گرفتگی بینی حاد و مزمن

گرفتگی بینی به عنوان یکی از شایعترین علل مراجعه ی بیماران به متخصص گوش و حلق و بینی است .گاهی بیماران به دلیل تنفس دهانی و باز بودن دهان مراجعه می­کنند، گاهی تنفس‌های صدادار وجود دارد، در پاره ای از موارد خورخورهای شبانه و تنگی تنفس باعث بیدار شدن بیماران از خواب می­شود، خستگی طی روز، احساس کسالت و خواب آلودگی در ساعات اولیه بیداری، از تظاهرات گرفتگی بینی مزمن یا حاد است. هر دو  نوع گرفتگی بینی حائذ اهمیت است اما معمولا گرفتگی بینی حاد، به صورت دوره ای گرفتگی بینی حاد قابل درمان است و در گرفتگی بینی مزمن است که بیماران، عمدتا سال های سال با این مشکل مواجه بوده و  نمی‌دانند باید چه اقدامی برای رفع گرفتگی بینی مزمن انجام دهند، و درمان مناسبی دریافت نمی کنند. گرفتگی بینی موجب خروپف در نوزادان و کودکان خواهد شد.

چند دسته علل مختلف برای گرفتگی بینی مطرح است:

دسته ی اول گرفتگی بینی ، علل عفونی است. همه ی ما می دانیم، به دنبال سرماخوردگی، گرفتگی بینی و کیپی بینی ایجاد می­شود. سرماخوردگی می تواند به دلیل ویروس ایجاد شده یا به دلیل تجمع عفونت های باکتریایی تبدیل به سینوزیت شود که به صورت گرفتگی بینی و خلط های پشت حلق، بروز پیدا می کند. این دسته اگر به صورت گرفتگی بینی حاد ایجاد شده باشند با استفاده از درمان های طبی، گرفتگی بینی حاد بهبود می یابند.

اما در دسته ی گرفتگی بینی مزمن ، عفونت های طولانی مدت، عامل ایجاد کننده گرفتگی بینی مزمن هستند، برای مثال کسی که سینوزیت او بیش از ۳ ماه، ایجاد شده باشد، علایم می تواند به صورت گرفتگی بینی مزمن تظاهر پیدا کند. علل عفونی عمدتا با درمان‌های دارویی، مانند استفاده از مسکن، شست و شوی بینی و استفاده از موادی که میزان ترشح را کم کند، قابل درمان است و در مواردی که،  عامل باکتریایی به آن اضافه شده باشد، استفاده از آنتی بیوتیک، نیز ضروری است.

گاهی گرفتگی بینی بعد از عمل زیبایی بینی اتفاق می افتد؛ در این حالت برای درمان گرفتگی بینی بعد از عمل رویه مشخص و ثابتی وجود ندارد. تصمیم‌گیری در این مورد که درمان با روشهای طبی (مانند دارودرمانی) یا جراحی انجام شود به شدت کیپ شدن بینی و علائم بیمار و همچنین خواست خود بیمار برای بهبود توانایی نفس کشیدن با بینی، بستگی دارد.

برای  مطالعه   "درمان  گرفتگی بینی "   کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است