اختلال در عملکرد شیپور استاش

چسب گوش

چسب گوش یک بیماری می باشد که در ان گوش میانی از مایع چسبناکی پر می شود و شیپور استاش دچار اختلال می شود و موجب می شود که هوا به خوبی جریان پیدا نکند و سبب اختلاف فشار هوا در دو طرف پرده گوش می شود پرده گوش تنگ شده و به خوبی مرتعش نمی شود و شنوایی مختل می شود البته گاهی در اختلال شیپور استاش میزان ارتعاشات پوستی حتی بیشتر می شود که در کودکان شایع می باشد که در اغلب موارد به صورت دستی پاک شده و گاهی هم نیاز به عمل جراحی دارد.

آلرژی

الرژی که بر روی بینی تاثیر می گذارد مثل رینیت چند ساله و تب یونجه می تواند موجب ایجاد مخاط اضافه در بینی و التهاب شیپور استاش شود که در نتیجه سبب ای تی دی می شود.

انسداد

هر چیزی که سبب اختلال درعملکرد شیپور استاش می شود سبب ای تی دی می شود به عنوان مثال ادنوئید بزرگ شده به ندرت ای تی دی می تواند از علائم تومور نادری در گوش باشد و علاوه بر ای تی دی علائم دیگری وجود دارند که نشان دهنده تومور هستند.

جریان هوا در لوله شیپور استاش

اختلال در عملکرد شیپور استاش در بعضی از افراد هنگام فرود هواپیما دچار گوش درد می شوند که به دلیل فشار های نابرابر دو طرف گوش می باشد زیرا در اختلال شیپور استاش باعث می شود فشار هوا در نزدیک زمین بیشتر می باشد که این فشار پرده گوش را به داخل هل می دهد و سبب می شود گوش درد بگیرد اکثر افراد به صورت طبیعی در اثر بلع و جویدن سبب می شوند فشار در دو طرف پرده گوش هماهنگ شود.

بعضی از شرکت های هواپیمایی در هنگامی که افراد در هواپیما هستند هواپیما در حال فرود است مردم را به نوشیدن و خوردن خوراکی تشویق می کنند زیرا اگر به هر دلیلی شیپور استاش تنگ شود و انسداد یابد سبب می شود فشار هوا در دو طرف پرده گوش مختل و فرد گوش درد شود.

درمان اختلال شیپور استاش

گزینه های درمان اختلال شیپور استاش به علت و شدت بیماری بستگی دارد اغلب هیچ درمانی مورد نیاز نمی باشد اغلب اوقات ای تی دی خفیف از چند روز تا چند هفته  طول می کشد برای مثال اختلال شیپور استاش در شخص پس از سرماخوردگی بدون هیچ درمانی خوب می شود و علائم به زودی رفع می شوند.

سعی کنید کاری کنید تا هوا به راحتی در داخل لوله استاش جریان یابد که این کار به وسیله عمل بلع سخن گفتن,خمیازه کشیدن و جویدن امکان پذیر می باشد.همچنین سعی کنید امکانات زیر را انجام دهید:

به ارامی نفس بکشید هوا را وارد ریه ها کرده و سپس در حالی که دهان شما بسته است هوا را به ارامی از بینی خارج کنید .در این حالت شما به راحتی باعث جریان یافتن هوا در بینی می شوید.همچنین شما با گوش دادن به یک اهنگ پاپ نیز می توانید هوا را داخل گوش خود به جریان بیندازید که با این کار باعث می شوید در هنگام فرود هواپیما دچار گوش درد ناشی از اختلال شیپور استاش نشوید.

 اسپری یا قطره

ممکن است در صورتی که شما سرما خورده بودید یا به علت گرفتگی بینی به شما توسط پزشک توصیه شود شما می توانید ان را از داروخانه ها خریداری کنید و در نهایت منجر به کاهش انسداد بینی می شود شما نباید قطره یا اسپری را به طور همزمان به مدت ۵-۷ روزبیشتر استفاده کنید زیرا ممکن است احتقان در بینی و اختلال در شیپور استاش بیشتر شود.

قرص های انتی هیستامین

در صورتی که شما به الرژی مانند تب یونجه مبتلا باشید توسط پزشک توصیه خواهند شد در این حالت دارو کمک می کند که به راحتی احتقان و التهاب بینی و اختلال در شیپور استاش درمان شود.

اسپری استروئیدی بینی

اسپری استروئیدی در صورتی که آلرژی داشته یا التهابات دائمی مشکوک مبتلا باشید ممکن است توسط پزشک توصیه شود که چند روز طول می کشد تا اسپری اثر کند بنابراین پس از چند روز به سرعت علائم اختلال در شیپور استاش تسکین یافته و التهابات رفع شده که به محض انکه رفع شوند اختلالات موجود در شیپور استاش نیز درمان می شوند.

در صورتی که علائم اختلال در شیپور استاش ادامه پیدا کردند به پزشک مراجعه کنید همچنین ممکن است شما یک متخصص گوش نیاز پیدا کنید گزینه های درمان اختلال در شیپور استاش با توجه به علائم درمان متفاوت است.

برای مطالعه " درمان گرفتگی گوش " و " اختلالات شیپور استاش " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است