گرفتگی بینی

گرفتگی  بینی به طور کلی می‌تواند علامت مهم بسیاری از مشکلات فرد باشد و از طرفی بیماری‌های مختلفی می‌تواند موجب گرفتگی  بینی شود.    گرفتگی  بینی  به دو نوع : گرفتگی  بینیحاد و گرفتگی   بینی  مزمن تقسیم می‌شود.عواملی مانند عفونت‌های ویروسی و سرماخوردگی می‌تواند موجب انسداد بینی حاد شوند، اما در انسداد بینی طولانی مدت یا مزمن فرد از همه اعمال فیزیولوژیک بینی محروم می‌شود و تنفس طبیعی نخواهد داشت، طوری که همیشه با دهان باز نفس می‌کشد. مهم‌ترین عملکرد بینی، تنفس است، بدین معنی که اگر تنفس از راه بینی مختل شود، اکسیژن خون کمتر از حد طبیعی خواهد بود.گرفتگی بینی همچنین می تواند علت خروپف در افراد باشد. سندرم خشکی بینی بر اثر مشکلات غضروف هایی که درسوراخ های بینی قراردارند به وجود می آید. این غضروف ها ساختارهایی در حفره های بینی است که از داخل بینی شروع می شود و به سمت سر امتداد دارد. این ناحیه نقش تولید رطوبت،گرما وهوا برای تنفس را برعهده دارد و یک سیستم دفاعی در مقابل ورود عفونت ها به بدن است انواع مختلفی از اختلالات برای این ناحیه می تواند ایجاد شود دربعضی از مواقع این غضروف ها خود به تنهایی بر اثر بیماری دچار آسیب دیدگی می شود و کوچک می شود و عملکرد آن دچار اختلال می شود. در مواقع دیگر  متورم می شوند و راه های تنفس را مسدود میکند. می توان بوسیله جراحی باعث باز شدن راه های هوایی و تنفس بهتر شد. بعد از انجام جراحی غضروف های سوراخ بینی، دیگر بینی دارای مخاط، پرز و آنزیم برای مقابله با عفونت ها نیستند و ممکن است عفونت های بعدی ایجاد شود و برای از بین بردن عفونت ها به جراحی دیگری نیاز است معمولا بیماران به ۳ یا ۴ جراحی پشت سرهم برای درمان خشکی بینی به طور کامل نیاز دارند جراحی این سندروم باعث ایجاد سوزش،خشکی و در بعضی از مواقع درد میشود.

مکانیسم‌های متعددی برای کاهش اکسیژن در اثرگرفتگی  بینی شرح داده شده است که از جمله آنها می‌توان به کاهش تبادل آلوئولی ریه در تنفس دهانی، کاهش فید بک ناشی از تماس جریان هوا با سطوح مخاطی بینی و مستعد شدن بیمار به حملات متعدد آپنه خواب اشاره کرد.

مقاومت داخل بینی یک مقاومت متغیر است. شرایط محیط و سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک همان گونه که پیوسته بر روی قلب انسان تاثیر می‌گذارند، بر روی بینی نیز دارای تاثیری همیشگی هستند، طوری که بینی و شرایط مقاومت داخل بینی طی ۲۴ ساعت در حال تغییر و تحول است.  در بعضی افراد سیکل بینی وجود دارد و یک طرف بینی پرخون‌تر از طرف مقابل است، یعنی یک طرف بینی از طرف دیگر گرفته‌تر است ولی برآیند تنفس از راه بینی، طبیعی است. ۸۰ درصد افراد به طور طبیعی این سیکل بینی را دارند.

عوامل متعدد عصبی و هورمونی از طریق سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک بینی را تحت تأثیر قرار می‌دهند؛ مثلاً حالت ترس و وحشت با تحریک سمپاتیک موجب انقباض عروق مخاطی بینی و باز شدن بینی می‌شود. خشم، اضطراب و افسردگی با تحریک پاراسمپاتیک موجب پرخونی و اتساع بافت‌های بینی می‌شود. هورمون‌ها هم همین‌طورتاثیر می‌گذارند.

 

برای مطالعه "  درمان گرفتگی بینی  " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است