پولیپ طناب صوتی

پولیپ ها و گره ها (نُدول) های طناب صوتی، توده های کوچکی هستند که در بعضی از افراد بر روی طناب های صوتی ایجاد می شوند. معمولاً ضایعات مزبور در افرادی که بیش از حد صدای خود استفاده می کنند (مثل سخنران ها، خواننده ها، معلم ها و روحانیون) ایجاد می شوند. این نحوه استفاده از حنجره باعث ایجاد ندول طناب صوتی میشود که به آن ندول خوانندگان هم گفته میشود. اگر این وضعیت ادامه یابد و ندول بزرگتر شود ممکن است باعث پولیپ طناب صوتی شود . هم ندول و هم پولیپ طناب صوتی خطرناک نبوده و سرطانی نیستند. پولیپ بیشتر در واکنش های آلرژیک مزمن حنجره و استنشاق مزمن مواد محرک، مثل بخارهای صنعتی و کشیدن سیگار و نیز در کم کاری تیروئید به وجود می آیند.

علایم: پولیپ ها موجب خشونت صدا و گرفتگی صدا می شوند. به همین دلیل ممکن است افراد تمایل به عمل حنجره برای زیبایی صدا پیدا کنند.

علل

استفاده طولانی از سیگار- پرکاری تیروئید- برگشت محتویات معده به روده ها- استفاده غلط از صدا به طور مزمن‎. لارنژیت مزمن یا التهاب حنجره به طور مزمن نیز می تواند باعث پولیپ طناب صوتی شود.

تشخیص

در تشخیص پولیپ طناب صوتی باید احتمال وجود علائم سرطان حنجره با استفاده از لارنگوسکوپی (به منظور دیدن طناب های صوتی) رد شود.

درمان پولیپ طناب صوتی

- محدود کردن استفاده از صدا و مراجعه به متخصص گفتار درمانی برای درمان سریعتر پولیپ طناب صوتی.

- کم صحبت کردن یا صحبت نکردن به مدت چند هفته می تواند منجر به کوچک شدن گره ها و درمان پولیپ طناب صوتی شود.

- ممکن است اسپری استنشاقی حاوی کورتون در درمان پولیپ طناب صوتی مؤثر واقع شود.

- گاهی نمونه برداری و برداشتن ضایعه طی لارنگوسکوپی در درمان پولیپ طناب صوتی ضرورت پیدا می کند.

- بیمار را باید تشویق کرد که برنامه مداومی برای اجتناب از ‏سیگار و عوامل محرک و استفاده از حنجره در حدی که استرس به ان وارد نشود، داشته باشد. درمان قطعی پولیپ طناب صوتی در درجه اول ‏جراحی است. این عمل با اندوسکوپ انجام می شود. از لیزر گاهی مواقع در درمان پولیپ طناب صوتی استفاده می شود اما چه در مورد روش ‏درمانی اندوسکوپی و چه درمان با استفاده از لیزر نقش مهارت جراح اهمیت زیادی را در کمتر کردن مشکلات صوتی بیمار به عهده ‏دارد. منظور اینکه لیزر به تنهائی کار خارق العاده ای در درمان پولیپ طناب صوتی را انجام نمی دهد و اگر جراح مهارت و تجربه کافی نداشته باشد. به نحو ‏مطلوب از این تکنولوژی استفاده نمی شود و بلکه ممکن است  مشکلاتی هم ایجاد بشود. یکی از خطرات لیزر تخریب بیش از حد بافت ‏های سالم اطراف پولیپ طناب صوتی است.

مسلما بعد از درمان جراحی ، نیاز به استراحت صوتی و اقداماتی برای بهبود کیفیت صوت وجود دارد اما اینکه چه زمانی برای این ‏منظور لازم است بستگی به ۱- خود فرد و اینکه چه استفاده ای از صدای خودش دارد۲- داروهائی مصرفی در درمان پولیپ  ۳‎- ‎بیماریهای همراه‎ با پولیپ طناب صوتی احتمالی دارد‎.

‎عوارض عمل جراحی‎

در درصدی از درمان های جراحی پولیپ طناب صوتی ممکنه اختلال حس زبان،اختلال چشائی، صدمات مختصر به دندان و حفره دهان وجود داشته ‏باشد.

برای مطالعه " درمان التهاب حنجره " و " درمان خروسک " کلیک کنید .

منبع : کتاب بیماری های دهان،حلق،بینی،سینوس ها و حنجره

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است