بینی جراحی شده

بینی عضوی نیست که ما فقط از جنبه زیبایی به آن نگاه کنیم. یعنی عملکردهای حیاتی و مهم دیگری هم دارد که آنها هم باید در طی این عمل بینی ، مورد توجه قرار بگیرند. اگر یک جراح،‌ بینی بیمارش را بعد از عمل بینی ، خیلی زیبا از آب دربیاورد ولی عملکردهای تنفسی‌اش را مختل کند، آن‌وقت آن زیبایی چه ارزشی دارد؟ ضمن این که، زیبایی بینی در زیبایی چهره خیلی موثر است چون به هر حال،‌ بینی عضو مرکزی صورت است و هر تغییری در این عضو، سایر قسمتهای صورت را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

شما ممکن است بینی جراحی شده یک بیمار را ببینید و با خودتان بگویید چه زیبا شده، اما ممکن است فرد موقع نفس کشیدن دچار مشکل باشد. چنین بینی جراحی شده ای ، هر چقدر هم که بینی و صورت بیمار را زیباتر کند، عمل خوبی نیست چون خواب شبانه بیمار را به هم می‌ریزد، عملکرد روزانه‌اش را مختل می‌کند، بیمار را همیشه خواب‌آلود نگه می‌دارد و تنفسش را هم دهانی می‌کند که تنفس دهانی ، خود عوارض زیادی را به دنبال دارد: بوی بد دهان، خشکی دهان، پوسیدگی دندان، گلودرد، خشکی گلو و حتی در موارد پیشرفته ممکن است به خشکی حنجره و برونشیت مزمن منجر شود.

در بینی جراحی شده مهم این است که جراح بتواند زیبایی بینی را با حفظ عملکرد بینی تامین کند. اما در تمام دنیا مرسوم است که دو دسته از پزشکان، عمل بینی را بیشتر انجام می دهند. اول، متخصصان گوش و حلق و بینی و دوم هم جراحان پلاستیک. هر کدام از این دو دسته اگر کارشان را خوب انجام بدهند و تجربه و دانش کافی داشته باشند و از هنرهای جراحی هم باخبر باشند، می‌توانند گزینه‌های خوبی برای انجام عمل بینی باشند.

نکته مهم اینست که همانطور که بیمار می‌تواند جراحش را انتخاب کند،جراح هم می‌تواند بیمارش را انتخاب کند.اتفاقا بحث Case Selection در جراحی زیبایی بینی امروز، بحث مهمی است.همانطور که بیمار باید جراحش را درست انتخاب کند، جراح هم باید بیمارش را درست انتخاب کند زیرا عمل زیبایی بینی یک جراحی اورژانسی نیست و ممکن است فرد نیازی به عمل بینی نداشته باشد و یا گزینه مناسبی برای عمل زیبایی بینی نباشد.

توجه جراح به مسائل روانی و انگیزشی بیمار، خیلی مهمتر از توجه به مسایل فیزیکی است. کم نیستند بیمارانی که توقعشان از این جراحی بینی، یک توقع رویایی و اغراق‌آمیز است. این توقعات را باید اصلاح کرد وگرنه، اگر چنین بیمارانی را با چنین ذهنیتی عملشود، بعد از عمل به هیچ وجه از نتیجه کار و بینی جراحی شده خود راضی نخواهند بود، چون از اولش توقع معقولی نداشته‌اند.

تاکید می شود که رینوپلاستی جراحی اورژانس نیست. هر بیماری را نباید عمل کرد. شخصیت‌های ناپایدار، مثلا افرادی که دچار بحرانهای عاطفی شدیدند، اصلا گزینه‌های خوبی برای عمل زیبایی بینی نیستند. خیلی از بیماران هستند که خیال می‌کنند بینی جراحی شده آنها، قرار است معجزه‌ای در زندگی شخصی و اجتماعی‌شان به وجود آورد. خیلی‌ها انتظار یک تحول چشمگیر دارند از بینی جراحی شده خود دارند، مثلا فکر می‌کنند که با عمل بینی، می‌توانند جلوی یک زندگیِ در حالِ فروپاشی را بگیرند. اگر جراح، این تصورات غلط را قبل از جراحی در ذهن بیمارش تصحیح نکند، بیمار بعد از عمل با شکست بزرگتری مواجه خواهد شد و از بینی جراحی شدهراضی خواهد بود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است