آفت دهان

آفت دهان (canker sores; aphthus ulder)، به زخم های دردناکی گفته می شود که در مخاط دهان به وجود می آیند و در زن ها شایع تر از مردها هستند. آفت دهان مسری و سرطانی نیست و تبدیل به سرطان نمی شود. زخم های آفتی اغلب کوچک، بسیار دردناک و کم عمق هستندو غشای خاکستری رنگی روی آن ها را می پوشاند و حاشیه آفت دهان به وسیله ی هاله ای قرمز رنگ احاطه می شود.معمولاً بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز خود به خود بهبود می یابد. آفت دهان ممکن است بر روی لب ها، لثه، داخل گونه ها، بر روی زبان و یا زیر آن، کام و گلو ایجاد شود. معمولاً تعداد زخم بین ۱ تا ۳ عدد است، ولی گاهی تعداد به ۱۰ تا ۱۵ زخم هم می رسد. معمولاً در ۲ تا ۳ روز اول بسیار دردناک هستند.

علل

علت دقیق آفت دهان معلوم نشده است اما به نظر می رسد اضطراب ، استرس های جسمانی یا عاطفی، تنش پیش از عادت ماهانه، آسیب دیدگی مخاط دهان در اثر ناهموار و خشن بودن دندان های مصنوعی، خوردن غذاهای داغ، مسواک زدن همراه با وارد آوردن ضربه به مخاط دهان، دستکاری های دندانپزشکی، گاز گرفتن، ضربه، قاعدگی، حاملگی، یائسگی، آلرژی (مثل تب یونجه، آسم، حساسیت غذایی و دارویی)، استعداد خانوادگی، نقص سیستم ایمنی، بعضی بیماری های خونی، تحریک حاصل از غذاهای مثل شکلات و غذاهای ترش و اسیدی (سرکه، غذاهای دودی)، آجیل ها، چیپس های شور و عفونت های ویروسی از علل ایجاد کننده آفت دهان باشند.

درمان و پیشگیری از آفت دهان

حداقل ۲ بار مسواک زدن دندان ها+ استفاده مرتب از نخ دندان در پیشگیری از آفت دهان موثر می باشد .

مراجعه به پزشک یا دندانپزشک برای یافتن عامل ایجاد ایجاد کننده این مشکل.

رعایت بهداشت دهان به منظور پیشگیری از عفونت ثانویه به علت آفت دهان ، از طریق استفاده از دهان شویه، کلرهگزیدین یا آب نمک رقیق.

برای تسکین درد ناشی از آفت دهان ، از ضددردهایی مثل شربت دیفن هیدرامین و بنزیدآمین (به شکل ۳ بار در روز، قبل از غذا، هر بار به مدت ۲ تا۳ دقیقه) استفاده می شود.

پیشگیری از آفت دهان با جلوگیری از استرس و اضطراب و خودداری از وارد کردن هر نوع ضربه به دهان.

عدم مصرف غذاهای آلرژی زا و محرک، از جمله پیاز، فلفل، سیر، گردو، کالباس، سوسیس، چیپس به منظور پیشگیری از آفت دهان.

تمیز کردن زخم ها با گوش پاک آغشته پراکسید هیدروژن ۲%. اگر خمیر حاوی استروییدی مانند تریامسینولون استوناید به محض شروع آفت دهان بر روی آن مالیده شود از ایجاد درد پیشگیری می کند.

درمان آفت دهان نوشیدن زیاد مایعات. رژیم غذایی متعادل. شیر، ژله، ماست و بستنی، کم تر باعث درد می شود.

اکثر زخم های آفتی بدون باقی گذاشتن جوشگاه در مدت ۲ هفته بهبود می یابند.

حملات مکرر آفت دهان شایع اند و ممکن است به صورت یک زخم حداکثر ۲ تا ۳ بار در سال تا بروز بدون وقفه چندین زخم در سال ایجاد شوند. این مشکل معمولاً از کودکی یا جوانی شروع می شود و ممکن است با افزایش سن، تعداد دفعات ایجاد کاهش یابد و یا دیگر ایجاد نشود.

آفت های شدیدی که موجب دشواری خوردن و آشامیدن می شوند ممکن است با کم آبی بدن همراه شوند. در صورت بروز تب بالای ۹/۳۸ درجه سانتی گراد یا بالاتر، عدم شروع درمان آفت دهان در عرض ۳ روز، با وجود درمان آفت دهان ، غیر قابل تحمل بودن درد ، کم شدن وزن کودکی که دچار آفت دهان است باید به پزشک مراجعه شود.

برای مطالعه " درمان زخم های دهان" کلیک کنید .

منبع : کتاب بیماری های دهان،حلق،بینی،سینوس ها و حنجره

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است