افتادگی ابرو(پتوز)

افتادگی ابرو(پتوز) :

به افتادگی  پلک  فوقانی ،  افتادگی ابرو(پتوز) گفته می شود. این افتادگی پلک فوقانی  ممکن است خفیف بوده و یا تمامی مردمک را بپوشاند. در برخی موارد افتادگی ابرو( پتوز) می تواند دید طبیعی را محدود و یا حتی بطور کامل مسدود نماید.

علائم افتادگی ابرو(پتوز)  :

۱- افتادگی ابرو ( پتوز )  ، یک یا هر دو چشم را درگیر کند.
۲-افتادگی ابرو ( پتوز )  ، وراثتی باشد.
۳- افتادگی ابرو ( پتوز )  ، در بدو تولد بروز کند.
۴- افتادگی ابرو ( پتوز )  ، در سنین بالاتر اتفاق بیفتد.

افتادگی ابرو ( پتوز ) در کودکان :

افتادگی ابرو ( پتوز ) مادرزادی به معنای وجود پتوز در بدو تولد می باشد. اگر کودکی با پتوز متوسط تا شدید متولد شود، ممکن است برای تکامل بینایی نیازمند درمان فوری باشد.
پتوز مادرزادی اغلب در اثر نقص در تکامل عضله بالابرنده  پلک فوقانی که عضله لواتور نام دارد، اتفاق می افتد. اگرچه معمولاً یک اختلال مجزا می باشد  ، ولی در موارد مادرزادی ، ممکن است همراه با اختلالات زیر باشد:

۱- اختلال حرکات چشمی از عوارض افتادگی ابرو ( پتوز ) مادرزادی . 
۲- بیماری های عضلانی از عوارض افتادگی ابرو ( پتوز ) مادرزادی . 
۳- تومورهای پلک یا سایر تومورها از عوارض افتادگی ابرو ( پتوز ) مادرزادی . 
۴- اختلالات عصبی از عوارض افتادگی ابرو ( پتوز ) مادرزادی .  
۵- عیوب انکساری از عوارض افتادگی ابرو ( پتوز ) مادرزادی . 
پتوز مادرزادی  معمولاً با گذشت زمان بهبود نمی یابد.

علایم و نشانه های پتوز :

شایع ترین علامت آشکار پتوز در کودکان، افتادگی پلک می باشد. در پتوز مادرزادی ، اغلب عدم تقارن چین پلک فوقانی وجود دارد. کودکان مبتلا به پتوز ممکن است برای دیدن مجبور شوند گردن خود را به عقب خم کنند یا ابروها را به سمت بالا بکشند. این مانورهای سر و صورت نشان می دهند که کودک سعی می کند برای دیدن از هر دوچشم استفاده نماید. بعد از گذشت چند سال، این وضعیت های غیر طبیعی سر ممکن است منجر به اختلالات ظاهری سر و گردن شوند.

مشکلات ناشی از  افتادگی ابرو ( پتوز )  در کودکان :

شایع ترین اختلال جدی مرتبط با پتوز دوران کودکی ، آمبلیوپی (تنبلی چشم) می باشد. به دو علت پتوز می تواند ایجاد تنبلی چشم کند:

۱- انسداد مسیر بینایی در موارد پتوز شدید عامل تنبلی چشم در کودکان .
۲- ایجاد آستیگماتیسم و تاری دید ناشی از پتوز شدید عامل تنبلی چشم در کودکان .
به علاوه پتوز ممکن است در صورت وجود انحراف چشم آن را مخفی نماید و این مورد نیز می تواند منجر به تنبلی چشم شود.

درمان پتوز مادرزادی  :

در اغلب موارد، پتوز کودکان با عمل جراحی پتوز   درمان می شود. اگر تنبلی چشم هم وجود داشته باشد، ممکن است درمان با قرار دادن پوشش بر روی چشم سالم، استفاده از عینک یا قطره چشمی ضروری باشد. تشخیص لزوم انجام عمل جراحی پتوز   و انتخاب روش مناسب، بر اساس عوامل زیر صورت می گیرد:

۱- سن کودک .
۲- درگیری یک یا هر دو پلک .
۳- شدت پتوز .
۴- قدرت عضلات بالا برنده و پایین آورنده پلک .
۵-دوضعیت حرکات چشمی .
در اوایل دوران زندگی معمولاً ضرورتی به انجام عمل جراحی پتوز   برای موارد خفیف تا متوسط پتوز وجود ندارد. هم در موارد مذکور و هم موارد شدیدی که تحت عمل جراحی پتوز   قرار گرفته اند، باید به طور منظم از نظر تنبلی چشم، عیوب انکساری و حالت های وابسته توسط چشم پزشک بررسی و در صورت نیاز تحت درمان قرار گیرند.

علل پتوز بالغین :

شایع ترین علت پتوز در بالغین ، کشیدگی یا جداشدگی تاندون عضله لواتور از روی  پلک می باشد. وقوع این فرایند ممکن است ناشی ازعلل زیر باشد :

۱- افزایش سن .
۲- به دنبال جراحی کاتاراکت (آب مروارید) یا سایر جراحی های چشمی .
۳- ضربه به چشم .
پتوز بالغین همچنین ممکن است عارضه ای از سایر بیماری ها مانند بیماری های عصبی یا عضلانی و در موارد نادر تومورهای حدقه چشم باشد که عضله بالابرنده پلک یا عصب آن را درگیر می کنند.

درمان پتوز بالغین :

چشم پزشک می تواند بررسی جامعی از مشکل شما به عمل آورده و راجع به روش های درمانی مختلف و عوارض وخطرات احتمالی آن ها اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد.
برای تشخیص علت پتوز و انتخاب بهترین روش درمانی ممکن است نیاز به انجام آزمایش خون، عکسبرداری های مخصوص و یا سایر آزمایشات باشد. در صورت یافتن علت زمینه ای باید ابتدا این مورد اصلاح گردد، اما در اغلب موارد، درمان نهایی عمل جراحی پتوز   است که نوع عمل جراحی پتوز   نیز بر اساس شدت پتوز و سایر یافته های بالینی تعیین می گردد.

خطرات جراحی پتوز:

خطرات جراحی پتوز شامل " عفونت، خونریزی و کاهش بینایی "  می باشد، ولی وقوع عوارض جراحی پتوز  بسیار نادر است. بلافاصله بعد از عمل جراحی پتوز ، ممکن است چشم بطورکامل بسته نشود، ولی این عارضه معمولاً مقطعی است. در طی این مدت می توان از قطره و پماد برای محافظت چشم استفاده نمود. اگرچه ظاهر پلک بطور قابل توجهی اصلاح می شود، اما ممکن است پلک ها کاملاً قرینه به نظر نرسند. در اغلب موارد بعد ازعمل جراحی پتوز   در نگاه به پایین پلک عمل شده نسبت به طرف مقابل مختصری بالاتر قرار می گیرد و شب ها مختصری باز می ماند که این دو عارضه مشکل آفرین نیستند. در موارد نادر، حرکات کامل پلک قابل برگشت نیست. در برخی موارد، ممکن است بیش از یک بار عمل جراحی پتوز   لازم باشد.

خلاصه مطالب :

پتوز در بالغین و کودکان با انجام عمل جراحی پتوز   قابل درمان است و این درمان علاوه بر اصلاح وضعیت ظاهری می تواند باعث بهبود بینایی نیز شود. در پتوز کودکان، انجام معاینات منظم چشم پزشکی در سال های اول زندگی برای پیشگیری و درمان تنبلی احتمالی چشم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب " علت افتادگی ابرو" را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عمل زیبایی پلک مطالعه فرمایید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است