آناتومی گوش

گوش انسان نقش دوگانه شنوایی و تعادل دارد و بنابراین به دستگاه شنوایی، دستگاه شنوایی تعادلی نیز می گویند.

ساختمان گوش از سه قسمت تشکیل شده است:

۱-خارجی

۲-میانی

۳-داخلی

ساختمان گوش

بخش خارجی و میانی گوش صرفاً نقش انتقال صوت را دارند. ولی گوش داخلی عمل دوگانه تعادلی و شنوایی را انجام می دهد.

گوش خارجی

گوش خارجی مشتمل بر لاله و کانال گوش می باشد و وظیفه انتقال صوت از خارج به سمت گوش میانی را به عهده دارد.گاهی اوقات تجمع جرم گوش یا عفونت های باکتریال گوش ،قارچی و یا وایرال در کانال موجب مسدود شدن آن و ایجاد کم شنوایی موقت می گردد.هم چنین در برخی کودکان کانال گوش مسدود می باشد و احتمالاً لاله گوش تشکیل نمی گردد و این نیز به نوبه خود ایجاد کم شنوایی انتقالی گوش را موجب می گردد.

گوش میانی

گوش میانی شامل پرده تمپان و استخوانچه ها بوده و وظیفه تعدیل اکوستیکی و انتقال صوت رسیده از گوش خارجی به حلزون گوش داخلی را بر عهده دارد. هر اختلالی در هر کدام از این ساختارهای گوش می تواند باعث مختل شدن مسیر انتقال صوت و ایجاد کم شنوایی انتقالی گردد. بسیاری از کم شنوایی های انتقالی با روش های دارویی و یا جراحی قابل درمان می باشند.

از محفظه گوش میانی به سمت حلق راهی باز می شود به نام شیپور استاش، که وظیفه تهویه گوش میانی را به عهده دارد. بیماریهای التهابی از جمله سرماخوردگی، عفونتهای سیستم تنفسی فوقانی و ... باعث التهاب و انسداد این لوله شده و زائدات گوش میانی به صورت مایع در این محفظه جمع شده و باعث ایجاد مایع گوش میانی و عفونت گوش میانی و کم شنوایی انتقالی گوش می گردد. البته این نوع از التهاب گوش و عفونت گوش و کم شنوایی با درمان دارویی و گاهی اوقات با درمان جراحی قابل رفع می باشد.

گوش داخلی مشتمل بر حلزون گوش و وستیبول می باشد که به ترتیب نقش شنیدن و برقراری تعادل فرد را به عهده دارند. در داخل حلزون گوش دو ردیف سلولهای مویی به نام سلولهای مویی داخلی و خارجی وجود دارد. نقش این سلولها دریافت تحریکات وارده از گوش میانی و تبدیل آن به پیام عصبی و تحویل به عصب شنوایی جهت انتقال به مغز می باشد. ایجاد اختلال در هر قسمت از این مسیر گوش که از داخل حلزون شروع می گردد و به مغز می رسد، فرد را مبتلا به کم شنوایی حسی ـ عصبی می کند. متأسفانه هنوز هیچگونه روش دارویی یا جراحی جهت درمان این نوع افت ها ایجاد نشده و افراد مبتلا به این نوع افت ها باید جهت جبران محدودیت در شنیدن اصوات از سمعک استفاده نمایند. سمعک وسیله ای الکترونیکی است که نقش تقویت صدا در گوش را دارد تا آنجایی که اصوات را برای فرد کم شنوا قابل شنیدن کند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است