بلفاریت یا التهاب پلک

بلفاریت چیست؟

بلفاریت یا التهاب  پلک در واقع التهاب مزمن حاشیه پلک ها است که منجر به خارش ، سوزش و قرمزی پلک و پوسته پوسته شدن در اطراف مژه ها می شود . این وضعیت مشابه با شوره سر (Dandruff) می باشد ولی لزوما هر دو بیماری در یک زمان تظاهر نمی کنند.

درمان بلفاریت یا التهاب پلک

درمان بسیار مشابه با درمان شوره سر می باشد لازم است بیمار درمان بلفاریت را به مدت طولانی حتی سالها، ادامه دهد تا بیماری کاملا ریشه کن شود. در تعدادی از بیماران در تمام طول عمر درمان التهاب پلک ادامه میابد.  قرمزی و ناراحتی چشم اغلب در اثر محرکات موجود در هوا مثل دود سیگار، بخار و دود ناشی از آشپزی و گاهی بدنبال استفاده از لوازم آرایشی مثل ریمل تشدید می شود.

موارد مورد نیاز در درمان بلفاریت:

۱-  درمان بلفاریت با جوش شیرین یا نمک آشپزخانه
۲-استفاده از آب جوشیده سرد شده که تازه تهیه شده است.
۳-درمان التهاب پلک با گوش پاک کن ( بدیهی است الیاف موجود در پنبه معمولی در لا به لای مزه ها گیر کرده و چشم را تحریک می کن) .
۴-یک آینه و نور مناسب.
۵-تمام موارد فوق در درمان بلفاریت ، روی یک دستمال تمیز قرار داده می شود.

نکات مهم:

۱-شستن دستها قبل از شروع  درمان بلفاریت یا التهاب پلک  .
۲- نصف قاشق چای خوری جو ش شیرین را در یک لیوان آب جوشیده سرد شده حل می کنیم (همیشه از آب تازه استفاده شود ).
۳-گوش پاک کن را در محلول آب و جوش شیرین فرو برده و مرطوب می کنیم سپس به آرامی لبه پلک و مژه ها را با آن ماساژ می دهیم تا زمانیکه پوسته های روی پلک کاملا پاک شود. گوش پاک کن را دور بریزید. اگر پمادی برای شفا تجویز شده، مقدار کمی از آن روی یک گوش پاک کن قرار دهید و به آرامی روی مژه ها بمالید ( همانند کشیدن یک مداد چشم ) این عمل را باید قبل از خواب انجام دهید.
۴-عمل فوق را تا درماننسبی علائم  بلفاریت حداقل روزانه یکبار انجام دهید.سپس هر ۲ تا ۳ روز تکرار شود. به این طریق می توانید بلفاریت را تحت کنترل قرار دهید.

خواننده گرامی:

پیشنهاد می شود مطلب "بهداشت پلک چشم " را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عمل زیبایی پلک مطالعه فرمایید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است