به گذاشتن کمپرس یخ اقدام شود .

۸ – استراحت زیاد در بستر می تواند ورم عمل بینی را تشدید کند .

۹ – بهتر است پس از عمل جراحی بینی بیمار به جای استفاده از مواد غذایی پر کالری از غذاهای پر پروتئین ، میوه جات و سبزیجات تازه استفاده کنند .

۱۰ – استفاده از آب میوه های کم شیرین و آب میوه ی تازه ارجح است .

۱۱ – از آن جایی که مصرف زیاد آب میوه آماده و کمپوت ایجاد جوش می کند ، در بیماران مبتلاء به جوش های چرکی باید با احتیاط انجام شود .

۱۲ – تجربه نشان داده است که بیمارانی که قبل و بعد از عمل بینی ، از آناناس طبیعی ، آب کرفس و کلم استفاده می کنند ، کمتر دچار  ورم عمل بینی می شوند .

۱۳ – در نهایت در بیمارانی که با وجود رعایت نکات فوق دچار کبودی بینی و کبودی قابل توجه اطراف چشم ها می شوند ، استفاده از پمادهای ویتامین K و پماد یاژل آرنیکا (که متاسفانه در ایران موجود نیستند ) و ماساژ نرم روی پوست می تواند کمک کننده باشد .

برای مطالعه " تورم بینی بعد از عمل جراحی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است