پولیپ بینی و دردسرهای ناشی از آن

سردرد ممکن است به دلایل گوناگون با آلرژی بینی و بیماری های ناشی از آلرژی بینی یعنی سینوزیت و پولیپ بینی ارتباط داشته باشد.نخست این که، بیماران مبتلا به احتقان و گرفتگی بینی، به انسداد دایم یا متناوب مجرای خروجی سینوسها به بینی مبتلایند که سبب ناپایداری و عدم تعادل فشار در حفره های سینوسها می شود. این تغییرات فشاربه صورت درد و احساس سنگینی در صورت، ناحیه پیشانی، بین چشمها و روی گونه ها نمایان می شود و در مواقعی که فرد در معرض تغییرات فشار مانند سوار شدن هواپیما ،شنا یا کوهنوردی قرار می گیرد ،علایمش بدتر می شود. این علایم با داروهایی که باعث کاهش تورم و التهاب مخاط بینی و سینوسها می شوند،مانند اسپری کورتن بینی ،بهبود می یابند.

دوم، بسیاری از بیماران مبتلا به آلرژی بینی به طور همزمان به پولیپ بینی نیز مبتلا هستند. در این افراد، ممکن است سینوسها مسدود پر از چرک و ترشحات عفونی باشند. این بیماران ترشحات چرکی غلیظ و سبز رنگ، گلودرد، سرفه و ترشح پشت حلق نیز دارند .سوم،درصد کمی از بیمارانی که آلرژی دارند، به سردردهای میگرنی نیز مبتلا می باشند که با التهاب مخاط بینی تحریک و تشدید می شود.برخی از بیماران مبتلا به آلرژی بینی ممکن است آلرژی غذایی نیز داشته باشند که با خوردن آن غذا، سردردهای میگرنی تحریک و تشدید می شوند. در نهایت، برخی از بیماران اظهار می کنند به محض این که نوک اسپری را وارد بینی خود می کنند، دچار سردرد می شوند.هرکدام از حالتهایی که ذکر شد، در یک بیمار مبتلا به آلرژی بینی می تواند سبب سردرد شود که باید به آن توجه و درمان لازم صورت گیرد.

جلوگیری از پولیپ بینی

- برای جلوگیری از ابتلا به پولیپ بینی و سردرد های ناشی از پولیپ بینی باید از همان کودکی به فرزندانمان بیاموزیم از غذاهای ساده و غیرحساسیت‌زا استفاده کنند. به آنها یاد بدهیم یک خوراکی خوشمزه برای این خوش‌طعم است که مواد افزودنی مثل سس و مواد آلرژن (حساسیت‌زا) به آن اضافه شده است. اگر از انواع و اقسام این خوراکی‌های خوشمزه بخورند، در صورت ابتلا به آلرژی نمی‌توان تشخیص داد به کدام ماده حساسیت دارند. والدین - به‌خصوص خانم‌ها یا بگویم مادرها - دقت کنند با طبخ غذاهای سالم که افزودنی‌های رنگارنگ ندارند، سلامت خود و خانواده را تضمین کنند.

-  یک نکته مهم دیگر در جلوگیری از پولیپ بینی و دردسرهای ناشی از آن اینکه اگر خود یا خانواده‌تان به عاملی حساسیت نشان دادید، در جهت شناخت آن تلاش کنید.

- همیشه برای خود و خانواده یک پزشک را در نظر بگیرید که به محل زندگی‌تان نزدیک باشد و برای مشکلات به وجود آمده که حتی به نظرتان ساده است با او مشورت کنید. اگر همیشه تحت نظر یک پزشک باشید او با نوع زندگی و عادات غذایی شما و زمینه‌های مثبت بیماری‌های ژنتیکی و خانوادگی‌تان آشنا خواهد شد. اگر هم قرار باشد بیماری‌در بدن شما بروز کند، زود کشف می‌شود و مثلا ایشان در صورت نیاز به عمل پولیپ بینی شما را نزد متخصصی که مرتبط با نوع بیماری است خواهد فرستاد. فایده بزرگ این کار این است که شما چون نزدیک مطب او هستید تنبلی نمی‌کنید و مرتب برای معاینه می‌روید و لازم نیست بگذارید مشکل پولیپ بینی و دردسرهای ناشی از آن پیشرفت کند و بعد جهت درمان پولیپ بینی و دردسرهای ناشی از آن از این مطب به آن مطب بروید تا بلکه معجزه‌ای رخ دهد و مشکل شما که بسیار پیشرفت کرده، مداوا شود.‌

برای آشنایی با درمان پولیپ بینی روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است