اوتیت مدیا (عفونت‌ گوش میانی)

اوتیت مدیا به سه صورت دیده می شود :

۱) اوتیت مدیای حاد (AOM:Acute Otitis Media ) معمولاً یک عفونت باکتریائی حاد بهمراه عفونت دستگاه تنفسی فوقانی می باشد .

۲) عود کننده : اگر اوتیت مدیای حاد که عفونت حاد گوش میانی می باشد سه بار یا بیشتر در ۶ ماه یا ۴ بار یا بیشتر در یک سال اتفاق افتد از نوع عود کننده می باشد .

۳) منتشره (OME:Otitis Media with Effusion ) عفونت گوش مقاوم و بدون علامت مایع گوش میانی که به اوتیت مدیای حاد عود کننده بدون سابقه ابتلا به AOM منجر میشود .

کودکان تا سن ۷ سالگی ۹۳ درصد یک مورد یا بیشتر و ۳۹ درصد ۶ مورد یا بیشتر ابتلا به بیماری اوتیت مدیا را تجربه می کنند . تغذیه با شیر مادر و سیگار نکشیدن در منزل احتمال ابتلا به عفونت‌ گوش میانی را کاهش می دهد .

علائم اوتیت مدیا (عفونت‌ گوش میانی)

درد گوش ، تب (ولی در برخی موارد بدون تب) ، آبریزش بینی و سرفه و کاهش شنوائی می باشد . اوتیت مدیای منتشره در اطفال چند ماهه ممکن است بدون علامت باشد در این مورد حساسیت زیاد اغلب نشانه درد گوش و اوتیت مدیای منتشره می باشد .

عفونت گوش میانی از نوع منتشره اغلب بدون علامت می باشد . سیگار کشیدن ، سابقه فامیلی ابتلا به بیماری اوتیت میانی ، جنس پسر ، ابتلا به اوتیت مدیای حاد در سال اول زندگی از عوامل مستعد کننده ابتلا به این بیماری می باشد .

 گرچه بیماری عفونت‌ گوش میانی ممکن است در هر سنی روی دهد، اما عفونت‌ گوش میانی عمدتا نوزادان و کودکان کم‌سن را مبتلا می‌کند. اکثر کودکان تا سن سه سالگی دست کم یک بار به مبتلا اوتیت مدیا (عفونت‌ گوش میانی) شده‌اند.

علت شیوع عفونت گوش میانی در کودکان ممکن است به علت باریک‌تر بودن لوله‌های استاش (که گوش میانی را به حلق متصل می‌کنند) در کودکان نسبت به بزرگسالان باشند. در نتیجه به علت تخلیه نشدن ترشحات گوش میانی، زمینه برای عفونت‌ گوش میانی فراهم می‌آورد.

انواع

●  اوتیت مدیا (عفونت‌ گوش میانی) براساس تظاهرات بالینی طبقه بندی می شود.

۱-اوتیت مدیای حاد گوش

وجود مایع در گوش میانی که با علائم و نشانه های حاد بیماری عفونت گوش میانی در موضع ‍( مانند گوش درد، خروج ترشحات گوش میانی، تورم پرده صماخ ) و یا در کل بدن مانند تب همراه می باشد.

۲-اوتیت مدیای مقاوم گوش

وجود علائم تقریبا شدید (درد و تب) در بیمار مبتلا به اوتیت مدیای مقاوم گوش پس از سه روز درمان این نوع از عفونت گوش با ‎آنتی بیوتیک و ادامه فشار و التهاب گوش در پشت پرده صماخی.

۳- اوتیت مدیای گوش با ترشح

ترشح گوش میانی ۶ روز پس از یک دوره درمان آنتی بیوتیکی برای اوتیت مدیا حاد، ادامه دارد که ممکن است تا چند هفته یا چند ماه طول بکشد.

۴- اوتیت مدیا راجعه گوش

وقوع حداقل ۳ دوره اوتیت مدیا حاد  در ۶ ماه و یا ۴  دوره در ۱۲ ماه.

برای مطالعه " درمان اوتیت مدیای حاد " و " درمان عفونت حاد گوش میانی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است