اختلالات شیپور استاش

عملکرد شیپور استاش

شیپور استاش لوله ای است که ۳/۲خارجی آن استخوانی و ۳/۱ داخلی آن غضروفی عضلانی است.

لوله شیپور استاش مهمترین عنصر سلامت گوش می باشد. مسئول هوادهی به داخل گوش میانی و برقراری تعادل هوا بین گوش میانی و نازوفارنکس است.

اختلالات شیپور استاش اغلب در اطفال بصورت اوتیت سروز خود را نشان می دهد که بیشتر در زمینه آلرژی تنفسی و اختلال شیپور استاش رخ می دهد که با درمان دارویی و افزایش سن بدون هیچگونه نیاز به عمل جراحی بهبود می یابد.

در کمتر از ۱۰ درصد موارد اختلال شیپور استاش در صورتی که اوتیت سروز به درمان طبی پاسخ ندهد, چسبندگی پرده گوش و یا کاهش شنوایی بیش از ۴۰ دسی بل وجود داشته باشد انجام عمل جراحی توصیه می شود.

در موارد شدیدتر اختلال شیپور استاش, که منجر به پارگی پرده گوش و از بین رفتن فضای گوش میانی  می شود, بدلیل احتمال تشکیل کلستئاتوم ,این بیماران باید تحت نظر بوده و در صورت نیاز تحت عمل جراحی قرار گیرند.

اختلالات شیپور استاش

اختلال در شیپور استاش به این معنی می باشد که لوله شنوایی مسدود شده است یا به درستی کار نمی‌کند سپس هوا به گوش میانی راه پیدا نمی‌کند بنابراین هوا در بخش خارجی پرده گوش بیشتر از بخش داخلی شده است و پرده گوش را به سمت داخل گوش هل داده و اعصاب پرده گوش را تحت تاثیر قرار داده ودر نتیجه در اثر برخورد امواج صوتی به خوبی مرتعش نمی‌شود.

علائم اختلال در شیپور استاش

علامت اصلی اختلالات شیپور استاش، اختلال در شنوایی می باشد و شما همچنین ممکن است درد گوش داشته باشید زیرا پرده گوش مرتعش و کشیده شده است از جمله علائم دیگر :احساس پری در گوش ,وزوز گوش(احساس شنیدن صدای زنگ در گوش) ,سرگیجه که یک یا هر دو گوش ممکن است مبتلا شوند.

سرماخوردگی شایع‌ترین علت اختلال در شیپور استاش است. عفونت سینوسها و آلرژی بینی نیز جزو علل شایع هستند. به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت که گرفتگی بینی باعث گرفتگی گوش هم می‌شود.علائم اختلال شیپور استاش می تواند تا چند ساعت یا چند هفته باقی بماند که به عوامل متعددی بستگی دارد.این علائم ناشی از شیپور استاش به احتمال زیاد در عرض چند ساعت یا چند هفته رفع می شوند و همانطور که نشانه ها رفع می شود شنوایی بهتر میشود و این اختلال در شنوایی ناشی از اختلال شیپور استاش برای مدت زمان کوتاهی پیش می اید.

عوامل اختلال در عملکرد شیپور استاش

در صورتی که شیپور استاش مسدود شود (ای تی دی)رخ می دهد و یا لوله متورم شده و به راحتی اجازه نمی دهد هوا وارد یا خارج شود.

سرماخوردگی و یا عفونت بینی ,سینوس ,گوش ,گلو :اینها عوامل رایجی می باشند که سبب اختلال در شیپور استاش می شوند و یا ترشحات مخاطی ضخیم که سبب می شوندلوله شنوایی مسدود شود.عفونت همچنین ممکن است سبب شود که لوله شنوایی متورم و ملتهب شود بسیاری از مردم در زندگی خود این تجربه را داشته اند که در اثر سرماخوردگی و یا سایر عوامل شنوایی انها اختلال پیدا کرده است علائم اختلال در شیپور استاش ممکن است از چند روز تا چند هفته پس از رفع عفونت باقی بماند.که این به این دلیل می باشد که مخاط به دام افتاده و التهاب شیپور استاش تا زمانی که مدت طولانی از رفع میکروب گذرد رفع نمی شوند.

گاهی اوقات ممکن است عفونت بسیار خفیف باشد که این اختلال شیپور استاش زمانی پیش می اید که شما به یک سرماخوردگی خفیف دچار شده باشید.

برای مطالعه " درمان گرفتگی گوش " و " رفع گرفتگی گوش " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
اختلالات شیپور استاش
۴ از ۱ رای