گوش زیبا

گوش‌های طبیعی و زیبا را باید با چه معیارهایی بشناسیم؟

گوش‌های زیبا ممکن است شکل‌های مختلفی داشته باشند، ولی مهم‌ترین مساله، هما‌هنگی آنها با سر و صورت است. اغلب افراد ترجیح می‌دهند که گوش‌هایشان نزدیک‌ به سر بوده و از حد ابرو تا قاعده ی بینی ادامه یابند.

از مشخصات عمومی گوش طبیعی و زیبا می توان به محل قرارگیری آن نسبت به چشم و بینی اشاره کرد. اندازه گوش نیز می تواند در زیبایی گوش تاثیر زیادی داشته باشد. چنانچه گوش بیش از اندازه بزرگ یا زمانیکه گوش کوچک باشد، طبیعی و گوش‌ زیبا تلقی نمی شود. اندازه طول عمودی گوش طبیعی و گوش‌ زیبا در یک فرد بالغ معموال ۵ / ۵-۶ سانتی متر است. نسبت قرارگیری گوش‌ زیبا با سر و زاویه ای که گوش با سر می سازد از دیگر فاکتورهایی است که در میزان زیبایی گوش تاثیر بسزایی دارد و این زاویه در شرایط طبیعی بین ۲۵- ۳۵ درجه است. فاصله لبه گوش ازاستخوان جمجمه در یک گوش نرمال و گوش‌ زیبا بین ۱۵ - ۲۰ میلی متر است.

از موارد دیگری که در زیبایی گوش نقش دارد، اجزای گوش یا همان قسمت های آناتومیک گوش است. قسمت های ساختاری گوش باید کامل باشد و شکل زیبای خودش را داشته باشد. این اجزا شامل چین هلیکس ، آنتی هلیکس، تراگوس و آنتی تراگوس و فرورفتگی های گوش است. اگر هریک از این اجزا وجود نداشته باشد یا خارج از فرم طبیعی خود باشد باعث بدفرمی گوش می شود و دیگر گوش ، گوش‌ زیبا تلقس نمی شود . اماآنچه به عنوان شایعترین بدفرمی گوش در بسیاری از افراد دیده می شود، گوش برجسته است که به گوش بلبلی در بین مردم معروف است و یکی ازشایعترین آنومالی های مادرزادی در ناحیه سر و گردن به حساب می آید به طوری که آمارها نشان می دهد ۵ درصد سفیدپوستان گوش برجسته دارند و از گوش‌ زیبایی برخوردار نیستند.

اما خوشبختانه بدفرمی های شدید گوش اعم از نبود بخشی از گوش یا در حالت شدیدتر، نبود کل گوش خیلی شایع نیست و بندرت دیده می شود.

 لاله گوش ممکن است در شرایط زیر نیاز به عمل زیبایی گوش داشته باشد:

اول: لاله گوش برجسته که این نوع لاله گوش معمولا اندازه طبیعی داشته، ولی نسبت به سر برجسته‌تر قرار می‌گیرد. این نوع نقص لاله گوش که اصطلاحا بلبلی به آن گفته می‌شود، می‌تواند یک‌‌طرفه یا دو طرفه باشد.

دوم:‌ هنگامی که لاله یک گوش نسبت به گوش دیگر کوچک تر یا بزرگ تر است و یا نقص ظاهری خفیف دارد.

سوم: عدم تشکیل لاله گوش به‌ طور مادرزادی که ممکن است با نقایص مجرا و شنوایی گوش همراه باشد.

چهارم: لاله گوش آسیب‌دیده یا کنده شده در اثر ضربه، سوختگی، سرمازدگی یا پارگی نرمه در اثر استفاده گوشواره سنگین یا کشیده شدن ناگهانی گوشواره.

برای مطالعه " روش جراحی زیبایی گوش " و " سن جراحی زیبایی گوش" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است