اتوپلاستی

. اتوپلاستی (otoplasty):

اتوپلاست یعنی جراحی به منظور دوباره شکل دادن به گوش خارجی . جراحی اتوپلاستی معمولاً برای قرار دادن گوش های جلو آمده ، در محلی عقب تر و نزدیک تر به سر، یا به منظور کاهش دادن اندازه ی گوش های بزرگ انجام می شود. در اکثر موارد جراحی اتوپلاستی در کودکان ۱۴-۴ ساله انجام می شود. البته جراحی اتوپلاستی در بزرگسالان نیز امکان پذیر است. معمولاً جراحی اتوپلاستی  به طور سرپایی در بیمارستان یا کلینک جراحی و گاهی به شکل بستری در بیمارستان (برای یک شب) صورت می گیرد.

جراحی اتوپلاستی  در بچه های کوچک با بیهوشی عمومی و در بچه های بزرگتر یا بزرگسالان با بی حسی موضوعی توأم با تزریق آرام بخش ملایم انجام می شود. ابتدا برش کوچکی در پشت گوش داده می شود تا غضروف گوش قابل مشاهده شود. سپس پزشک جراح گوش ،  غضروف را می تراشد و به طرف عقب، به سمت سر خم می کند و برای نگه داشتن گوش در این وضعیت از بخیه های غیر قابل برداشت استفاده می نماید.

در روش دیگر جراحی اتوپلاستی  پس از ایجاد برش در پشت گوش، پوست ناحیه برداشته می شود و غضروف گوش با استفاده از بخیه و بدون نیاز به برداشتن بر روی خود تا زده می شود. حتی در صورت جلوآمدگی یک گوش ،  معمولاً برای ایجاد تقارن بیشتر، هر دو گوش ، جراحی اتوپلاستی می شوند. در اکثر موارد اِسکار (بافت جوشگاهی) در پشت گوش باقی می ماند که به تدریج در اثر مرور زمان محو می شود.

پس از جراحی اتوپلاستی  سر بیمار به طور کامل بانداژ می شود. انجام کارهایی که موجب خم شدن گوش می شوند تا یک ماه پس از عمل جراحی اتوپلاستی ممنوع است. کودکان می توانند یک هفته پس از جراحی اتوپلاستی  به مدرسه بروند، ولی باید در هنگام ورزش و بازی مراقب باشند.

عوارض احتمالی جراحی اتوپلاستی:

۱- ایجاد لخته ی خونی بر روی گوش (که معمولاً به طور طبیعی یا با وارد کردن سوزن به وسیله ی پزشک برطرف می شود) از عوارض جراحی اتوپلاستی . 

عفونت غضروف گوش (که ممکن است بافت جوشگاهی بر جای بگذارد و معمولاً با آنتی بیوتیک درمان می شود ولی به ندرت نیاز به تخلیه به وسیله ی جراحی پیدا می کند)از عوارض جراحی اتوپلاستی . 

جراحی اتوپلاستی در موارد زیر نیز انجام می شود:

۱- آویزان بودن گوش .

۲-خیلی کوچک بودن گوش .

۳- فقدان انحنا در لبه ی گوش و عدم وجود چین های طبیعی لاله ی گوش . 

۴- بزرگ یا کشیده و شُل بودن نرمه ی گوش یا وجود خطوط و چین های بزرگ در گوش .

- می توان ازجراحی اتوپلاستی  ، حتی برای ساختن لاله و نرمه ی گوش در افرادی که به طور مادرزادی فاقد گوش خارجی هستند یا به دنبال حادثه ، این قسمت از گوش خود را از دست داده اند استفاده کرد.

در بعضی از موارد، جوشگاهی (اِسکار) ناشی از جراحی اتوپلاستی  بدتر از مشکل اصلی ایجاد می کند. درباره ی چگونگی تأثیر جراحی با پزشک خود مشورت نمایید .

منبع :راهنمای پزشکی خانواده- جراحی پلاستیک (ترمیمی و زیبایی)

برای مطالعه "جراحی پلاستیک گوش  " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است