پروتز گونه، چانه و لب

پروتزهای صورت باعث ایجاد تعادل و تناسب ساختمانهای صورت می شوند. یکی از روشهای برجسته کردن هر قسمت از بدن استفاده از پروتز در زیر آن ناحیه است. پروتز برای برجسته کردن سینه، گونه و ... استفاده می شود. این پروتز ها را در نواحی گونه، چانه و لب می توان به کار برد. نحوه بکارگیری پروتز در این نواحی در ادامه شرح داده می شود.

پروتز چانه

95de65a5_95b4_425a_9a9e_7e9712e4b4c7

جراحی پروتز چانه از نظر درمانی برای کسانی انجام می شود که چانه عقب رفته ای دارند و بعد از این عمل، ابعاد اجزای صورتشان هماهنگ تر می شود. اولین قدم ما بررسی زوایای فکی و وضعیت قرارگیری دندان های بالا و پایین روی هم است. مثلا اگر دندان های فک پایین خیلی عقب تر از دندان های فک بالا باشد، جراحی پروتز چانه تاثیری روی وضعیت بیمار ندارد. اگر زاویه های مورد نظر ما در ناحیه فک مشکلی نداشتند، می توانیم کوچکی چانه را با روش های جایگذاری پروتز بر چانه بیمار جبران کنیم.

در جراحی پلاستیک برجسته سازی به روش پروتز فک برش جراحی در داخل خطوط طبیعی زیر چانه و یا در داخل دهان داده می شود. در جراحی پروتز گونه برش معمولاً در داخل دهان می باشد.

با کشیدن ملایم بافتها فضای لازم برای گذاشتن پروتز مهیا می شود. پروتز که از ماده مصنوعی سازگار با بافت زنده ساخته شده و مثل بافت طبیعی چانه و یا گونه حس می شود، در این فضا گذاشته می شود. بعد از ترمیم محل برش محسوس نمی باشد. بعد از حدود شش هفته بیشتر تورم از بین رفته و شما می توانید از نتیجه عمل لذت ببرید.

انتخاب نوع پروتز

عواملی  که در انتخاب یک پروتز موثرند عبارتند از:

 1. جنس پروتز
 2. شکل پروتز

ماده ایده آل برای پروتز چانه  و گونه خصوصیات زیر را داشته باشد:

 • سازگاری بافتی
 • انعطاف پذیری
 • استحکام
 • عدم واکنش بافتی
 • مقاومت به عفونت
 • پایداری
 • قابلیت خارج کردن و بی ضرر بودن برای بافت اطراف

از نظر شکل معمولا از پروتزهایی در چانه استفاده می کنیم که محدود به وسط چانه نیستد وبه کناره ها امتداد می یابند. درجه استحکام پروتزهای سا پلاستیک متفاوت است. پروتزهایی که نرم  ترهستند قابل انعطاف ترند و می نوانیم آنها را از طریق برش کوچکتری کار بگذاریم.

ایمپلنت های سیلیکون جدیدتر قابلیت تطابق بیشتری با سطح استخوان و بافت نرم اطراف دارند. بطور مثال ایمپلنت های Conform محصولImplantech  در سطح پشتی بصورت شبکه هستند که باعث کم شدن حافظه الاستومر سیلیکون شده و انعطاف پذیری آن را افزایش می دهد. تطابق بالاتر با سطوح استخوانی نامنظم باعث کاهش احتمال حرکت پروتز شده و از ایجاد فضای خالی بین پروتز و استخوان هم جلوگیری میکند.

در پروتزهای  ePTFE   کپسول با شدت کمتری ایجاد میشود و نفوذ بافت به داخل پروتز به مقدارکمی صورت می گیرد. واکنش التهابی به این نوع پروتزها حداقل است. وقتی به پروتز زیر پوستی نیاز داریم این پروتزها مناسب هستند.

پروتزهای  Medpore سخت هستند،شکل دادن آنها مشکل است و بافت فیبروی زیادی به داخل آن نفوذ می کند که باعث می شود ایمپلنت ثبات زیادی داشته و جابجا نشود ولی در آوردن آن را بسیار مشکل می سازد.

  پروتز گونه

chin1

پروتز گونه باعث خوش فرم شدن گونه هایی می شود که برجسته نیستند. افرادی که ساختار گونه ضعیفی دارند، صورت آنها باریک یا صاف است، یا به دلیلی اثرات سن فرم گونه خود را از دست داده اند، می توانند از جراحی پروتز گونه بهره مند شوند. سادگی جراحی گونه و هزینه پروتز گونه که نسبتا کم است باعث می شود که افراد زیادی به انجام آن متمایل شوند

پروتز گونه را به دو طریق میتوان روی استخوان گونه قرار داد:

 1. از طریق داخل دهان
 2. از طریق پلک تحتانی صرفنظر از اینکه از کدام روش استفاده کنیم این عمل با هر دو روش نیمه بیهوشی (تزریق چربی)و بیهوشی کامل قابل انجام است و مدت زمان آن حدود ۱ساعت است .

 تکنیک عمل از طریق داخل دهان :

 از طریق داخل دهان برش کوچکی بین لثه فوقانی و نسج نرم گونه می دهیم . نسج نرم را از گونه بلند می کنیم . و در نتیجه حفره ای ایجاد می شود که پروتز را درون این حفره و درست روی استخوان گونه قرار می دهیم و آن را فیکس می کنیم . لازم به ذکر است که این پروتزها به گونه ای طراحی شده اند که مثل کلاهی که روی سر گذاشته می شود ، پروتز روی استخوان می نشیند . سپس محل برش را با نخ قابل جذب می دوزیم .

تکنیک عمل از طریق پلک تحتانی:

قبل از شروع عمل، محلی که باید پروتز روی گونه قرار گیرد را از روی پوست مشخص کرده و با مارکر مخصوص استریل علامتگذاری میکنیم . این کار باعث میشود که محل گذاشتن پروتز کاملا قرینه باشد . سپس برشی زیر مژه های پلک تحتانی و درست به موازات لبه پلک میدهم . این برش دقیقا همان برشی است که از آن برای برداشتن پف پلک تحتانی استفاده میکنیم .از محل این برش پوست روی گونه را در قسمت دلخواه از روی استخوان بلند کرده و پروتز را در محل خود قرار داده و فیکس میکنیم و سپس محل برش را میدوزیم . از آنجا که محل برش زیر مژه ها است جای برش نخواهد ماند.

 نکاتی که لازم است بیمار بداند :

 1. در روش داخل دهانی برشی روی پوست صورت شما داده نخواهد شد و در روش پلک تحتانی برش ما محدود به زیر مژ ه های پلک پایینی است ولی بعد از عمل برای جلوگیری از ورم صورت ، روی صورت شما چسب زده خواهد شد .
 2. تا ۲۴ ساعت بعداز عمل از کمپرس سردصورت استفاده کنید . بدین منظور کافی است چند تکه یخ را درون کیسه فریزر ریخته و آنرا روی صورت خود قرار دهید .
 3. بعد از عمل آنتی بیوتیک خود را دقیقا مصرف کنید .
 4. در روش داخل دهانی روزی ۳ بار با دهان شویهٌ بتادینه دهان خود رابشویید .
 5. بعد از عمل تا دو روز از رژیم غذایی نرم استفاده نمایید . بعد از آن خوردن هر گونه غذایی بلامانع است .
 6. نخ های بخیه داخل دهان شما قابل جذب هستد و نیازی به کشیدن آنها نیست.در روش پلک تحتانی بخیه یک هفته بعد کشیده خواهد شد.

پروتز لب

703

داشتن لب‌های زیبا یکی از خواسته های همیشگی زنان بوده است و به همین دلیل تاکنون از روش‌های گوناگونی جهت این کار استفاده شده است که از این بین می‌توان به استفاده از وسایل آرایشی، حجم دهنده، خط لب، تزریق ژل، تزریق بوتاکس و اعمال جراحی گوناگون اشاره کرد.

از آنجائی که روش های غیر جراحی همگی موقتی هستند و بعد از گذشت مدتی باید تجدید شوند روش‌های جراحی گوناگونی برای این منظور به وجود آمده است. در بعضی از این روش‌ها برش‌های بزرگی دور تا دور لب و یا در داخل دهان داده می‌شود که با بروز عوارض اجتناب‌ ناپذیری همراه است و نتیجه مطلوب بیمار را نیز به همراه ندارد.

در روش‌های نسبتاً جدیدتر از قسمتی از پوست و یا تاندون ناحیه ساعد برای ساختن چیزی شبیه پروتز استفاده می‌شود تا از آن برای بزرگ‌تر کردن و برجسته کردن لب استفاده کنند ولی مشکل این روش آن است که پس از آن لب حالت یکنواختی پیدا می‌کند.

در جدیدترین روش دائمی برجسته‌تر و بزرگ‌تر کردن لب از پروتز بسیار نرمی که از جنس پروتز سینه است (پروتزی که سال‌هاست در تمام دنیا برای بزرگ کردن سینه تعداد کثیری از زنان بدون عارضه‌ای قابل توجه بکار می رود) استفاده می‌شود. در روش بزرگ کردن سینه قبل از انتخاب و تصمیم‌گیری، کسب آگاهی و اطلاعات کامل در مورد گزینه‌های افزایش حجم سینه بسیار مهم است.

در این روش با دو برش دو میلی‌متری در گوشه‌های لب بدون این که برش بزرگی در کار باشد و جای عمل معلوم شود طی یک عمل سرپایی و به کمک بی‌حسی موضعی پروتز در لب بالا و لب پائین کار گذاشته می‌شود. در دوره پس از عمل بیمار تورم و خونمردگی مختصری دارد و ممکن است در لب خود احساس سوزن‌ سوزن شدن نماید. تمام این مسائل گذراست و به سرعت از بین می‌رود. به یبمارانی که تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند توصیه می‌شود که پس از عمل تمرینات خاصی را انجام دهند و از گاز زدن لقمه‌های بزرگ پرهیز نمایند.

چنانچه بیمار سابقه تب خال داشته باشد باید حتماً از چند روز قبل از عمل تحت درمان پیشگیری از نظر این ویروس قرار گیرد و درمان خود را تا چند روز پس از عمل ادامه دهد.

نکته حائز اهمیت در مورد این پروتز این است که این پروتز دائمی است و نیازی به تعویض ندارد و چنانچه بیمار به هر دلیلی با آن احساس مشکل نماید به راحتی و درعرض چند دقیقه آن هم به کمک بی‌حسی موضعی قابل خارج کردن است. اگر شما از آن دسته بیمارانی هستید که می خواهید تغییرات کمی در لبهایتان ایجاد شود روش جراحی به شما توصیه نمی گردد.