اطلاعاتی پیرامون عمل جراحی رینوپلاستی ( جراحی زیبایی بینی)

اطلاعاتی پیرامون عمل جراحی رینوپلاستی ( جراحی زیبایی بینی):

۱- از آنجایی که مصرف بعضی دارو ها یا وجود برخی از بیماریهای زمینه ای می تواند بر عمل جراحی بینی و بیهوشی عمل بینی تاثیر بگذارد و حتی موجب لغو عمل جراحی بینی  شود لذا در ویزیت های قبل از عمل جراحی بینی  در صورتیکه هر گونه دارویی (حتی گیاهی) مصرف می نمائید یا  بیماریهای جسمی و روحی یا اعتیاد ،  سابقه جراحی  یا ابتلا به هپاتیت  ( یرقان) یا  HIV   دارید به جراح عمل بینی  اطلاع دهید . از دو هفته قبل از عمل جراحی بینی  تا یک هفته پس از عمل جراحی بینی  از مصرف بروفن ، آسپرین ،  ویتامین Eو از استعمال دخانیات خودداری کنید .

۲- شش ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان برای  عمل جراحی بینی  از خوردن هر گونه جامدات یا مایعات خودداری نمائید و استحمام کامل انجام دهید و کلیه مدارک پزشکی قبلی شامل عکس،آزمایش و  سایر موارد را به همراه داشته باشید .

۳- در روز  عمل جراحی بینی  از به کار بردن هر گونه زیورآلات و هرگونه لوازم آرایشی، کرم  ، خط چشم ، ریمل ، لاک ناخن و حتی کرم های مرطوب کننده و ضد آفتاب خودداری کنید.

۴- پس از  عمل جراحی بینی در صورتی که در صورت و چشمها کبودی رخ دهد . طی دو تا سه هفته به تدریج و خود به خود رفع خواهد شد. استفاده از کمپرس سرد در روز اول پس از عمل جراحی بینی  به کاهش تورم بینی  و کبودی صورت و چشم ها  کمک می کند.

۵- تامپون بینی  یا مش داخل بینی یک تا سه روز پس از عمل جراحی بینی   توسط جراح عمل بینی  یا دستیار ایشان خارج خواهد شد .

۶- قطره بینی تجویز شده را پس از خروج تامپون بینی ، روزها هر چهار ساعت استفاده کنید ( به مدت سه ماه).

۷- پماد تجویز شده را پس از عمل جراحی بینی ،  شبها در محل بخیه های بینی و به مقدار کم داخل بینی استفاده کنید ( به مدت دو هفته).

۸- پس از عمل جراحی بینی به علت تورم مخاطی تا چند هفته دچار گرفتگی نسبی بینی  خواهید شد . در موارد گرفتگی بینی بویایی نیز کاهش می یابد.تا شش هفته از فین کردن بپرهیزید و د اخل بینی را دستکاری نکنید.

۹- در دو تاسه روز اول پس از عمل جراحی بینی  در صورت خونی شدن پانسمان زیر بینی ، پانسمان را تعویض نمایید و نگران نباشید .

۱۰- تا یک هفته بعد از عمل جراحی بینی   از خیس شدن صورت بپرهیزید و یک هفته پس از عمل جراحی بینی  یک استحمام کامل انجام دهید و سپس برای برداشتن قالب بینی و بخیه های بینی  و آموزش چسب زدن بینی به مطب مراجعه کنید .

۱۱- زمانی که قالب یا گچ بینی برداشته می شود ( حدود یک هفته پس از عمل جراحی بینی ) بینی شما ممکن است منظره مطلوبی نداشته باشد ولی نگران نباشید ، در طی چند هفته و با فروکش کردن تورم  بینی ، منظره نهایی بینی مشخص می شود .

۱۲- در صورتی که بر روی پوست بینی در ناحیه سوراخها یا پل میانی بین سوراخ ها بخیه وجود دارد این بخیه ها یک هفته پس از عمل جراحی بینی   برداشته می شود ، جای بخیه ها پس از دو تا  سه ماه حدود زیادی محو میشود ولی آثار جزئی آن برجای می ماند .

۱۳- پس از عمل جراحی بینی  معمولا به مدت ۳ الی ۴ماه نیاز به چسب بینی دارید،چسب زدن به بینی نقش مهمی در شکل گیری بینی دارد.

۱۴- تا چهار ماه پس از عمل جراحی بینی از این اقدامات خودداری شود:

ورزش و فعالیت سنگین بدنی ، بکاربردن هر گونه عینک ، خوابیدن روی بینی یا هر گونه فشار روی بینی .

۱۵- در افرادی که پوست آنها مستعد آکنه و جوش می باشد تا چند ماه پس از عمل جراحی بینی ممکن است روی بینی جوش های ریزی ظاهر می شود که در این موارد باید بااحتیاط با سواپ آغشته به الکل تمیز شود .

۱۶- براساس متون معتبر علمی، ده درصد از بیمارانی که تحت عمل رینوپلاستی قرار می گیرند نیاز به یک عمل اصلاحی دوم خواهند داشت . در کسانی که سابقه انحراف شدید  بینی یا شکستگی بینی دارند احتمال نیاز به این عمل رینوپلاستی ثانویه  بیشتر است .

۱۷- عمل رینوپلاستی نمی تواند سبب بهبود سینوزیت مزمن ،  آلرژی ، خشکی بینی، آبریزش مداوم بینی، گرفتگی بینی متناوب شبانه ، خروپف یا پولیپ بینی شود .

۱۸- ضخامت پوست بینی با عمل جراحی بینی  تغییر نمی کند ، در کسانی که پوست نوک بینی و پره های بینی  ضخیم می باشد( بینی های گوشتی) گرچه پس از عمل جراحی بینی  آنها به درجاتی زیباتر میشود ولی به ظرافت و کوچکی بینی افرادی که پوست نازکتری دارند نمی شود .بنابراین در این بیماران باید انتظارات از نتیجه عمل جراحی بینی  ، پایین تر باشد.

۱۹- ضخامت پره های بینی باعمل جراحی بینی  تغییر نمی کند ولی در کسانی که سوراخهای بینی بزرگ است با انجام عمل جراحی بینی  سوراخها کوچک می شود .

۲۰-  بیمارانی که خواهان باریک شدن بینی ( کاهش پهنا )می باشند پس از عمل جراحی بینی   ممکن است دچار درجاتی از کاهش میزان عبور هوا از بینی شوند .

۲۱- درکسانی که انحراف شدید بینی و عدم تقارن شدید دارند پس از عمل جراحی بینی  ممکن است به تقارن صد در صد نرسند  لذا در این موارد انتظارات بیماران از نتیجه  عمل جراحی بینی   بایستی  پایین تر باشد .

۲۲- درکسانی که پیش از عمل عدم تقارن سوراخ های بینی دارند،پس از  عمل جراحی بینی   نیز درجاتی از عدم تقارن خفیف ممکن است باقی بماند.لازم به ذکر است که در اکثر افراد اجتماع دو سوراخ بینی کمی با هم متفاوت هستند.

۲۳- عمل های  جراحی بینی  که می توان با صلاح دید پزشک جراح همزمان با عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) در ناحیه صورت انجام داد عبارتند از:

پروتز گونه ، پروتز چانه ، بلفاروپلاستی(عمل زیبایی پلک) ،تزریق چربی .

در پایان لازم به ذکر است که :

بعد از عمل  جراحی بینی ، نمای کلی بینی در نگاه مهم است ، یک بینی زیبا  الزاما در لمس صاف و متقارن نیست لذا بعد از  عمل جراحی بینی  نامنظمی های جزیی بینی که تنها لمس می شوند اما دیده نمی شوند فاقد اهمیت هستند . به اظهار نظر دوستان و اطرافیان در مورد شکل بینی خود کمتر توجه کنید . هر کونه سوال یا ابهام را فقط و فقط با پزشک جراح خود در میان بگذارید.مقایسه کردن نتیجه عمل  جراحی بینی  خود با سایرین اقدام نادرستی است و جز آسیب روحی برای شما نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

نتیجه نهایی عمل  جراحی بینی  شش تا دوازده ماه پس ازعمل  جراحی بینی  مشخص می شود . بنابراین در قضاوت عجله نکنید و اجازه دهید تا تورم کاملا فروکش کند.اعمال جراحی زیبایی در برخی از موارد کاملا ایده آل و بدون عیوب جزئی نخواهد بود ، اگر شما قادرید به جای تمرکز بر روی عیوب جزئی، توجه خود را معطوف به میزان بهبودی حاصله نمایید، ازعمل  جراحی بینی  خود احساس لذت و رضایت خواهید کرد.

برای مطالعه "انواع بینی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است