انواع راینوپلاستی

** انواع راینوپلاستی :

۱٫ راینوپلاستی اولیه :

نوعی جراحی پلاستیک مورد استفاده برای دوباره شکل دادن بینی است که به دو نوع راینوپلاستی  باز و راینوپلاستی بسته انجام می شود.

a - راینوپلاستی باز:

راینوپلاستی باز (خارجی) برای شکل دهی های قابل توجه  بینی مورد استفاده قرار می گیرد و در راینوپلاستی باز برش ها، در قطعه عمودی پوست جداکننده ی سوراخ های بینی موسوم به ستونک (کولوملا )  ایجاد می شوند. (کولوملّا، انتهای گوشتی بیرونی تیغه بینی  است.) سپس پوست و بافت نرم از ساختمان های زیرین بینی بالا زده می شود به نحوی که پزشک جراح  قادر به دیدن آناتومی بینی خواهد بود. در این مرحله ، جراح، ساختارهای بینی را کاهش یا افزایش می دهد (با استفاده از غضروف برداشته شده از تیغه ی بینی یا گاهی از گوش یا از غضروف دنده).

در صورتی که انحراف تیغه ی بینی  وجود داشته باشد، صاف می شود و برجستگی های اضافی داخل بینی کاهش داده می شوند تا تنفس وضعیت مناسبی پیدا کند. هنگامی که ساختمان زیرین بینی شکل داده شد، پوست و بافت بینی به جای اصلی خود برگردانده و برش ها بسته می شوند.

b- راینوپلاستی بسته (داخلی):

راینوپلاستی بسته ( داخلی ) در مواردی که میزان دوباره شکل دادن بینی ، کم است از راینوپلاستی بسته استفاده می شود. در اراینوپلاستی بسته  ، برش ها در داخل بینی داده می شوند. سپس پوست بینی از استخوان و غضروف  پشتیبان آن جدا می شود. در این مرحله می توان استخوان و غضروف را برداشت و شکل داد ، تقویت نمود و یا به منظور حصول شکل مورد نظر بینی  مرتب کرد.

۲- راینوپلاستی ثانویه :

این نوع راینوپلاستی را، راینوپلاستی باز بینی (revision rhinoplasty) نیز می نامند زیرا برای اصلاح مشکلات باقی مانده یا ایجاد شده پس از راینوپلاستی قبلی انجام می شود. اگر چه این مشکلات ، ممکن است جزئی باشند و به آسانی برطرف شوند، ولی اغلب مهم و بزرگ هستند و راینوپلاستی ثانویه را دشوار می سازند. راینوپلاستی ثانویه را نیز می توان به صورت راینوپلاستی ثانویه باز یا  راینوپلاستی ثانویه  بسته انجام داد.

۳ - راینوپلاستی پُرکننده (فیلر راینوپلاستی؛ filler rhinoplasty):

در این نوع راینوپلاستی از مواد پرکننده تزریقی برای پرکردن فرورفتگی های بینی ، صاف کردن زوایای تند یا تغییر زاویه ی نوک بینی، ایجاد تقارن و کوچک تر کردن و زیباسازی بینی استفاده می شود. در این نوع جراحی راینوپلاستی به جای برداشتن برآمدگی ها و سطوح ناهموار از ماده ی پرکننده ی قابل تزریق برای مسطح کردن آن ها استفاده می شود. نتایج این روش، موقتی هستند.

قبل از انجام جراحی راینوپلاستی  ، تصاویری  از بینی در زوایای مختلف برداشته می شود و انتظارات فرد از نتایج جراحی راینوپلاستی  مورد سؤال قرار می گیرد. پزشک جراح  می تواند تصاویری از سایر جراحی راینوپلاستی  هایی را که انجام داده به بیمار نشان دهد تا بیمار بتواند نتایج این جراحی ها را در افراد داری بینی تقریباً هم شکل، خود مشاهده نماید. می توان قبل از جراحی راینوپلاستی  ، از تصویر برداری کامپیوتری برای تعیین شکل بینی، پس از جراحی راینوپلاستی  استفاده کرد.

ممکن است برای برقراری توازن و نسبت مناسب، انجام بعضی اعمال جراحی دیگر صورت، مانند تقویت چانه نیز ضرورت داشته باشد. در اکثر موارد جراحی راینوپلاستی  به طور سرپایی، در بیمارستان یا کلینک  جراحی  انجام می شود.  معمولاً راینوپلاستی اولیه ۱ تا ۳ ساعت ، راینوپلاستی ثانویه  کمی بیشتر و فیلر راینوپلاستی  حدود  ۱۵  دقیقه  طول  می کشد.  راینوپلاستی اولیه  با  بی حسی موضوعی همراه با تزریق آرام بخش ملایم یا از طریق بی هوشی عمومی انجام می شود. راینوپلاستی ثانویه را به دلیل پیچیدگی کار، اغلب تحت بی هوشی عمومی انجام می دهند. فیلر راینوپلاستی فقط با بی حسی موضعی انجام می شود.

*توجه:

قبل از انجام جراحی راینوپلاستی و هر نوع عمل جراحی پلاستیک ، اطمینان حاصل کنید که پزشک جراح دارای مدرک بورد تخصصی جراحی پلاستیک است.

منبع : راهنمای پزشکی خانواده- جراحی پلاستیک (ترمیمی و زیبایی)

برای مطالعه "جراحی زیبایی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است