بیماری سینوزیت

بیماری سینوزیت :

با فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان و  شیوع بیماری شناخته شده این فصول یعنی “سرماخوردگی” مشکل بیماری سینوزیت  نیز بیش از سایر فصول سال به چشم می خورد. به منظور آشنایی هرچه بهتر و علمی تر با بیماری سینوزیت ،  به بحث درباره علائم سینوزیت  و نحوه پیشگیری از سینوزیت مزمن می پردازیم.

سینوزیت چه نوع بیماری است؟

در صورتی که به هر دلیلی غلظت ترشحات سینوس های صورت افزایش یابند، به نحوی که منافذ خروجی ترشحات، مسدود شوند، این ترشحات درداخل سینوس ها جمع شده و باعث رشد میکروب ها در داخل سینوس می شود. این، همان سینوزیت حاد  یا التهاب و تورم سینوس ها است.

محل قرار گیری سینوس های صورت :

 این سینوس ها یا حفره های استخوانی در دو طرف بینی ، پشت گونه ها، چشم ها وروی پیشانی، به صورت چهارجفت حفره در ضخامت استخوان قرار دارند. داخل این حفره ها پر از هوا بوده و سطح داخلی آنها را یک لایه ی نازک سلولی به نام لایه ی غشای مخاطی ، پوشانده است.

 نقش سینوس ها در سلامت بدن  :

لایه ی غشای مخاطی سینوس ها و بینی  ، به طور مداوم نوعی مایع رقیق ترشح می کند که این ترشحات، هوای تنفسی را پیش از ورود به ریه ها تمیز، مرطوب و گرم می کند.همچنین سینوس ها در بالا بردن حساسیت بویایی و جلوگیری از انتقال ضربه ها به اجزای داخل مخچه، دخالت دارند.

عوامل تحریک کننده سینوزیت :

 ۱-سرماخوردگی  ، عامل تحریک کننده سینوزیت .

۲-حساسیت ، عامل تحریک کننده سینوزیت .

 ۳- ضربه به صورت ، عامل تحریک کننده سینوزیت .

 ۴-هوای بسیار سرد ، عامل تحریک کننده سینوزیت .

۵-شنا کردن ، عامل تحریک کننده سینوزیت .

۶- لوزه سوم ، عامل تحریک کننده سینوزیت .

 ۷-سیگار کشیدن ، عامل تحریک کننده سینوزیت .

۸- جسم خارجی درگوش ، عامل تحریک کننده سینوزیت .

 ۹- انحراف تیغه بینی ، عامل تحریک کننده سینوزیت .

 ۱۰- پولیپ بینی ( گرفتگی بینی ) ، عامل تحریک کننده سینوزیت .

 ۱۱- تومور ناحیه حلق و بینی ، عامل تحریک کننده سینوزیت .

 ۱۲- تغییر فشار هوا به طور ناگهانی ، عامل تحریک کننده سینوزیت .

 ۱۳- عفونت دندان ، عامل تحریک کننده سینوزیت .

متخصص جراحی گوش و حلق و بینی در اولین مرحله از درمان سینوزیت، داروها و عمل‌های مختلفی (از جمله شستشوی بینی) را برای بیمار تجویز می‌کند، اما در برخی موارد پزشک و بیمار به این نتیجه می‌رسند که عفونت سینوس‌ها همچنان به طور مکرر اتفاق می‌افتد و به دارو یا روش‌های درمانی اولیه پاسخ نمی‌دهد. در چنین شرایطی جراح سینوس یک گزینه برای درمان سینوزیت، انجام میدهد که آن عمل جراحی آندوسکوپی بینی برای گشاد کردن دهانه مجراهایی است که کار تخلیه مخاط از سینوس را انجام می‌دهند. جراحی آندوسکوپی سینوس رایج‌ترین عمل جراحی است که برای درمان بیماری‌های التهابی و عفونی سینوس‌ها از جمله سردرد سینوسی انجام می‌شود. تحقیقات نشان داده است که این عمل جراحی در صورتیکه مراقبت های جراحی اندوسکوپی بینی بدرستی انجام شود ، نتایجی بسیار خوب و ماندگار در درازمدت حاصل می‌کند.

برای مطالعه " تاثیر بخور گرم در درمان سینوزیت " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است