پولیپ گوش

در ابتدا برای درک پولیپ گوش بهتر است با عملکرد گوش و چگونگی سیستم شنوایی آشنا شویم :

گوش سالم چگونه کار می کند؟

گوش سه قسمت اصلی دارد: خارجی، میانی و داخلی. گوش خارجی شامل لاله و مجرای گوش می شود. پرده گوش، مجرای گوش (گوش خارجی) را از گوش میانی جدا می کند. استخوانچه های کوچک گوش میانی (چکشی، سندانی و رکابی) انتقال صوت را از پرده گوش به گوش داخلی انجام می دهند. گوش داخلی شامل گیرنده های عصب شنوائی و تعادلی است که به مغز می‌رود.

امواج صوتی از طریق هوا منتقل می شوند. این امواج وارد مجرای گوش شده و سپس سبب ارتعاش پرده گوش می شوند. ارتعاشات از پرده گوش به استخوانچه های گوش میانی منتقل می شود و از طریق آنها به عصب شنوائی درگوش داخلی منتقل می شود. در اینجا، ارتعاشات تبدیل به پیامهای عصبی شده و به مغز منتقل می شوند. مغز این پیامها را به عنوان صوت تفسیر می کند. (موزیک، صدا، بوق ماشین و غیره)

پولیپ گوش

پولیپ گوش یک بیماری نیست بلکه علایم بیماری است و چون خیلی از بیماریهای بدخیم بصورت پولیپ تظاهر میکنند لازم است که مورد مطالعه و تشخیص قرار گیرد .

علائم

پولیپ گوش نشان دهنده عفونت مزمن گوش است. پولیپ گوش در عمق مجرا رخ داده و پوشیده از چرک بوده و به آسانی دچار خونریزی می‌شوند و علایم پولیپ گوش شامل ترشح چرکی بدبو ، ناشنوایی نسبی و خونریزی می‌باشد. باید از کندن پولیپ گوش خودداری کرد، زیرا خطر آسیب عصب صورتی و یا زنجیره استخوانی گوش میانی وجود دارد.

عفونتهای پرده گوش

معمولا بیماریهای گوش میانی و پولیپ گوش اثرات خود را به صورت تغییراتی در موقعیت ، رنگ و یکپارچگی پرده گوش منعکس می‌کنند.

اوتیت میانی حاد

پولیپ گوش یکی از علل اصلی کاهش شنوایی در کودکان است. این عفونت و پولیپ گوش در اثر آلرژی و عفونت ایجاد می شود

اهمیت بهداشت گوش در بروز پولیپ گوش: گوش عضو حسی بسیار پیچیده ای است که عهده دار دو نوع فعالیت شنوایی و حفظ تعادل است. قسمت اعظم این عضو در استخوان گیجگاهی جای دارد. گوش ارتباط انسان را با دیگران و محیط پیرامون فراهم می‌کند. فردی که ناشنوا متولد می‌شود طبیعتا قادر به تکلم نیز نخواهد بود زیرا تجربه شنیداری برای کلام آموزی لازم است. از آنجا که گوش ارگان حساسی است و آسیب‌های پولیپ گوش همیشه قابل درمان نیست، مراقبت از آن بسیار مهم است .

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب آسیب شنوایی و اعمال جراحی گوش را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری های گوش مطالعه فرمایید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است