التهاب حنجره (laryngitis)

حنجره انسان

حنجره (لارنکس؛ larynx) که به آن گلوت (glottis) هم گفته می شود عضو تولید صدا و مسیر عبور هوا از بین قسمت تحتانی حلق در بالا و تراشه (نای) در پایین است و از سطح چهارمین مهره تا ششمین مهره امتداد دارد و طول حنجره حدود ۵ سانتی متر است. حنجره غالباً به سه بخش «زیرحنجره» (sublarynx)، «حنجره» (larynx) و «بالای حنجره» (supralarynx) تقسیم می شود. حنجره از ۹ غضروف که به وسیله عضله ها و رباط ها (لیگامان) هایی به هم متصل می شوند تشکیل شده است.

بعضی از افراد عمل حنجره را به منظور کاهش تون صدا انجام می‌دهند که یک روش درمان سرپایی است. سرطان حنجره هم نوعی سرطان گلو است که حنجره را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باید سریعا برای درمان سرطان گلو اقدام گردد.

وظایف حنجره

حنجره نقش مهمی در تکلم انسان دارد. در هنگام تولید صدا، طناب های صوتی حنجره به یکدیگر نزدیک می شوند و باعبور هوای خارج شده از ریه ها از بین آنها به ارتعاش در می آیند. طناب های صوتی کاذب حنجره نقشی در تولید صدا ندارند ولی در هنگام بلع غذا به بسته شدن حنجره کمک می کنند. غضروف تیرویید، یکی از غضروف های حنجره است که به آن سیب آدم (adam’s apple) هم گفته می شود و به شکل یک برجستگی قابل لمس و مشاهده در جلوی گردن (زیر چانه) قرار دارد. اپیگلوت (epiglottis) ساختمان غضروفی شکل برگ مانند و ظریفی است که مانند دریچه ای بر روی حنجره آویزان است و از ورود غذا به داخل حنجره و تراشه در هنگام بلع جلوگیری می کند. تراشه (نای، trachea) راه اصلی ورود هوا به ریه ها است و در سطح پنجمین مهره پشتی به دو برونش راست و چپ که هوا را به ریه راست و چپ می برند تقسیم می شود.

التهاب حنجره

بیماری لارنژیت (التهاب حنجره) معمولاً با خشونت یا گرفتگی و قطع شدن موقت صدا همراه است. بیماری در جریان همه گیری های فصلی عفونت های ویروسی (اواخر پاییز، زمستان و اوایل بهار) شایع تر است. طناب های صوتی در حنجره قرار دادند و وقتی دچار التهاب حنجره یا عفونت شوند تورم پیدا می کنند. این تورم موجب خشونت صدا و گاهی انسداد راه هوایی می شود. شایع ترین فرم التهاب حنجره نوع ویروسی آن است، ممکن است در اثر عفونت باکتریایی، سرماخوردگی، برونشیت، آنفلوآنزا، یا ذات الریه (پنومونی) هم ایجاد شود. التهاب حنجره اغلب همراه با عفونت تنفسی فوقانی ایجاد می شود و دوره خود را طی می کند. معمولاً این بیماری متداول با مشکل تنفس همراه نیستند. فرم های مختلف التهاب حنجره در کودکان روی می دهد و می تواند منجر به انسداد خطرناک یا کشنده راه تنفسی شود.

علایم

- عفونت تنفسی فوقانی اخیر یا جاری ناشی از التهاب حنجره

- خشن شدن صدا ،تب و تورم گره ها یا غدد لنفاوی گردن به علت التهاب حنجره.

تشخیص

معمولاً معاینه فیزیکی برای بررسی اینکه آیا خشونت صدا ناشی از عفونت دستگاه تنفسی است یا نه کافی است. در صورت لزوم برای تشخیص التهاب حنجره باید لارنگوسکوپی انجام شود. بیماران ، به ویژه سیگاری هایی که دچار خشونت صدای طولانی هستند باید به وسیله ی متخصص گوش و حلق و بینی برای تشخیص التهاب حنجره معاینه شوند.

درمان التهاب حنجره

- به دلیل ویروسی بودن حنجره ، درمان آنتی بیوتیکی بی تأثیر است.

- درمان التهاب حنجره با استراحت دادن به صدا (با کمتر صحبت کردن و فریاد نکشیدن و صحبت کردن با صدای آهسته یا بیان منظور به وسیله نوشتن).

- درمان التهاب حنجره با استفاده از داروهای ضداحتقان و مسکن در صورت وجود عفونت تنفسی فوقانی، خوردن شربت سرفه.

- استفاده از دستگاه مرطوب ساز اولتراسونیک یا بخار سرد و یا استفاده از بخور گرم جهت درمان التهاب حنجره.

عوامل تشدید کننده

- مواجهه با محرک هایی مانند کپک ها، گرده گیاهان و آلاینده های هوا که بتعث تشدید التهاب حنجره می شوند .

- هوای بسیار سرد .

- تشدید التهاب حنجره به علت استعمال دخانیات

- مصرف الکل

- بیماری تنفسی اخیر، مانند برونشیت یا ذات الریه (پنومونی) باعث تشدید التهاب حنجره می گردند .

عوارض

- به ندرت ناراحتی تنفسی شدید ناشی از التهاب حنجره که ممکن است به اقدامات پزشکی نیاز داشته باشد.

- مزمن شدن خشونت صدا .

- درصورت اشکال در تنفس و بلع و یا در صورت وجود آبریزش از دهان در بچه کوچکی که در حال درآوردن دندان نیست، بیمار باید به پزشک برای تشخیص التهاب حنجره مراجعه کند.

- در صورت وجود خشونت صدا در کودکان زیر ۳ ماه و یا چنان چه خشونت صدا در کودک، بیش از یک هفته و یا در فرد بزرگسال بیش از دو هفته طول بکشد، معاینه به وسیله ی پزشک برای تشخیص التهاب حنجره ضرورت دارد.

پیشگیری

- اجتناب از ابتلا به عفونت های تنفسی در فصل سرما و فصل آنفلوآنزا برای پیشگیری از ابتلا به التهاب حنجره.

- جهت پیشگیری از التهاب حنجره ،شستشوی دست ها و دوری از افراد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا و دوری از فضاهای پر جمعیت.

- نکشیدن سیگار به پیشگیری از ایجاد تومورهای سر و گردن یا ریه ها که می توانند منجر به التهاب حنجره شوند کمک می کند.

- التهاب حنجره ویروسی معمولاً خودبه خود در عرض ۱۰ تا ۱۴ روز بهبود می یابد و عفونت های باکتریایی با درمان آنتی بیوتیک، طی ۷ تا ۱۰ روز درمان می شوند.

برای مطالعه " درمان التهاب اپی گلوت" کلیک کنید .

منبع : کتاب بیماری های دهان،حلق،بینی،سینوس ها و حنجره

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است