پولیپ بینی : علائم و تشخیص

اگر در فیزیولوژی و عملکرد بینی شما به هر دلیل تغییر داده شد . یعنی شما احساس گرفتگی و  انسداد بینی  داشتید . احساس تغییر در ذائقه و بویایی شما ایجاد شد . اگر قبلاً خروپف نمی کردید و الان مشکل تنفس صدا دار را پیدا کردید . ترشح پشت حلق نداشتید و الان ترشح پشت حلق پیدا کردید . سنگینی سر و سردرد پیدا کردید . اینها همه به این معنا است که یک ضایعه ای در بینی شما موجود است . این ضایعه می تواند یک انحراف بینی باشد ، می تواند پولیپ بینی یا تومور بینی باشد . یا می تواند عیبی باشد که بر اثر تصادف ایجاد شده است . اگر شما تغییری در صدا داشته باشدی . تغییری در تنفس و بویایی داشته باشید . بیمار باید برای تشخیص و در صورت نیاز عمل پولیپ بینی به پزشک مراجعه کند . ممکن است مریض در ابتدا یک آلرژی پیدا کند و فقط صبح ها عطسه کند . و یک آبریزش از بینی پیدا می کند و در طول روز خوب است . این مسئله طبیعی است . ممکن است فرد صبح زود بیدار شود و بهار است با هوای سرد برخورد می کنید . ممکن است شروع کنید به عطسه کردن . در بقیه ی روز خوب هستید و مشکلی ندارید . دوباره این مسئله تکرار می شود . هرچند که ما می گوییم اگر محدود به همین زمان و محدوده باشد مشکلی ایجاد نمی کند . اما باید حتماً برای درمان پولیپ بینی فرد به پزشک مراجعه کند چرا که اگر زمینه ای در داخل بینی باشد این مسئله آن را بزرگ می کند . یعنی اگر شاخک بینی فرد یک مقدار بزرگتر باشد اگر با این مسئله ورم کند بزرگتر می شود . انحراف بینی داشته باشید ؛ انحراف بینی خود را نشان می دهد . سینوزیت قبلی داشته باشید باعث می شود که خود را بروز دهد .

زمان مراجعه ، زمانی است که بیمار احساس ناراحتی دارد . یعنی بینی او از نظر تنفس مشکل دارد . بصورت تنفس دهان باز می خوابد . بو را احساس نمی کند . سردرد دارد . ترشح پشت حلق دارد . این مسائل را پیدا می کند یعنی اینکه یک عارضه ای در بینی او وجود دارد . این عارضه می تواند پولیپ بینی یا انحراف بینی باشد . تشخیص اولیه پولیپ بینی بیش از هفتاد تا هشتاد درصد با معاینه است . یعنی شما تشخیص می دهید که آیا مریض پولیپ بینی دارد ، انحراف بینی و یا شاخک بینی دارد .

نکته ی دوم پاراکلینیک است که کمک می کند . الان سیتی اسکن و یک عکس رادیولوژی ساده در تشخیص کمک کننده است . البته ما نیز نباید عادت کنیم که هر مریضی از راه رسید او را برای سیتی اسکن بفرستیم . این هم از لحاظ اقتصادی برای مملکت یک بار است و هم برای مریض یک بار است . هم از لحاظ اشعه مهم است . البته درست است که MRI در بینی و سینوس خیلی کاربرد ندارد . بیشتر در مغز و تومورهای بافت نرم ارزش دارد . سیتی اسکن است که افتراق می دهد . به هرصورت می توان یک رادیو گرافی ساده و یا سیتی اسکن گرفته شود و تشخیص بیش از نود درصد قطعی شود .

برای مطالعه "درمان پولیپ بینی" و "درمان پولیپ بینی با لیزر "روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است