التهاب لوزه

التهاب لوزه (تانسیلیت؛ tonsillitis) اغلب ولی نه همیشه با گلودرد و تب همراه است. ممکن است درد ناحیه ی لوزه و عدم توانایی بلع و یا / بلع دردناک موجود باشد و نقطه های سفید رنگ نیز بر روی لوزه ها ظاهر شوند.

انواع

سه نوع اصلی التهاب لوزه وجود دارد: حاد،  تحت حاد و مزمن.

التهاب لوزه حاد ممکن است منشأ باکتریایی یا ویروسی داشته باشد. التهاب لوزه تحت حاد (که ۳ هفته تا ۳ ماه طول می کشد) به وسیله باکتری اکتینومایسز(actionmyces) ایجاد می شود. التهاب لوزه مزمن، که در صورت عدم درمان به مدت طولانی ادامه می یابد، تقریباً همیشه منشأ باکتریایی دارد و بسیار دردناک است.

علل

علت التهاب لوزه باکتریایی ممکن است در اثر باکتری های استرپتوکوک گروه A ایجاد شود.

علت التهاب لوزه ویروسی در اثر ویروس های متعددی مثل ویروس اپشتاین- بار (عامل تب غده ای- سطور قبلی همین فصل) یا ویروس کوکساکی (coxsackie) ایجاد می شود. گاهی در اثر افزوده شدن عفونت اسپیروکتی و تروپونما ایجاد می شود. استفاده از مسکن ها و مصرف مایعات در کاهش در التهاب لوزه موثر می باشد .

درمان التهاب لوزه

تجویز آنتی بیوتیک در درمان التهاب لوزه ،صورت باکتریایی بودن . (در این موارد معمولاً پنی سیلین و در صورت وجود آلرژی به پنی سیلین، ارتیرومایسین توصیه می شود).

- از آموکسی سیلین نباید در درمان استفاده کرد مگر در صورتی که علت التهاب لوزه عفونت باکتریایی باشد که از طریق آزمایش میکروب شناسی تأیید شده باشد زیرا چنان چه مونونوکلئوز با التهاب لوزه اشتباه باشد، تجویز آموکسی سیلین برای درمان ممکن است با ایجاد بثورات جلدی همراه شود و اشتباهاً تشخیص آلرژی به دارو مطرح شود.

- راهی موثر در درمان التهاب لوزه استراحت در بستر ، در محیط گرم می باشد .

- ضددردهای موضعی (اغلب محلول لیدوکایین) در صورت وجود گلودرد.

- گاهی از استروئیدها برای کاهش اِدِم و التهاب حلق (و در نتیجه، تسیکن درد و تسریع امکان بلع مایعات) در درمان التهاب لوزه استفاده می شود.

- چنانچه التهاب لوزه عامل ویروسی داشته باشد، دوره درمان به نوع ویروس بستگی دارد.

- معمولاً درمان کامل التهاب لوزه یک هفته طول می کشد ولی بعضی عفونت های نادر التهاب لوزه ممکن است درمان تا دو هفته ادامه یابند.

عوارض

-آبسه دیواره جانبی لوزه (آبسه پری تانسیلر)

- به ندرت در اثر گسترش عفونت، التهاب لوزه و عفونت ورید ژوگولر داخلی و در نتیجه عفونی شدن خون (سپتی سمی) بروز می کند (سندرم lemierre).

سنگ های لوزه (tonsilloliths) که در فرورفتگی های لوزه ها به وجود می آیند، به صورت لکه های سفید متمایل به زرد در لوزه ها دیده می شوند و به دلیل وجود مواد گوگردی، بوی بسیار بدی به همراه التهاب لوزه تولید می کنند. سنگ های لوزه را باید با عمل لوزه برداری (تانسیلکتومی) یا ایجاد سطح جدید بر روی لوزه با استفاده از لیزر برطرف نمود.

– بزرگ شدن (هیپرتروفی) لوزه ها می تواند موجب خُرخُر، تنفس از راه دهان، اختلال خواب و قطع تنفس موقت انسدادی در هنگام خواب شود. در اثر قطع تنفس مزبور، میزان اکسیژن جریان خون کاهش می یابد. التهاب لوزه همراه با هیپرتروفی لوزه ها با برداشتن آن ها درمان می شود.

– در موارد بسیار نادر التهاب لوزه ممکن است تب روماتیسمی یا گلومرولونفریت (التهاب کلیه) روی دهد. این عوارض در کشورهای توسعه یافته بسیار نادر هستند ولی در کشورهای جهان سوم همچنان از مشکلات قابل ملاحظه به شمار می آیند.

برای مطالعه " عمل جراحی لوزه ها و لوزه سوم " کلیک کنید .

منبع : کتاب بیماری های دهان،حلق،بینی،سینوس ها و حنجره

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است