ارزیابی بینی از نظر زیبایی

این را محققانی می‌گویند که اعتقاد دارند زیبایی و جذابیت، معیارهایی قطعی و شناخته‌شده دارد که همه مردم به‌طور ناخودآگاه و به صورت جمعی، آنها را می‌شناسند و بر مبنای آنها قضاوت می‌کنند. به نظر می‌رسد فرآیند پیچیده‌ای برای تشخیص جذابیت و زیبایی در ذهن ما وجود دارد که در کسری از ثانیه با ارزیابی نسبت‌های صورت و ترکیب رنگ‌ها و تناسب اجزای صورت، به زیبایی یا نازیبایی کسی رای می‌دهد

چهره‌هایی که میان اجزای آن، قرینگی وجود دارد از نظر ما زیباترند. قرینگی صورت هر کسی به ژنتیک او و رشد مناسب و سالم فک و صورت وی بستگی دارد. ولی در صورت همه کسانی که هر روز آنها را در کوچه و خیابان و محل کار می‌بینیم، حتی آنهایی که از نظر ما بسیار جذاب‌اند، اندکی ناقرینگی وجود دارد. اگر از یک صورت عکسی تهیه کنید و به وسیله فتوشاپ، آن عکس را نصف کنید و تلاش کنید با استفاده از عکس یک نیمه صورت، نیمه دیگر را ترسیم کنید، مشاهده خواهید کرد که عکس حاضر با صورت طبیعی تفاوت دارد و این نشان می‌دهد که صورت هیچ انسانی به طور دقیق قرینه نیست.

ارزیابی زیبایی بینی:

معیارهای زیادی برای تجزیه تحلیل ابعاد بینی و تناسب بینی با دیگر قسمتهای صورت، وجود دارد. دانستن مشخصات یک بینی زیبا به ما کمک می کند تا با تغییراتی که در ابعاد یک بینی ایجا می نماییم آن را به یک بینی زیبا تبدیل کنیم. البته باید توجه داشت که تا حدودی، معیارهای زیبایی بینی، سلیقه ای بوده و در بین آقایان و خانمها متفاوت است. از سوی دیگر این معیارها در بین نژادها و کشورهای مختلف یکسان نبوده و حتی گاهی با یکدیگر مغایرت دارند. به عنوان مثال در بین ما ایرانی ها، کوچک کردن بینی با روش جراحی، مرسوم است در حالی که در بعضی از کشورهای شرق آسیا، بیماران، متقاضی بزرگ کردن بینی با روش جراحی هستند.

برای تجزیه و تحلیل بینی، گرفتن عکسهای استاندارد تمام رخ و نیم رخ، (بدون داشتن هر گونه آرایشی در صورت) لازم است. بهتر است عکسها در نور طبیعی گرفته شوند و سر، هنگام عکس گرفتن کج نباشد زیرا آنالیز را مشکل کرده و گاهی باعث خطا در اندازه گیری ابعاد می شوند. سپس بر روی عکسها، بینی خود را بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

در زیر بعضی از معیارهای رایجی که برای تجزیه و تحلیل بینی استفاده می شود به اختصار توضیح داده می شود.

۱٫ در نمای تمام رخ، صورت به پنج قسمت مساوی تقسیم می شود که عرض هرکدام از آنها به اندازه یک چشم است.

عرض بینی برابر یک پنجم صورت و یا به اندازه فاصله بین چشمها می باشد.

۲٫ در نمای تمام رخ، نقطه شروع بینی، تقریبا از خطی است که دو چشم را به هم وصل می کند و نقطه انتهای بینی، خطی است که از زیر پره های بینی رد می شود. اگر فاصله نقطه شروع بینی تا زیر چانه را ۱۰۰ در نظر بگیریم، اندازه بینی باید ۴۳% این فاصله باشد یعنی ما بقی فاصله (از زیر بینی تا زیر چانه) ۵۷%، می باشد. اگر دقت نمایید بر اساس همین معیار، در کسانی که چانه کوچکی دارند، اندازه بینی به دلیل خطای دید، بسیار بزرگتر از واقعیت به نظر می رسد. لذا در بررسی کامل بینی توجه به اندازه چانه نیز بسیار مهم است.

۳٫ درنمای نیم رخ، زاویه ای که بینی با لب بالا می سازد در مردان ۹۵-۹۰ و در زنان ۱۱۰-۹۵ درجه می باشد. این معیار برای آنکه بدانیم آیا افتادگی نوک بینی وجود دارد، بسیار کمک کننده است. افتادگی نوک بینی باعث می شود بینی بسیار کشیده و درازتر دیده شود. لذا در افرادی که از دراز بودن بینی شکایت دارند با تغییر این زاویه می توان بینی کوتاهتری ایجاد کرد.

۴٫ در نمای نیم رخ، زاویه ایده آلی که بینی با پیشانی می سازد ۱۳۵-۱۱۵ است. در افرادی که

 این زاویه بیشتر باشد، به صورت خطای دید، بینی درازتر دیده می شود. بر عکس در کسانی که این زاویه کمتر باشد، بینی کوتاه تردیده شود. گاهی با تغییر مختصر این زاویه و بدون دستکاری دیگر قسمتهای بینی نتایج بسیار زیبایی بدست می آید.

۵٫ در نمای نیم رخ، زاویه ای که بینی با صورت ایجاد می کند، بهتر است بین ۳۰ تا ۴۰ درجه باشد البته ایده آل این است که این زاویه به ۳۶ درجه نزریکتر شود.هر چه این زاویه بیشتر باشد بینی برآمده تر به نظر می رسد.

۶٫ در نمای نیم رخ، زاویه ای مناسبی که بینی با چانه می سازد ۱۳۲-۱۲۰ درجه می باشد. اگر این معیار برقرار باشد، معمولا فاصله لب بالا از خطی که بینی را به چانه وصل می کند ۴ میلیمتر و فاصله لب پایین از این خط ۲ میلیمتر می باشد. بدیهی است که در افرادی که چانه بیش از حد جلو یا عقب باشد این معیار ها برقرار نبوده و زیبایی لازم مشاهده نمی شود .

اولین قدم در جراحی زیبایی بینی، بررسی ابعاد بینی و تناسب آن با دیگر قسمتهای صورت است. معیار های فوق بخش کوچکی از معیارهایی هستند که در تجزیه و تحلیل بینی استفاده می شوند و باید قبل از عمل جراحی بینی به دقت مورد ارزیابی قرار گیرند. توصیه می شود قبل از عمل جراحی عکس های خود را بررسی کنید و اشکالات مهم بینی خود را پیدا کنید. با آنالیز بینی و به کمک نرم افزارهای موجود می توانید تصویر فرضی از نتیجه عمل خود را بدست آورید و در مشاوره قبل از عمل، این موضوع را مطرح نمایید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است