التهاب گوش خارجی

التهاب گوش خارجی ،التهاب مجرای گوش میباشد که به گوش شناگران معروف است.

شنا یا استفاده از سمعک یا گوشی‌هایی که در آب یا سروصدا استفاده میشوند عوامل خطر برای التهاب گوش خارجی هستند.

سن، جنس و ژنتیک در عوامل ایجاد کننده التهاب گوش خارجی عوامل قابل توجهی نیستند.

در بیماری التهاب گوش خارجی ، مجرای گوش معمولاً بخاطر عفونتهای باکتریایی، ویروسی یا قارچی ملتهب میشوند. این مشکل اغلب بعد از شنا کردن بوجود می‌آید. زیرا رطوبت مداوم داخل مجرای گوش خطر عفونت گوش را افزایش می‌دهد. همچنین التهاب گوش خارجی می‌تواند در افرادیکه در یک محیط گرم و مرطوب زندگی می‌کنند و یا کسانیکه از سمعک یا گوشی استفاده می‌نمایند، بوجود آید. خاراندن گوش با یک پنبه گوش پاک کن یا ناخن از دیگر دلائل اوتیت اکسیژن است. عفونتی که در پاسخ به مواد شیمیایی مثل قطره‌های گوش یا رنگ مو رخ می‌دهد، از علل دیگر التهاب گوش خارجی میباشد که کمتر شایع است.

علائم

علائم التهاب گوش خارجی معمولاً بعد از ۲-۱ روز ظاهر میشوند و عبارتند از:

- خارش توأم یا بدون درد داخل مجرای گوش در محل التهاب گوش خارجی

- ترشح چرک از گوش به علت التهاب گوش خارجی

اگر چرک مجرا را مسدود کند قبل از اینکه خودتان سعی در خارج کردن آن نمائید با پزشکتان مشورت کنید .

تشخیص التهاب گوش خارجی

اقداماتی که باید برای درمان این بیماری انجام دهید:

برای معاینه ،پزشک گوشتان را با اتوسکوپ معاینه خواهد کرد. اگر چرک وجود داشته باشد نشان دهنده عفونت گوش است و او ممکن است برای تشخیص التهاب گوش خارجی ارگانیسم مسئول از ترشحات گوش نمونه‌برداری کند. همچنین ممکن است مجرای گوش توسط دستگاه مکنده Suction تمیز شود. بسته به نوع عفونت گوش که باعث التهاب گوش خارجی گردیده است ، ممکن است پزشک قطره‌هایی که حاوی آنتی‌بیوتیک یا ضدقارچ و یا یک کورتیکو استروئید است تجویز نماید. یک مسکن خوراکی نیز برای تخفیف ناراحتی التهاب گوش خارجی ممکن است داده شود.

اگر التهاب گوش خارجی به علت  یک عفونت باکتریال شدید باشد، ممکن است پزشک آنتی‌بیوتیکهای خوراکی تجویز کند. اکثر عفونتهای ویروسی تنها با مسکن‌ها درمان میشوند. با وجود این اگر این بیماری به علت عفونت، ویروس هرپس باشد، ممکن است برای شما داروی ضد ویروسی خوراکی و بعضی اوقات همراه آن یک کورتیکو استروئید تجویز شود. بیماری التهاب گوش خارجی معمولاً پس از چند روز از بین می‌رود.

برای مطالعه " درمان اوتیت خارجی گوش " و " درمان عفونت حاد گوش میانی" کلیک کنید .

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است