آلرژی

بهار، فصل آغاز رویش و تازگی، برای برخی‌ها زمان شروع آلرژی و حساسیت‌های آزاردهنده فصلی بوده و به دنبال آن، مبتلایان به آلرژی‌های فصلی در کلینیک‌ها و داروخانه‌ها به دنبال راهی برای تسکین عطسه، سرفه و رفع خارش چشم‌ها هستند.

با پراکنده شدن گرده‌های گیاهان در هوا احتمال تنفس آنها به وسیله انسان و حیوانات وجود دارد. ورود این گرده‌ها به سیستم تنفسی فردی که به صورت ژنتیکی به این مواد حساس باشد و آلرژی داشته باشد، می‌تواند عامل گروهی از اختلالات عمده آلرژی در بدن شود.

در مناطق گرم که گرده افشانی درختان در اوایل بهار صورت می‌گیرد، آلرژی‌ها نیز از ابتدای بهار آغاز می‌شود. بسته به مکان زندگی، خصوصیات آب و هوای منطقه و نوع گیاهان محیط، ممکن است در پاییز همزمان با گرده افشانی بعضی از گیاهان باز هم علایم آلرژی بروز کند. حتی در بعضی از مناطق، بویژه در مکان‌هایی که قارچ می‌روید، پراکندگی هاگ‌ها در فصل تابستان نیز سبب بروز واکنش‌های آلرژیک می‌شود. علایم این مشکل معمولا تا پایان دوره گرده افشانی ادامه دارد.

علائم آلرژی فصلی

با توجه کرد که قبل از درمان این مشکل باید مطمئن شد که علایم موجود مربوط به آلرژی فصلی است. عطسه، آبریزش بینی، سوزش و خارش گلو، ریزش اشک از چشم‌ها و برخی علایم سرماخوردگی مانند سردرد از نشانه‌های آلرژی فصلی است. حمله‌ها می‌توانند منجر به بروز التهاب و درد گوشو التهاب سینوس‌ها شود. در صورتی که علایم هر سال در یک زمان مشخص بروز کرده و پس از مدتی به سرماخوردگی عفونی منتهی شود، فرد به آلرژی فصلی مبتلاست.

گزارش علایم به پزشک و انجام معاینات بالینی توسط پزشک برای تشخیص آلرژی‌های فصلی را ضروری است .  بیماری‌های مرتبط با آلرژی‌های فصلی شامل رینیت آلرژیک با علایم التهاب مخاط بینی و حلق، کونژکتیویت آلرژیک با علایم قرمزی، سوزش و خارش چشم‌ها و آسم آلرژیک همراه با علایم تنگی نفس و گرفتگی راه‌های تنفسی و تنفس صدادار بروز می‌کند.

تست آلرژی

درختان بلوط و افرا، گلهای زرد رنگ و قارچ‌ها شایع‌ترین مواد آلرژی زا را تولید می‌کنند، انجام تست‌های آلرژیک به منظور شناسایی عامل آلرژی زا ضروری می باشد . متخصصان از آزمایش‌های ساده بدون عارضه برای یافتن عامل آلرژی‌زا استفاده می‌کنند. حداکثر ۱۵ دقیقه زمان لازم است تا با آزمایش آلرژن‌های گوناگون در کلینیک‌های تخصصی، عامل مورد نظر علت آلرژی شناسایی می‌شود.

درمان

معمولا درمان با اجتناب از ماده آلرژن حاصل می‌شود، زمانی که با انجام آزمایش‌های پزشکی عامل آلرژی و حساسیت‌زا شناسایی شد، دوری از آن ماده فرد را در درمان کامل یاری می‌کند. معمولا زمانی که گرده‌ها به میزان زیاد در هوا پراکنده می‌شوند، اجتناب از آنها کار دشواری است اما چند اصل مهم در درمان آلرژی وجود دارد که رعایت آنها به تخفیف علایم کمک می‌کند.

برای درمان آلرژی باید در تمام شرایط در و پنجره‌های خانه و خودرو بسته باشد. اگر فرد در محیطی قرار داشته که احتمال نفوذ گرده‌ها در لابه‌لای موها و لباس‌هایش وجود دارد، لازم است قبل از خواب حمام کرده و لباس‌های خود را تعویض کند. همچنین لازم است برای درمان آلرژی از حیوانات کوچک نیز دوری شود. از آنجا که با وجود دوری کردن از مواد آلرژن، باز هم احتمال وجود آنها است، دارو درمانی آلرژی توصیه می‌شود.

خوشبختانه داروهای موثری برای درمان انواع آلرژی ها وجود دارد که علایم را کنترل و درمان می‌کند. انتخاب نوع و مقدار داروی مناسب درمان این مشکل تنها در تخصص پزشک است. آنتی هیستامین‌ها بهترین مثال برای دارودرمانی بر ضد آلرژی است. این نوع داروی درمان میزان وسیعی از نشانه‌ها را متوقف می‌کند. نقش آنها موقتی است و درمان قطعی نیست. اسپری‌ها و قطره‌ها راه‌های درمان دارویی آلرژی است که مستقیما به موضع اثر می‌کنند. همچنین تجویز به موقع قطره‌های چشمی می‌تواند به پیشگیری و کنترل و درمان علایم کونژکتیویت آلرژیک کمک کند.

شدت و درجات علایم آلرژی در افراد مختلف، متفاوت است، برخی اسپری‌ها حاوی ترکیبات کورتون برای کنترل و درمان علایم آلرژی، به صورت موضعی و به منظور کمتر کردن عوارض استفاده از کورتون، استفاده می‌شود. این اسپری‌های درمانی آلرژی نباید به صورت مداوم استفاده شود؛ چرا که استفاده طولانی مدت از آنها خشکی مخاط بینی و عوارضی مانند خونریزی بینی را به دنبال دارد. ترکیبات کورومولین نیز حالت پیشگیرانه برای آلرژی داشته و کم عارضه‌تر هستند. این ترکیبات از نظر تسکین علایم ، موثر نیستند و در کودکان و زنان باردار و با مدت زمان بیشتری قابل استفاده هستند.

سیستم ایمنی فرد مبتلا به آلرژی به صورت مداوم مشغول به کار است. این در حالی است که این سیستم هیچ نقصی در برنامه کاری خود ندارد. در افرادی که با انجام تست‌های آلرژیک، نوع ماده آلرژن مشخص می‌شود می‌توان با گروهی از برنامه‌های درمانی، حساسیت زدایی کرد؛ به این ترتیب با درمان آلرژی صورت گرفته موادی در بدن ایجاد می‌شود که واکنش‌های آلرژیک را کنترل و درمان کند. حدود یک سوم افرادی که نوع ماده آلرژن در آنها مشخص شده و برای حساسیت‌زدایی و درمان آلرژی به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند؛ معمولا به درمان پاسخ مثبت می‌دهند، در یک سوم مراجعه کنندگان، درمان آلرژی به صورت ناقص انجام می‌شود و یک سوم باقی مانده نیز به درمان پاسخ نمی‌دهند.

نکته بسیار مهم در افراد مبتلا به آلرژی لزوم درمان به موقع است . در صورتی که به ویژه در سنین پایین، درمان نشود می‌تواند بین ۱۰ تا ۲۰ درصد به آسم تبدیل ‌شود. همچنین عدم درمان آلرژی می‌تواند پولیپ بینی را سبب شود که پولیپ بینی نیز عوارض دیگری را به دنبال داشته و می‌تواند در گوش و سینوس‌ها ایجاد مشکل کرده و سینوزیت‌های مقاوم به درمان‌های معمولی را باعث شود. همچنین عدم درمان به موقع آلرژی می‌تواند عفونت‌های مکرر گوش را به دنبال داشته باشد. بنابراین در عفونت‌های مکرر گوش و سینوزیت‌های مقاوم به درمان معمولی، باید بیماری‌های زمینه‌ای فرد بررسی شود که یکی از این بیماری‌های زمینه‌ای می‌تواند آلرژی باشد.

برای آشنایی بیشتر با موارد زیر روی لینک مربوطه کلیک کنید .

عوامل گرفتگی بینی (رینیت غیرآلرژیک)

آلرژی یا حساسیت بینی

آلرژی بینی چیست؟

آلرژی تنفسی چیست؟

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است