بینی

 اهمیت بینی :

بینی علاوه بر زیبایی در چهره افراد ، مهم ترین عملکرد بینی تنفس طبیعی است.بینی اولین گذرگاه اکسیژن به بدن است.بیشترین مقاومت در برابر عبور هوا در ناحیه بینی است.اگر قطر مجرای بینی نصف شود مقاومت بینی در برابر عبور هوا 16 برابر می شود.

همه ما در طول شبانه روز بین 20-15 هزار بار از راه بینی نفس می کشیم. عمل تنفس از راه بینی  بدون ایجاد خستگی و بدون توجه ما و اطرافیان انجام می شود.در صورتی که مجرای بینی به  علت  انحراف بینی  ، پولیپ بینی  یا عمل جراحی بینی   تنگ شود. تنفس سخت و صدادار و خسته کننده می شود و فرد ناچار به تنفس یا دهان می شود.

بینی باعث گرم و مرطوب شودن هوا و گرفتن آلودگی آن می شود.تنفس دهانی مزمن باعث تخریب لثه و ردیف دندان و کلفت شدن تارهای صوتی و عفونت های مجاری هوایی می شود.

ـــ  ابعاد ایده آل بینی

 

آنالیز علمی ابعاد صورت و بینی:

معمولا آناتومی زیبای صورت را به سه قسمت تقسیم می کنند.” ثلث فوقانی ، ثلث میانی و ثلث تحتانی  ” که باید هم اندازه باشد.

طول بینی در صورت افراد:

 

طول بینی  که معمولا به اندازه مجموع طول لب پایین و چانه یا 6/1 برابر طول لب بالا باشد.

ارتفاع نوک بینی :

حدود 70-65 درصد طول بینی باشد.

میزان سر بالا بودن نوک بینی:

زاویه بین لب بالا و بینی ، در آقایان بینی 100-95 و در خانم ها بینی  سر بالاتر و حدود 105-100 است. پهنای استخوان بینی حدود 80-70 درصد پهنای پره های بینی باشد. پهنای پره های بینی به اندازه پهنای یک چشم باشد. نمای نیمرخ بینی در خانم ها قوس ظریف و در آقایان صاف باشد.

تناسب سایز بینی  با اجزای صورت :

یکی از شگفتی های خلقت خداوند که خالق همه زیبایی هاست ، طراحی زیبایی بینی در مرکز صورت است.اگر به صورت هر کودکی نگاه کنید بینی را عضو بسیار زیبایی خواهید دید که تناسب ظریفی با بقیه اجزا صورت دارد.با رشد کودک ، سرعت رشد بینی نسبت به سایر اجزا صورت بیشتر می شود و در سن حدود 18-14 سالگی تناسب اندازه بینی با سایز اجزا صورت کمتر می شود.در این محدوده سنی نوجوان شخصیت تاثیرپذیر و شکننده ای دارد.بزرگی بینی ممکن است تصویر ذهنی بدی در نوجوان ایجاد کرده باعث کاهش اعتماد به نفس شود و به رشد تحصیلی و شخصیت اجتماعی او آسیب برساند.

 

 

برای مطالعه مقاله ” مراحل جراحی عمل زیبایی بینی ” کلیک کنید .

 

نظرات بسته شده است.