آیا پولیپ بینی درمان قطعی دارد؟

بعضی‌ها فکر می‌کنند پولیپ بینی مشکل مهمی نیست و از نظر آنها کسانی که به دلیل درمان پلیپ بینی، بینی شان را جراحی پولیپ بینی  می کنند فقط دنبال بهانه ای هستند برای جراحی زیبایی بینی، در حالی که پولیپ بینی مشکلی مزمن و آزاردهنده است که عوارض زیادی هم برای بیمار ایجاد می کند و حتما باید به فکر درمان و برطرف کردن مشکلات ناشی از آن بود. پولیپ های بینی معمولا به صورت توده های خاکستری و گاهی هم بی رنگ و به شکل قطره اشکی نمایان می شود، البته زمانی که پولیپ ها بزرگ تر شود، به صورت دانه انگور قابل مشاهده خواهد بود.

این پولیپ ها معمولا خوش خیم، پایه دار و بی درد هستند. بنابراین زمانی که آنها را لمس می کنیم، بیمار دردی را احساس نخواهد کرد. همچنین با توجه به پایه دار بودن پولیپ ها، آنها متحرک نیز هستند.

اگر پولیپ کوچک باشد، معمولا هیچ علامتی ندارد و شاید به طور اتفاقی هنگام معاینه بیمار، تشخیص داده شود. با این حال زمانی که پولیپ بزرگ تر است، هم از سوراخ بینی قابل تشخیص خواهد بود و هم این که اگر به طرف حلق رشد کند، زمانی که فرد دهانش را باز می کند از داخل حلق هم قابل مشاهده است.

ترشحات پشت حلق از دیگر علائم پولیپ است که بیماران اغلب از آن شکایت دارند. عطسه، آبریزش بینی، تو دماغی شدن صدا و حساسیت به بوهایی مانند عطر و مواد شیمیایی نیز از جمله نشانه هایی است که این افراد با آن روبه رو می شوند.

از سوی دیگر، چون بینی گرفته است و شخص نمی تواند از راه بینی نفس بکشد، اکسیژن کافی هم به مغز نمی رسد و بخصوص هنگام خواب، این شرایط موجب می شود صبح فرد با سردرد بیدار شده و حتی ممکن است این سردرد طی روز نیز ادامه داشته باشد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است