انحراف تیغه وسط بینی

انحراف تیغه وسط بینی یا سپتوم :

در بینی  انسان تیغه ای در خط وسط  وجود دارد که حفره راست و چپ آن را از هم جدا میکند، این تیغه  اصطلاحاً  "سپتوم " نامیده می شود. در هنگام رشد بینی  علی الخصوص در دوران جنینی به علت فشار وارده برجنین در رحم سپتوم کج می شود و بعد از تولد به علت رشد نامتقارن کجی تشدید می شود همچنین ضربات وارده به بینی در دوران کودکی منجر به انحراف یا کجی سپتوم یا انحراف تیغه وسط بینی  می شود.

در عمل انحراف تیغه وسط بینی  جراح با حفظ عملکرد صحیح بینی  و جلوگیری از سوراخ شدن  تیغه وسط بینی  اقدام به تصحیح این   انحراف تیغه وسط بینی   می کند. اکثر انسانها درجاتی از کجی انحراف تیغه وسط بینی  را دارند اما در مواردی این کجی انحراف تیغه وسط بینی  منجر به اختلال واضح در تنفس بشود عمل انحراف تیغه وسط بینی  انجام می شود.

 تیغه وسط بینی  نقش بسیار مهمی در صاف ایستادن بینی دارد، در اصطلاح می گویند بینی به همان سمت می رود که  تیغه وسط بینی می رود.

در بینی کج یا همان deviated و یا بینی پیچ خورده یا  twisted    اصلاح تیغه وسط بینی به همراه عمل زیبایی بینی یک جزء مهم کار است. توصیه این است اگر کسی قصد اصلاح انحراف تیغه وسط بینی  دارد (عمل سپتوپلاستی) و همچنین می خواهد عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) را در آینده انجام دهد بهتر است این  دو عمل را با هم در یک زمان انجام دهد که در حین عمل انحراف تیغه وسط بینی از همان غضروف های بیمار جهت راینوپلاستی نیز استفاده شود. غضروفی که از سپتوم یا از عمل زیبایی به دست می آید قابل استفاده در عمل مجدد زیبایی بینی  است لذا این غضروفها در ظرف الکل  در داخل یخچال بدون یخ زدن نگه داری می شود.

  بعد ازعمل بینی مش ها در روز سوم تا پنجم توسط جراح عمل بینی  خارج می شود تا زمانیکه تامپون در بینی است آنتی بیوتیک باید مصرف شود و بیمار تا ده روز بعد عمل از فین کردن خودداری نماید. (مراقبتهای بعد از عمل سپتوپلاستی)

 در بیماران دچار آلرژی و حساسیت مشکل اصلی در مخاطات است نه در غضروف و استخوان بینی، لذا در این موارد سپتوپلاستی منجر به بدتر شدن التهاب می شود. توصیه می شود در این موارد درمان طبی پیگیری شود وتا حد امکان جراحی نشود.

برای مطالعه مقاله " سن مناسب برای عمل بینی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است