پیامد های مشکلات تنفسی بینی

با توجه به ارتباط مهمی که ریه با بینی دارد، توجه کردن به مشکلات بینی مثل حساسیت بینی می تواند باعث پیشگیری از مشکلات تنفسی بینی و ریوی یا بهبود آنها شود و برعکس بی توجهی به علائم مشکلات تنفسی بینی مثل انسداد بینی، عطسه های فراوان، آبریزش بینی، ترشحات عفونی و پشت حلق می تواند منجر به تشدید مشکلات تنفسی بینی و ریوی شده و باعث بروز مشکلات دیگری شود. ازجمله:

ـ احتقان بینی باعث کاهش حس بویایی و مشکلات تنفسی بینی می شود.

ـ تنفس دهانی باعث خشکی دهان ، افزایش پوسیدگی دندان‌ها، خشکی لب‌ها، التهاب و بیماری‌های لثه به دلیل تغییر پوشش طبیعی میکروبی دهان، بوی بد دهان و اثر سوء روی فرم فک‌ها شده و این امر احتمال عفونت های دهان و حلق را افزایش می دهد و حس چشایی را کاهش می دهد. مشکلات تنفسی بینی و تنفس دهانی همچنین باعث می شود که ذرات مضر و باکتری ها بتوانند راحت تر به ریه برسند؛ هوای سرد و خشکی که در این حالت به ریه ها می رسد ترشحات ریه را غلیظ تر کرده، حرکت مژک هایی که مسئول تخلیه ترشحات ریه هستند را کند و در نتیجه عبور اکسیژن از ریه به درون عروق ریه را کاهش می دهد.

عوارض تنفس دهانی را بیش از همه دندان‌پزشکان احساس می‌کنند و ممکن است تشخیص اولیه آن را دندان‌پزشک تان به شما بگوید.

همچنین اگر تنفس شدید دهانی در طول سال‌های رشد -از کودکی تا زمان بلوغ- ادامه داشته باشد، فک بالا می‌تواند دچار تنگی یا کاهش عرض شده و سقف دهان عمیق و کام گنبدی‌شکل ‌شود که می‌تواند روی تیغه بینی فشار بیاورد و انحراف بینی ایجاد کند. همه این عوارض مجددا تنفس دهانی را تشدید می‌کنند.

نکته دیگر این که باز ماندن مداوم دهان، موقعیت زبان و شکل فک پایین را هم می‌تواند تغییر دهد و صورت، حالت دراز و کشیده پیدا می‌کند. از سوی دیگر، فردی که دچار تنفس دهانی است، برای آنکه راحت‌تر نفس بکشد، سر خود را به عقب خم می‌کند و این مساله روی اندام او اثر منفی می‌گذارد.

ـ بی توجهی به آلرژی بینی احتمال پیدایش آسم را بیشتر می کند و در صورت ابتلا به آسم، علائم مشکلات تنفسی بینی را تشدید می کند.

بنابراین ضروری است چنانچه شما دچار مشکلات تنفسی بینی هستید برای جلوگیری از گرفتاری یا بدتر شدن علائم مشکلات تنفسی بینی و ریوی به فکر درمان و اصلاح مشکلات تنفسی بینی خود باشید.

برای مطالعه " درمان مشکلات تنفسی ناشی از پولیپ بینی " روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است