گرفتگی بینی بعد از جراحی

گرفتگی بینی بعد از جراحی ، دو علت دارد، که پس از تشخیص علت، جهت درمان گرفتگی بینی باید به پزشک متخصص مراجعه نمود. دسته ای از بیماران انحراف تیغه ی بینی را قبل از عمل بینی دارند ولی چون اندازه بینی بزرگ است انحراف بینی ، علامتی بروز نمی دهد. وقتی اندازه بینی کوچک شود، انحراف تیغه بینی علامت دار می شود و دچار گرفتگی بینی بعد از جراحی می شود .

علت دسته ی دوم گرفتگی بینی بعد از جراحی ، کسانی هستند که تکنیک  جراحی برایشان مناسب نبوده، بینی بیش از حد کوچک شده و یا چسبندگی به وجود آمده و گرفتگی بینی بعد از جراحی ایجاد شده است، اما اگر عمل جراحی خوب انجام شده باشد، بعد از عمل زیبایی مشکلی ایجاد نمی شود و فرد دچار گرفتگی بینی بعد از جراحی نمی شود . اما معمولا خس‌خس بینی تا چند هفته بعد از عمل به علت تورم و گرفتگی طبیعی است، اما در صورتی که گرفتگی و کیپ شدن بینی بعد از جراحی بیشتر از این مدت باشد، باید مورد بررسی قرار گرفته و اقدامات لازم انجام شود.

ممکن است علت خس‌خس، چسبندگی بینی یا تنگی بینی به دلیل اشکالات حین عمل بینی باشد. بخصوص عمل‌ مجدد بینی که دقت بیشتری را می طلبد. پس پزشکی که عمل مجدد بینی را انجام می‌دهد باید از تجربه و مهارت ویژه‌ای برخوردار باشد و صحبت با بیمار و توجیه وی از نتیجه احتمالی جراح بینی باید در دستور کار جراح قرار گیرد. نکته مهم در جراحی بینی، حفظ عملکرد بینی پس از جراحی بینی است. یعنی بینی باید به عنوان عضوی که گذرگاه هوای تنفسی است در نظر گرفته شود. میزان اکسیژن خون افرادی که تنفس دهانی دارند نسبت به کسانی که از راه بینی تنفس می‌کنند، کمتر است. جراحی بینی ممکن است ، علت خشکی بینی نیز باشد.  این خشکی ممکن است تا چند ماه پس از عمل جراحی شما تداوم یابد. رفع خشکی بینی عبارتند از: استفاده از اسپری سالین بینی در هنگامی که این خشکی ناخوشایند است، استفاده از پماد وازلین موضعی ۲-۳ بار در روز در داخل بینی خود، دوش با بخار داغ و یا استفاده از سونا.

اصرار بر کوچک‌کردن بینی‌های گوشتی از طریق رینوپلاستی نیز شخص را با خطر باقی‌ماندن جای زخم و گوشت اضافه در کنار پره‌های بینی مواجه می‌کند. همچنین افتادگی نوک بینی با افزایش سن از عوارض احتمالی کوچک کردن بیش از حد  بینی‌های گوشتی است که تحت عمل رینوپلاستی قرار می‌گیرد. در کنار این عوارض امکان بروز و تشدید گرفتگی بینی بعد از جراحی و انحراف بینی بخصوص در کسانی است که در گذشته نیز به گرفتگی بینی یا آلرژی بینی دچار بوده‌اند و به درمان آن اقدام نکرده‌اند.

دو دسته از افراد در شب دچار گرفتگی بینی می شوند: هنگامی که شما دراز می کشید، میزان تجمع خون در قسمت فوقانی بیشتر می شود. بنابراین در کسانی که مشکلات خفیف بینی دارند در هنگام ایستادن، مشکلی وجود ندارد اما همین که دراز می کشند، مشکلات تنفسی شان آغاز می­شود.

دسته ی دوم افراد مبتلا به گرفتگی بینی کسانی هستند که نسبت به موادی که در رختخواب یا اتاق خوابشان وجود دارد حسایت دارند، به این افراد توصیه می­شود، روبالشی و ملحفه ی خود را مرتب بشویند تا از میزان مواد آلرژن موجود در رختخوابشان کم شود.

گرفتگی بینی در بعضی موارد علت خرخر در کودکان و بزرگسالان می باشد.

برای مطالعه  "علت گرفتگی بینی بعد از عمل " روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است