گوش برجسته

اگر گوش های برجسته یا بدشکل ، شما و یا فرزند شما را آزار می دهد ، به فکر جراحی گوش باشید . جراحی گوش که اتوپلاستی نیز نامیده می شود ، می تواند شکل ، موقعیت ، و نسبت گوش شما را اصلاح نماید . این جراحی می تواند نقائص ساختاری گوش مربوط به زمان تولد ، مشکلاتی که با رشد ظاهر می شوند ، و نیز بدشکلی های گوش ناشی از آسیب ها را مرتفع نماید . جراحی گوش شکل طبیعی ایجاد نموده و تعادل و نسبت را برای گوش ها و صورت ایجاد می نماید . تصحیح اشکالات کوچک ، می تواند تاثیر عمیقی در ظاهر فرد و اعتماد به نفس او ایجاد کند .

جراحی گوش بویژه می تواند موارد زیر را اصلاح نماید :

- گوش های بسیار بزرگ یک وضعیت نادر که ماکروتیا نامیده می شود
- گوش برجسته در یک یا هر دو طرف با درجات متفاوت - بدون کاهش شنوائی
- نارضایتی بالغین از جراحی گوش قبلی

بیهوشی

برای حفظ آسایش شما طی عمل جراحی گوش برجسته  ، داروهائی تجویز خواهد شد . گزینه ها شامل بی حسی موضعی ، تسکین داخل وریدی ، و بی هوشی عمومی هستند . پزشک شما ، بهترین گزینه را به شما توصیه خواهد کرد .

نوع برش در گوش برجسته

تصحیح شکل گوش برجسته با ایجاد یا افزایش چین آنتی هلیکس ( درست در داخل لبه ی خارجی گوش ) و کاهش اندازه ی غضروف بزرگ شده ی کونکا ( بزرگترین و عمیق ترین تقعر گوش خارجی ) انجام می پذیرد . برش های اتوپلاستی عموما در سطح پشتی گوش ایجاد می شوند . هنگامیکه نیاز به ایجاد برش در سطح جلوی گوش باشد ، برش ها در چین های گوش ایجاد می گردند تا مخفی بمانند . بخیه های قابل جذب داخلی جهت شکل دادن و پایدار کردن غضروف تازه شکل داده شده بکار گرفته می شوند .

 بخیه های خارجی برای بستن برش ها در گوش برجسته  بکار می روند . تکنیک های متفاوتی برای اینکار وجود دارد . دقت می شود که اجزای گوش منحرف نشده ، و منظره ی غیرطبیعی " گوش سنجاق شده " ایجاد نگردد .

نتیجه عمل

 نتیجه جراحی گوش در مورد گوش های برجسته ، بلافاصله پس از برداشتن پانسمان هائی که در مراحل اولیه برای حفظ شکل جدید گوش گذاشته شده اند ، قابل رویت است . گوش ها بطور دائم به سر نزدیک تر شده و جوشگاه های جراحی یا در پشت گوش و یا در شیارهای طبیعی گوش مخفی هستند .

روش جراحی

محل برش در پشت لاله گوش است .خوشبختانه در این محل عصب حرکتی یا رگ مهمی وجود ندارد . ابتدا باریکۀ نازکی از پوست پشت گوش برداشته میشود سپس برای خواباندن غضروف و نزدیک کردن آن به سر و همچنین برای جلوگیری از برگشت غضروف لاله گوش به حالت اولیه ، پشت غضروف را در قسمت های لازم تراشیده و با کمک بخیه های دائمی چین وشکنج های مربوطه را ایجاد می کنیم و در نهایت برش پوستی را می دوزیم .

از آنجا که محل برش در پشت لاله گوش است ، بعد از عمل  گوش برجسته جای برش قابل رویت نمی باشد. لازم به تذکر است که هدف از عمل نزدیک شدن لاله های گوش به سر و قرینه بودن آنهاست لذا اگر لاله های گوش غیرقرینه هستند میتوان هر گوش را به اندازه متفاوتی به سر نزدیک کرد و یا حتی فقط یک گوش را عمل کرد که درنهایت هر دو گوش قرینه باشند .

از آنجائیکه غضروف لاله خاصیت ارتجاعی دارد بعد از عمل جراحی زیبایی  گوش ، ممکن است لاله گوش مجددا کمی به حالت اولیه برگردد .برای جلوگیری از این مشکل ، جراح به هنگام عمل سعی میکند لاله گوش برجسته را کمی بیشتر از حد لازم بخواباند تا بعد از برگشتی که لاله گوش خواهد داشت وضعیت لاله گوش نرمال باشد . با این وجود در مواردی ممکن است برگشت لاله گوش برجسته به حدی باشد که لازم باشد مجددا روی گوش بیمار عمل ترمیمی انجام شود .

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب "جراحی گوش برجسته" را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه "جراحی گوش" مطالعه فرمایید .

منبع:سایت پزشک آنلاین

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است