پولیپ بینی/ تنگی نفس

اگر بیمار زمانی که پولیپ بینی او خیلی بزرگ شده باشد و در داخل بینی وسینوس نیز وارد شود . به طوری که پشت حلق او راکاملاً بسته باشد . و به صورت برجسته داخل دهان و داخل سوراخ های بینی وارد شده باشد، مراجعه کند نباید این اطمینان را داشته باشد که با یک بار عمل پولیپ بینی مشکل او حل شود . یک مریضی که با این حجم و با این وسعت همراه با تنگی نفس مراجعه می کند به طوری که پولیپ بینی تمام فضاهای صورت را گرفته مشکل او به راحتی درمان نمی شود . سینوس ها نسبت به بینی مانند فضاهای لانه زنبوری است . یعنی خانه خانه است و اینها توسط یک حفرات کوچک در مسیر ها و منفذ هایی می آیند و نهایتاً به داخل بینی راه باز می کنند . مریضی که به این شدت مشکل دارد یعنی چندین سال مشکل داشته و نهایتاً به جایی رسیده که پولیپ بینی از بینی او بیرون زده است و فرد دچار تنگی نفس شده است ، طبیعتاً یک چنین مریضی نباید توقع داشته باشد که با یک بار جراحی پولیپ بینی مشکل حل شود .

یکی از گرفتاری هایی که معمولاً این افراد مبتلا به پولیپ بینی پیدا می کنند ، علاوه بر بحث مزه ، هم بویایی مخاط دچار مشکل می شود . چون احساس را از دست می دهند . حالا یا به علت دستکاری و یا به علت فشاری که پولیپ بینی در طولانی مدت ایجاد می کند . مخاط تغییر ساختمان می دهد . یعنی درواقع مثل اینکه شما خمیرمایه ی آن مجموعه را تغییر داده اید . که زمانی یک وظیفه ای داشته که انجام دهد اما الان دیگر نمی تواند آن وظیفه را انجام دهد . یک نکته ی دیگر که همکاران و مردم باید به آن توجه کنند این است که بعد از یک مدتی افراد منبلا به پولیپ بینی احساس عبور هوا را کمتر دارند . یعنی بعد از اینکه پولیپ بینی عمل می شود و راه تنفس بینی آنها باز است و تنفس کاملاً خوب است اما باز هم می گویند که احساس تنگی نفس دارند . یعنی حس می کنند که بینی کیپ شده است . چون همین عبور هوا هم باید لذت آن توسط انسان حس شود تا این احساس راحتی را برای فرد داشته باشد . مریض هایی که در طولانی مدت دچار مشکلات بینی مخصوصاً آلرژی و پولیپ بینی هستند ، این احساس را نیز از دست می دهند و بعد از مدتی دچار تنگی نفس می شوند. علاوه بر بو و مزه که از دست می دهند ، بینی بیمار باز است اما آن احساس باز بودن را از بینی خود ندارد . و حس می کند که بینی باز هم بسته است .

شاید در طولانی مدت این تغییرات مخاطی که در اثر پولیپ بینی ایجاد شده باز گردد . آن موکوسی که ایجاد شده طبیعی نیست . مانند اینست که اگر دست شما بشکند و این شکستگی جوش بخورد هرچند که فکر می کنید خوب است و مشکلی ندارد اما نسبت به دست سالم شما باز هم یک اختلافی وجود دارد .

برای مطالعه "درمان پولیپ بینی" و "درمان پولیپ بینی با لیزر "روی لینک کلیک کنید .


دکتر سرمست1

شماره تماس مشاوره و رزرو نوبت: