انسداد بینی - آنوسمی و درمان آن

بیماری های انسداد بینی ، عفونت های دستگاه فوقانی تنفسی، ضربه به سر و بینی، بیماری های عصبی و افزایش سن از علل بروز آنوسمی است.

آنوسمی  

از دست دادن حس بویایی با نام علمی "آنوسمی" که به آن کربویی می گویند، یکی از شایع ترین بیماری ها بویژه در افراد مسن است; به نحوی که ۲ تا ۱۰ درصد افراد جامعه را درگیر می کند اما در جوامعی که از سطح فرهنگی بالاتری برخوردار هستند، آنوسمی شیوع کمتری دارد.

بیماری آنوسمی در مردان شایع تر از زنان است.۲۰۰ عامل در بروز آنوسمی دخالت دارند که شایع ترین علت آنوسمی ، بیماری انسداد بینی است.

به طور متوسط در حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد علت بروز آنوسمی ، بیماری های انسداد بینی که شایع ترین آن پولیپ های بینی، آلرژی، تورم مخاط بینی و ایجاد تومورهایی است که باعث انسداد بینی می شوند.

با انسداد بینی، هوا به قسمت های فوقانی این عضو از بدن که پیاز بویایی در آن واقع شده است نمی رسد و انسداد بینی موجب بروز آنوسمی می شود.

در اغلب موارد که آنوسمی به علت بیماری های انسداد بینی بروز می کند با درمان انسداد بینی علت بازگشت حس بویایی امکان پذیر است.

بیماری های عفونی دستگاه فوقانی تنفسی به دلیل تورم موجب انسداد بینی و در پی آن بروز آنوسمی می شوند. این عفونت ها چه ویروسی و چه باکتریال می توانند باعث درگیر شدن پیاز بویایی و فلج کردن عصب بویایی شده و موجب بروز آنوسمی و انسداد بینی شوند.

سومین علت ایجاد آنوسمی ،بالارفتن سن یکی از عوامل خطر بروز آنوسمی است; به نحوی که نیمی از جمعیت افراد ۶۵ تا ۸۵ سال به آنوسمی مبتلا می شوند

برخی بیماری ها که سیستم عصبی افراد را درگیر می کنند و شایع ترین آن پارکینسون است جز علل بروز آنوسمی هستند.

درصد کمی از مبتلایان به آنوسمی بدون وجود هیچ نوع دلیلی به این بیماری دچار شده اند که آمارها نشان می دهد ۲ تا ۳ درصد افراد بدون دلیل به آنوسمی دچار شده اند.

تومورهای تخریبی که کف مغز و سقف بینی را درگیر می کنند و باعث انسدا بینی می شوند نیز می توانند در بروز آنوسمی دخیل باشند.

به غیر از آنوسمی هایی که به علت انسداد بینی و عفونت مجاری تنفسی فوقانی بروز می کند در بقیه موارد حس بویایی برگشت پذیر نخواهد بود.

درمان انسداد بینی

در درمان انسداد بینی ، علت ایجاد کننده انسداد بینی مهم می باشد و همچنین سن و شرایط بیماربرای درمان انسداد بینی  نیز فرق می کند. در بعضی از مواقع مانند آلرژی، تومورها و اشکالات انحراف بینی حتماً به درمان جراحی و رفع نیاز است. در مورد درمان پولیپ ها هم درمان دارویی انجام می گیرد.

در مواردی هم باید درمان جراحی انجام گیرد و در مورد تومورها بسته به این که خوش خیم و یا بدخیم باشند، نوع درمان فرق می کند، ولی در اغلب موارد درمان توسط عمل جراحی می باشد.

بیماران مبتلا به انسداد بینی که در حس بویایی خود دچار ضعف هستند باید سریعا به پزشک مراجعه کنند; چرا که در صورت تشخیص به موقع آنوسمی و علل انسداد بینی ، درمان سریعتر و موفق تر خواهد بود و به کمک داروها می توان عصب بویایی رادرمان کرد.

درمان دارویی در بیمارانی که به علت ویروسی دچار عفونت تنفسی شده باشند استفاده می شود و درمان جراحی برای از بین بردن انسداد بینی ناشی از انحراف بینی و پولیپ و از برداشتن تومور کاربرد دارد.  

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است