افتادگی پلک

افتادگی پلک :

به افتادگی پلک فوقانی پتوز (به انگلیسی: Ptosis) گفته می‌شود. این افتادگی پلک(پتوز)  ممکن است خفیف بوده و یا تمامی مردمک را بپوشاند. در برخی موارد افتادگی پلک(پتوز)  می‌تواند دید طبیعی را محدود و یا حتی به طور کامل مسدود نماید.افتادگی پلک(پتوز)  می‌تواند یک یا هر دو چشم را درگیر کند، وراثتی باشد، در بدو تولد بروز کند و یا در سنین بالاتر اتفاق بیفتد.
این بیماری به افتادگی پلک فوقانی اطلاق شده و می تواند یک یا هر دو پلک را در گیرد . در فرم خفیف بیماری افتادگی پلک در حد بالای مردمک چشم می باشد ولی در موارد شدیدتر افتادگی پلک منجر به پوشاندن قسمتی از مردمک شده به طوری که میدان بینایی فوقانی را کاهش می دهد. گاهی این مشکل همراه با پف پلکها میباشد.در ادامه ی مقاله به درمان جراحی پلک با لیزر علائم و راههای درمان رایج نیز می پردازیم.

افتادگی پلک (پتوز) در کودکان :

افتادگی پلک(پتوز) مادرزادی به معنای وجود افتادگی پلک(پتوز)  در بدو تولد می‌باشد. کودکی با  افتادگی پلک(پتوز) متوسط تا شدید گاه برای تکامل بینایی نیازمند درمان فوری می‌باشد. افتادگی پلک(پتوز) مادرزادی اغلب در اثر نقص در تکامل عضله بالابرنده پلک فوقانی که عضله لواتور نام دارد، اتفاق می‌افتد. اگرچه معمولاً یک اختلال مجزا می‌باشد، ولی ممکن است همراه با اختلالات زیر باشد:

" اختلال حرکات چشمی، بیماری‌های عضلانی، تومورهای پلک یا سایر تومورها، اختلالات عصبی، عیوب انکساری ."

افتادگی پلک(پتوز) مادرزادی  معمولاً با گذشت زمان بهبود نمی‌یابد.

علائم و نشانه‌های افتادگی پلک(پتوز) مادرزادی :

شایعترین علامت آشکارافتادگی پلک(پتوز) در کودکان، افتادگی پلک می‌باشد. در افتادگی پلک(پتوز) مادرزادی ، اغلب عدم تقارن چین پلک فوقانی وجود دارد. کودکان مبتلا به افتادگی پلک(پتوز)   ممکن است برای دیدن مجبور شوند گردن خود را به عقب خم کنند یا ابروها را به سمت بالا بکشند تا از هر دوچشم استفاده نمایند.

علت ایجاد شدن افتادگی پلک(پتوز)  :

افتادگی پلک(پتوز)  می تواند در زمان تولد تظاهر کند که افتادگی پلک مادر زادی اطلاق می شود ، همچنین زمانی که عضلات بالا برنده پلک تشکیل نشده باشد افتادگی پلک مادر زادی است .در نوع ناشی از افزایش سن، تاندون عضلات بالا بر پلک از محل اتصا لشان بر روی پلک جدا شده و در نتیجه افتادگی پلک رخ می دهد که معمولا در سنین بالای ۴۵ سال رخ می دهد و اثر با پوست اضافی در پلک (پف پلک) می باشد که نیاز به جراحی همزمان یا بعدی پف پلک (بلفاروپلاستی) است.

درمان افتادگی پلک(پتوز) :

ژل‌های تزریقی از هیالورونیک تهیه می‌شوند. هیالورونیک نوعی پروتئین است که به طور طبیعی نیز در بدن وجود دارد. برای لیفت پلک معمولا ژل هیالورونیک در ناحیه گودی زیر چشم و همچنین در ناحیه بالایی پلک‌ها و زیر ابرو‌ها برای رفع شل‌شدگی و افتادگی پوست این ناحیه و بهبود موقعیت ابرو‌ها، تزریق می‌شود. ژل‌های تزریقی معمولا عوارض بسیار کمی‌ دارند و ممکن است بین ۶ تا ۳۰ ماه ماندگاری داشته باشند. درمان افتادگی پلک بدون جراحی با تزریق ژل. این بیمار قبلا عمل جراحی زیبایی پلک را انجام داده است اما همچنان گودی زیر چشم او باقیست و چشمان او تورفته است.این تصویر بلافاصله بعد از تزریق مقادیر کمی ‌ژل در زیر ابرو و پلک بالایی گرفته شده و نتایج آنی تزریق را نشان می‌دهد.

درمان و رفع افتادگی پلک (پتوز)   با عمل جراحی افتادگی پلک (با یا بدون بلفاروپلاستی) صورت می گیرد ( امواج رادیویی) که اکثرا تحت بی حسی موضعی انجام میگیرد ولی گاهی تحت بیهوشی عمومی هم صورت می گیرد.

در طی عمل جراحی پلک  اتصال عضله بالا برنده پلک با محل اتصالشان بر روی پلک مجددا برقرار می شود ولی به طور شایعتر در نوع مادر زادی عضله را تقویت می کنند. جراحی افتادگی پلک عمل بسیار ظریفی است و مدت زمان آن برای هر چشم ۴۵ دفیفه تا یک ساعت می باشد. در افتادگی پلک ناشی از افزایش سن اکثرا نیاز به عمل بلفاروپلاستی بروش امواج رادیویی ( پف پلک ) نیز وجود دارد.عمل جراحی پلک برای درمان افتادگی پلک موجب بهبود حالت چشم و  درشت کردن چشم می گردد .

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب " افتادگی پیشانی، ابرو " را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه "عمل زیبایی پلک" مطالعه فرمایید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است