بعد از عمل لوزه چه کنیم ؟

مهمترین مسئله برای بعد از عمل لوزه ، درد محل جراحی لوزه است که با دادن مسکن این مسئله بهبود می یابد. در بچه ها با توجه به شکننده بودن بافت لوزه ها دستکاری حین عمل لوزه کمتر خواهد بود و به طبع درد بعد از عمل لوزه نیز کم می باشد و اکثراً از درد شکایت ندارند اما در بالغین با توجه به سفت بودن لوزه ها معمولاً از درد بعد از عمل لوزه شکایت دارند. برای کاهش درد ناشی از عمل لوزه علاوه بر مسکن های خوراکی توصیه می شود که پس از گذشت چند ساعت از عمل لوزه از بستنی و مایعات سرد استفاده کنند. همچنین جویدن آدامس و حرکت فک بخصوص در بالغین باعث کاهش درد ناشی از عمل لوزه می شود.

بیماران می بایست برای روز اول بعد از عمل لوزه از مایعات استفاده کنند و در ۳ روز اول بعد از عمل لوزه از غذای نرم استفاده کنند و بعد از آن خوردن غذاهای معمولی مشکل ندارد. البته خوردن غذاهای مانند ته دیگ و یا نان خشک برای مدت یک هفته توصیه نمی گردد.

اغلب جراحان گوش و حلق و بینی، بیماران را پس از ۶ ساعت از عمل لوزه مرخص می نمایند اما بعضی از بیماران می بایست حداقل یک شب بستری شوند. به عنوان مثال بیمارانی که شرح حال از اختلالات خونریزی دهنده در خود و خانواده شان دارند و یا آنهایی که بدلیل انسداد راه هوایی و اختلال در تنفس و اختلال خواب کاندیدای عمل جراحی لوزه بودند. همچنین آنهایی که اختلالات در استخوانهای فک و صورت دارند به عنوان مثال بیماران مبتلا به سندرم داون نیز می بایست یک شب بعد از عمل لوزه تحت مراقبت زیر نظر متخصصین بستری شوند. همچنین بیماران مبتلا به بیماریهای عمومی مانند بیماریهای قلبی ـ ریوی ـ آسم و کلیه نیز بهتر است بعد از عمل لوزه تحت نظر باشند.

پس از ترخیص بیماران می بایست در سه روز اول بعد از عمل لوزه توسط متخصص گوش و حلق و بینی ویزیت شوند. از نکاتی که بیماران معمولاً در ویزیت اول به آن اشاره می کنند درد گوش است. این نوع درد گوش از نوع ارجاعی محسوب می شود و علت آن التهاب و درد بستر لوزه است که به گوش ارجاع داده می شود. و در واقع گوش این افراد مشکلی ندارد. توصیه ما به این افراد حرکت دادن فک و جویدن آدامس و استفاده از مسکن است. این حالت ظرف چند روز آینده بعد از عمل لوزه بهبود می یابد.

نکته مهم دیگر، شروع رژیم غذایی و انجام عمل بلع می باشد. در صورتیکه بیماران به خاطر درد هنگام بلع شروع رژیم غذایی به تأخیر بیفتد باعث ترس از بلع شد که در نهایت باعث سفتی کام نرم و اختلال در حرکت کام نرم می شود و در صورت تداوم بی حرکتی کام و عدم بلع می تواند باعث اختلال در صحبت کردن آنها شود. به این خاطر به تمامی بیماران توصیه می نمائیم که علیرغم وجود درد در چند روز اوّل بعد از عمل لوزه ، خوردن غذا را شروع کنند.

برای مطالعه " مراقبت های بعد از عمل جراحی لوزه " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است