انسداد شیپور استاش

تست شیپور استاش

آزمون بلع رایجترین آزمایش و تست برای بررسی وضعیت شیپور استاش است. در این تست شیپور استاش در صورت طبیعی بودن عملکرد شیپور استاش ، به علت متعادل بودن فشار در دو طرف پرده صماخ ، تمپاگرام حداکثر قابلیت پذیرش را نشان می‌دهد. در صورت انسداد شیپور استاش ، تمپانوگرام فشار منفی را نشان خواهد داد.

سرما خوردگی یا آلرژی بعلت التهاب یا تجمع مایع ممکن است شیپور استاش را مسدود نماید.این امر در کودکان کوچک شایعتر است زیرا شیپور استاش در آنها کوتاهتر و افقی تر است.وقتی انسداد شیپور استاش رخ میدهد،جریان طبیعی مایع از گوش میانی متوقف می شود.مایع شروع به جمع شدن می کند ،که ممکن است سبب گرفتگی،درد،کم شدن شنوایی،و عفونت گوش شود.

علائم عفونت گوش ناشی از انسداد شیپور استاش شامل تب،درد گوش،نق نق کردن کودک،گریه زیاد،و بی قراری است. بسیاری کودکان کاهش شنوایی موقت و خفیف حین  و بعد از یک عفونت گوش ناشی از انسداد شیپور استاش خواهند داشت. کاهش شنوایی دائمی بر اثر انسداد شیپور استاش نادر است،ولی احتمال آن با عفونتهای مکرر گوش بیشتر می شود.

با وجود این درد گوش در یک کودک یا شیر خوار همیشه ناشی از عفونت نیست. ورود آب به گوش در حمام،تجمع صابون یا شامپو،یا تحریک بعلت گوش پاک کن  از علل دیگر درد گوش و انسداد شیپور استاش هستند.

درد گوش در بالغین کمتر به علت عفونت گوش است.آنچه شما به علت درد گوش حس می کنید ممکن است واقعاً از محل دیگری باشد،مثل مفصل فکی گیجگاهی ،دندانهای تان،گلو یا سایر مناطق .این را درد ارجاعی گویند.

انسداد شیپور استاش

ناراحتی های گوش یکی از مهمترین شکایات مسافران هوایی است اگرچه در بسیاری از موارد این ناراحتی ها مختصر و قابل تحمل می باشند ولی گاهی اوقات می تواند سبب درد شدید و کاهش شنوایی موقت شود. چگونه می توان از ناراحتی ، گرفتگی و دردگوش در طول مسافرت هوایی پیشگیری کرد ؟

تغییرات سریع فشار هوا می تواند سبب انسداد شیپور استاش شود از آنجا که مسـافرت هـوایی با تغییــرات سریع فشار هوا همراه است باید سعی کرد همواره شیپور استاش را باز نگه داشت ، برای این کار لازم است به مـوارد ذیل توجه داشته باشید :

عمل بلـع هـوا فشاردو طرف پرده گوش را تنظیم می کند برای اینکه در عمـل بلـع انسداد شیپور استاش رخ ندهد و به اندازه کافی انجام شود خوردن شـکـلات و آدامـس در طول مسافرت هوایی و بویژه در هنگام صعود و فرود هواپیما نقش مهمی در پیشگیری از انسداد شیپور استاش دارد.

در هنگام فرود هوا پیما از خوابیدن اجتناب کنید چرا که خوابیدن سبب می شود به اندازه کافی عمل بلع صورت نگیرد و انسداد شیپور استاش رخ دهد .

خمیازه کشیدن به بازنگه داشتن شیپور استاش و جلوگیری از انسداد شیپور استاش کمک می کند.

اگر دچار انسداد شیپور استاش ناشی از سرماخوردگی یا عفونت در ناحیه سینوس ها هستید، حتی الامکان مسافرت هوایی خود را به تأخیر بیندازید.

چناچه جراحی گوش داشته اید با جراحتان در مورد مسافرت هوایی مشورت کنید .

برای مطالعه " درمان گرفتگی گوش " و " اختلالات شیپور استاش " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است