تامپون بینی و بخیه ها بعد از عمل بینی

زمان خارج کردن تامپون ( فتیله ) بینی بسته به تصمیم جراح شما بین ۱ تا ۳ روز بعد از عمل خواهد بود . از خارج کردن تامپون ( فتیله ) بینی بطور سرخود یا توسط افراد دیگر خودداری کنید ، چون ممکن است منجر به خونریزی بینی گردد.

افرادی که انحراف شدید تیغه بینی داشته اند ، بعد از عمل ممکن است بجای تامپون ، لوله های پلاستیکی خاصی در بینی خود داشته باشند. این لوله ها امکان تنفس از راه بینی را برای فرد مقدور می سازند. این لوله ها بعد از ۱ تا ۳ هفته توسط پزشک شما برداشته خواهد شد. از آنجا که این لوله ها در محل خود ثابت هستند ، از دستکاری آنها خودداری فرمائید.در صورت لخته شدن و انسداد لوله با خون و ترشحات ، بینی خود را با سرم نمکی شستشو دهید تا امکان تنفس مجدد برقرار گردد.

از دستکاری -برداشتن یا تعویض چسب یا قالب ( اسپلینت ) بینی بدون اجازه پزشک خودداری کنید چون ممکن است باعث بدشکلی بینی شما شود. در صورتی که به هر دلیل چسب ها یا قالب ( اسپلینت ) بینی خیس یا از جای خود جدا شد با پزشک خود در میان بگذارید و سرخود اقدامی نکنید.

قالب ( اسپلینت ) بینی ۱۲ ـ ۱۰ روز بعد از عمل برداشته خواهد شد.بعد ازآن بینی شما چسب زده خواهد شد که لازم است پس از ۵ روز این چسب ها را خودتان بردارید.

پس از برداشته شدن قالب بینی مدت زمانی که لازم است بینی شما چسب داشته باشد معمولا ۵ روز و حداکثر ۱۰ ـ ۷ روز است . بندرت ممکن است جراح شما صلاح بداند که مدت طولانی تری ( که قطعا بیشتر از یک ماه نخواهد بود ) چسب داشته باشید. چسب زدن بیش از زمان لازم فایده ای ندارد و بر شکل بینی تاثیری نخواهد داشت پس براین موضوع اصرار نورزید.

در صورتی که پوست شما به چسب حساسیت دارد حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا از چسب های مخصوص پوست حساس استفاده کند.

خارش پوست زیر قالب(اسپلینت ) بینی یا زیر چسب معمولا ناشی از عللی مثل جوش زدن پوست زیر چسب - تعریق زیر چسب و یا حساسیت است. اغلب ۲۴ ساعت پس از تعویض چسب از بین می رود و نیاز به اقدام خاصی ندارد. ندرتا ممکن است به خاطر حساسیت شدید پوستی درمان طولانی لازم شود.

بخیه های درون بینی شما نیازی به کشیدن ندارد و به مرور زمان ( معمولا تا حدود ۴۰ روز بعد از عمل ) خودبخود جدا و خارج می شود که نباید شما را نگران کند. اجسام سفتی که در مدخل بینی احساس می شوند ، مربوط به بخیه های داخلی بینی شما هستند و به مرور زمان برطرف خواهند شد.

در افرادی که مسافر هستند و مجبور به ترک شهر محل عمل هستند معمولا قالب ( اسپلینت ) بینی آنها در روز پنجم بعد از عمل تعویض خواهد شد . این افراد می بایست ۷ روز بعد از آن قالب ( اسپلینت ) و چسبها را ( پس از خیس کردن آن ) به آرامی خودشان بردارند.

جراحی - دندانپزشکی و بارداری بعد از عمل جراحی بینی

توصیه می شود جراحی های غیر اورژانس که در محدوده بینی نباشند حداقل یک ماه با عمل رینوپلاستی فاصله داشته باشند.

عمل لیزیک چشم با فاصله یک ماه از عمل بینی بلامانع است.

بهتر است اقدامات دندانپزشکی و ارتودنسی حداقل با فاصله ۶ ماه ( و در موارد خیلی ضروری ۳ ماه ) از زمان عمل جراحی بینی انجام شوند.

خانمهایی که قصد بارداری بعد از عمل دارند بهتر است حداقل با فاصله شش ماه از زمان عمل بینی باردار شوند.

به این پست امتیاز دهید.
تامپون بینی و بخیه ها بعد از عمل بینی
۵ از ۱ رای