چسب بعد از عمل بینی

چسب بینی :

اگر زدن نوار چسب  بینی بطور مستمر و صحیح انجام شود بطور قابل ملاحظه ای در بهبود نتیجه نهایی جراحی عمل بینی  تاثیر می گذارد. معمولا زدن چسب  بینی در دو هفته اول بعد از عمل بینی  در شکل دهی بینی موثر می باشد ولی بعد از دو هفته دیگر روی فرم بینی تاثیر نداشته و فقط در کاهش ورم  بینی موثر می باشد .

هدف اصلی از  زدن چسب  بینی  آنست که به جمع شدن پوست بینی کمک گردد و باعث شود که پوستی که حین عمل از روی بینی بلند شده است به استخوان/ غضروف زیرینش بچسبد. چسب زدن بویژه در بیماران با پوست با ضخامت متوسط تا زیاد کمک کننده است. این نوع پوستها زمان بیشتری لازم دارند تا جمع شوند ، از طرف دیگر این پوست مستعد تشکیل بافت اسکار ضخیم ( بافت گوشتی) بین استخوان / غضروف و پوستشان هستند. اگر چنین اتقافی بیفتد یعنی بافت اسکار ایجاد شود، در اینصورت بافت اسکار ناخواسته اضافی مانع جمع شدن بیشتر پوست بینی میگردد.

دربرخی از موارد ، بافت اسکار ناخواسته باعث تغییر شکل و برجستگی بینی میگردد.
نوارچسب زدن پوست بینی باعث به حداقل رسیدن این عارضه ناخوشایند می شود. معمولا" بدنبال عمل جراحی زیبایی بینی یا عمل اصلاحی بینی توصیه به زدن نوارچسب برای ۳-۲ هفته می شود. با این وجود مواردی وجود دارد که توصیه به نگاه داشتن نوارجسب برای مدت زمان بیشتری می باشد.
بعد از گذشت ۳-۲ هفته که از زدن چسب  شبانه روزی گذشت آنگاه به بیمار توصیه میگردد که شبها در هنگام خوابیدن به بینی خود نوارچسب بزند و صبحها قبل از انجام امور روزانه نوار جسب  را مجددا" از پشت بینی اش بردارد.

نوع چسب بینی:

اکثر جراحان توصیه به استفاده از  چسب بینی کاغذی نیم اینچی ۳M  می نمایند که پوست بینی نسبت به آنها کمتر حساسیت نشان میدهد و بیمار می تواند بطور مکرر از آنها استفاده نماید. این چسب بینی قیمت زیادی ندارند. سایز نیم اینچی نسبت به سایر اندازه ها ( باریکتر یا پهنتر) کاربرد بیشتری دارد.

برای مطالعه  اطلاعات بیشتر درمورد"راهنمایی بیماران جراحی عمل زیبایی بینی " کلیک کنید .