اوتیت مدیای مزمن گوش

آناتومی گوش

گوش سالم به سه بخش تقسیم می شود: گوش خارجی، میانی و داخلی. هر بخش دارای عملکرد مهمی در روند شنوایی است.امواج صوتی از مجرای گوش خارجی عبور می کند و پرده گوش را که حد فاصل گوش خارجی و میانی است به ارتعاش در می آورد.

سه استخوانچه در گوش میانی (چکشی، سندانی و رکابی) نقش انتقال دهنده را جهت انتقال انرژی لرزشی ناشی از امواج صوتی به مایعات گوش داخلی ایفا می کنند. لرزش این مایعات پایانه های فیبرهای عصبی را تحریک می کند. سپس عصب شنوائی ایمپالس های صوتی را به مغز، جایی که به صداهای قابل فهم تفسیر می شوند انتقال می دهد.

بیماری اوتیت مدیای مزمن گوش

در صورتیکه اوتیت مدیای مزمن گوش، پرده گوش یا استخوانچه های گوش را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است منجر به افت شنوائی انتقالی در نتیجه اختلال در انتقال صوت به گوش داخلی گردد. اوتیت مدیای مزمن گوش ممکن است منجر به پارگی پرده گوش، از هم گسیختگی جزئی یا کلی یکی یا هر سه استوانچه گوش، زخم شدن بافت اطراف استخوانچه ها یا پرده گوش باشد.

زمانی که اوتیت مدیای مزمن گوش به علت عفونت حاد گوش میانی رخ می دهد پرده گوش ممکن است پاره شود. این پارگی به علت اوتیت مدیای مزمن گوش معمولاً بهبود می یابد. اگر این بهبودی به خوبی صورت نگیرد، افت شنوائی انتقالی رخ می دهد که اغلب با صدای در سر و نیز ترشح مداوم یا متناوب همراه است.

تشخیص

بعضی اوقات، پیش از درمان جراحی اوتیت مدیای مزمن گوش ، ضروری است نوع دقیق و نیز وسعت بیماری مشخص شود. این تست ها برای دخالت موثرتر جهت درمان جراحی یا درمان داروی اوتیت مدیای مزمن گوش می باشد. در بعضی موارد سی تی اسکن (با دقت بالا) گوش به جراح اطلاعات بسیار مفیدی در مورد بیماری ارائه می دهد.

درمان داروئی

درمان داروئی اوتیت مدیای مزمن گوش ، ترشح متناوب گوش را قطع می کند. درمان شامل تمیزکردن گوش و هم زمان تجویز آنتی بیوتیک موضعی به صورت قطره در گوش است. آنتی بیوتیک خوراکی نیز ممکن است در درمان اوتیت مدیای مزمن گوش مفید باشد. استفاده از آنتی بیوتیک های داخل وریدی نیز گاهی اوقات برای درمان اوتیت مدیای مزمن گوش توصیه می شود.

درمان جراحی

مدتها درمان جراحی در اوتیت مزمن میانی گوش به منظور کنترل عفونت گوش و جلوگیری از عوارض جدی به کار می رفت. در سالهای اخیر پیشرفت تکنیکهای درمان جراحی اوتیت مدیای مزمن گوش ، بازسازی مکانیسم شنوائی آسیب دیده ناشی از اوتیت مدیای مزمن گوش را در بسیاری موارد ممکن ساخته است. پیوند نسج برای جایگزینی یا ترمیم پرده گوش معمول شده است. یک استخوانچه گوش آسیب دیده ناشی از اوتیت مدیای مزمن گوش ممکن است با کاشت پروتز جایگزین شود. بهبود شنوائی به ندرت فوری به دست می آید و معمولاً نتیجه درمان جراحی در عرض سه ماه آشکار می شود.

برای مطالعه " درمان اوتیت مدیای حاد " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است