آلرژی تنفسی چیست؟

آلرژی یا حساسیت واکنشی است که سیستم ایمنی بدن نسبت به بعضی از محرک ها (آلرژن ها) نشان می دهد. آلرژی به اشکال مختلف از جمله: پوستی، گوارشی، آلرژی تنفسی (فوقانی و تحتانی) دیده می شود. آلرژی تنفسی تحتانی همان آسم است. رینیت آلرژیک، حساسیت سیستم تنفسی فوقانی است که بیشتر به متخصصین گوش و حلق و بینی مراجعه می کنند.

آلرژی تنفسی معمولا با تظاهرات زیر خود را آشکار می سازد:

عطسه که در افراد مبتلا به آلرژی تنفسی معمولا صبح ها شدید تر است.

آبریزش بینی ناشی از آلرژی تنفسی که معمولا بی رنگ است و از هر دو سوراخ بینی خارج می شود.

خارش ناشی از آلرژی که می تواند چشم، بینی، گوش، حلق و پوست صورت را در بر گیرد.

گرفتگی بینی در اثر آلرژی تنفسی

سرفه نیز از دیگر علائم آلرژی تنفسی است .

در افراد دچار آلرژی تنفسی اشک ریزش هم دیده می شود .

ترشح پشت حلق ناشی از آلرژی تنفسی که معمولا بی رنگ است .

سردرد ناشی از آلرژی تنفسی

همانطور که ملاحظه نمودید، علایم آلرژی تنفسی بسیار شبیه به سرماخوردگی است. پزشک می تواند در افتراق این دو به شما کمک کند. آلرژی تنفسی می تواند فصلی یا دائمی باشد. در بعضی افراد علایم در تمام طول سال وجود دارد، اما در فصل یا فصلهای خاصی تشدید می یابد. زمینه ارثی در ایجاد آلرژی تنفسی نقش دارد و معمولا در افراد یک خانواده بیشتر دیده می شود.

درمان آلرژی تنفسی شامل سه مرحله است:

اجتناب از عوامل محرک (آلرژن)

درمان علامتی آلرژی تنفسی

واکسیناسیون و حساسیت زدایی

هر چند برخی از مواد بیش تر می توانند حساسیت زا باشند اما همیشه نمی توان از عوامل حساسیت زا اجتناب کرد و این عوامل در افراد مختلف می توانند متفاوت باشند. گرده گل و گیاه از عوامل شناخته شده شایع برای ایجاد آلرژی تنفسی می باشد. افرادی که آلرژی فصلی دارند اغلب به گرده گل و گیاه حساس هستند و بیشتر در بهار و پاییز مشکلشان شدت می یابد.

اغلب افراد به درمان علامتی آلرژی تنفسی پاسخ خوبی می دهند. این درمانها اغلب شامل استفاده از ترکیبات آنتی هیستامین و کورتیکواسترویید می باشد. داروهای دیگری نیز هستند که از ترکیبات یاد شده نبوده و در درمان علامتی آلرژی تنفسی کاربرد دارند. درمان علامتی آلرژی تنفسی به این معنا است که زمانی که فرد دچار تشدید علایم آلرژی تنفسی می گردد از این داروها اگر استفاده نماید، علایمش فروکش می کند اما با قطع دارو علایم فرد ممکن است عود نماید.

واکسیناسیون یا حساسیت زدایی در موارد شدید که به درمانهای علامتی آلرژی تنفسی پاسخ نمی دهد و آلرژی در تمام طول سال فرد را رنج مِدهد توصیه می شود. این روش درمانی آلرژی تنفسی بین سه تا پنج سال طول می کشد و موفقیت ۷۰ تا ۸۰ درصد دارد و در کلینیک های تخصصی آلرژی انجام می شود.واکسیناسیون برا درمان حساسیت کودکان نیز کاربرد دارد.

درصورت عدم درمان آلرژی تنفسی ، التهاب مداوم یا مکرر بینی و سینوسها می تواند منجر به سینوزیت آلرژیک و ایجاد پولیپ در بینی شود که در اینصورت درمان جراحی نیز ممکن است ضرورت یابد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است