بررسی جنبه های روانی عمل زیبایی بینی

شاید شما هم یکی از متقاضیان راینوپلاستی باشید ولی پیش از اینکه گوشی تلفن را بردارید و به مطب یک جراح پلاستیک بینی  تلفن کنید، ببینید آیا این عمل جراحی  بینی برای شما واقعا مفید است. می‌توانید قبل از تصمیم‌گیری نهایی، با مطالعه این مطلب دید روشن‌تری نسبت به تصمیم خود داشته باشید.

با توجه به بررسی‌های انجام شده که اغلب در کشورهای اروپایی و آمریکا صورت گرفته است، حدود ۲۰ درصد افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند مبتلا به اضطراب، وسواس و افسردگی هستند . حدود ۷۰ درصد دارای شخصیت خودشیفته هستند و فقط ۱۰ درصد عمل زیبایی بینی  ناشی از حالت واقعا غیرطبیعی بینی است.

از نظر سنی، اعمال جراحی زیبایی بینی بیشتر در سنین ۱۵ تا ۲۵ سال انجام می‌شود و در میان تحصیلکرده‌ها و افراد مرفه فراوان‌تر است. هر چند طبقات اجتماعی متوسط و پایین هم با وجود هزینه بالای  این  قبیل  اعمال  با  تحت فشار  قرار دادن  خود  و خانواده  به  این امر  اقدام  می‌کنند . همه ساله تعداد  بسیار زیادی در ایران عمل جراحی زیبایی بینی   انجام می‌دهند  که به طور عمده شامل عمل جراحی بینی ، لیپوساکشن (برداشتن چربی از نواحی گوناگون بدن) و کشیدن پوست صورت برای برطرف کردن چین و چروک است.

این جراحی‌ها بیشتر برای احساس رضایت از ظاهر خود و به تعبیری افزایش اعتماد به نفس انجام می‌شود.افرادی که بی دلیل اقدام به انجام اعمال جراحی زیبایی می نمایند بهتر است پیش از عمل از مشاوره یک روانپزشک بهره مند شوند. زیرا اکثر این افراد قبل از عمل در ارتباط میان فردی دارای مشکل هستند. اغلب گوشه‌ گیر و افسرده هستند. نسبت به ناراحتی‌های خود بصیرت و بینش کافی ندارند. ناراحتی خود را به اشتباه به ظاهر خود نسبت می‌دهند.

از نظر شخصیتی ویژگی‌های وسواسی بارزی دارند. دارای شخصیت خودشیفته هستند که کمال‌ گرایی آنها متمرکز به خود و با هدف افزایش جذابیت است. در روانپزشکی اختلالی به نام بدشکلی بدن وجود دارد که نوعی اختلال شبه جسمی( سوماتوفرم ) است و یک احساس ذهنی مداوم درباره زشت بودن برخی از جنبه‌های ظاهر یا چهره در افراد وجود دارد، با وجود اینکه ظاهر آنها طبیعی و یا تقریبا طبیعی است. اساس این اختلال، باور یا ترس قوی بیمارگونه است از اینکه ظاهر جذابی ندارد و یا حتی نفرت‌انگیز است. این افراد بیشتر به متخصصان پوست یا جراحان پلاستیک مراجعه می‌کنند تا روانپزشکان .

علایم  افراد خواهان جراحی زیبایی بینی  :

۱- باور یا هذیان واضح انتساب (اغلب درباره توجه دیگران به عیب ادعایی بدن)

۲- اجتناب از آینه و سطوح شفاف  ، یا برعکس نگاه کردن بیش از حد در آینه.

۳- کوشش برای پنهان کردن نقص فرضی (با‌ آرایش یا تغییر لباس). به همین علل، چنین افرادی پس از عمل نیز دچار مشکل خواهند بود.

 کاندیدای  مناسب برای جراحی زیبایی بینی :

افرادی که بینی بزرگ یا ناموزون دارند. افرادی که با تایید اطرافیان، بینی آنها ظاهر نا به هنجار و ناموزونی داشته باشد. افرادی که این عمل در تنفس آنها تاثیر مثبت داشته باشد. افرادی که از نظر شخصیتی مشکلی نداشته باشند. شما که تصمیم به انجام این عمل جراحی گرفته اید به کدام دسته تعلق دارید؟؟

برای مطالعه "ارزیابی جراح عمل بینی حین مشاوره " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است